Мінус 36 шахт: в ОБСЄ повідомили про затоплення шахт на Донбасі та прогнозують внаслідок цього погіршення якості питної води
Згідно з результатами дослідження, проведеного ОБСЄ за підтримки урядів Австрії та Канади і презентованим в середу, 29 листопада в Києві, 36 шахт регіону не підлягають подальшій експлуатації через підтоплення або повного затоплення.
«В результаті бойових дій неодноразово відключилися від електропостачання вуглевидобувні підприємства, що призводило до зупинки водовідкачувальних систем, що в ряді випадків призводило до повного затоплення шахт», – йдеться в дослідженні.
Згідно з даними, на сьогоднішній день повністю не працює водовідведення на непідконтрольних Києву територіях – від Єнакієвого до Горлівки, у районі Первомайська, частково в Донецьку, Макіївці, Шахтарську, Торецьку.
Крім того, значне перевищення концентрації азоту і фосфору зафіксовані у річках Кальміус, Кальчик, Сіверський Донець, Клебан-Бик.
«Систематичне перевищення концентрації забруднюючих речовин у ґрунтах у районі проведення бойових дій в 1,1-1,3 рази було зафіксовано (ртуті, ванадію, кадмію, нерадіоактивного стронцію). В окремих випадках перевищення показників сягала 17 разів», – йдеться в результатах дослідження.
За словами першого заступника ДП «Східно-екологічний інститут» Дмитра Аверіна, підтоплення шахт може впливати на стан підземних вод у Донецькій та Луганській області і не тільки, а також призвести до просідання ґрунту.
Ситуація погіршується через відсутність об’єктивної інформації стосовно стану підтоплених шахт та робіт із водовідведення котрі на них ведуться, якщо взагалі ведуться, що підкреслив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак під час оприлюднення результатів дослідження.
У жовтні заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука повідомив, що на Донеччині вже 18 шахт затоплено, ще 12 – в стадії затоплення. Всі вони займалися видобутком вугілля антрацитної групи, тобто відновити їх роботу неможливо, оскільки доведеться інвестувати більше, ніж потім отримувати вигоду з цих шахт.
При цьому частина підтоплених шахт виявилися під водою не внаслідок бойових дій, а через свідоме рішення «влади» самопроголошених республік.
Так, у «ДНР» ще влітку оголосили про затоплення шахт «Полтавська» і «Єнакіївська», що призведе до консервації і підтоплення сусідньої шахти «Юний Комунар». Це викликало навіть мітинг мешканців міста Бунге (колишній Юнокомунарськ), котрі побоювалися виходу на поверхню радіації з шахти «Юний Комунар», де у 1979 році проводили підземний ядерний вибух.
А у серпні одне із «ЗМІ» самопроголошеної ДНР «вісник Харцизьку» повідомило про плани “влади республіки” закрити до 2020 року 10 шахт.
«Згідно графіка за 2017 рік будуть затоплені рудники Горлівки, Вуглегірська, Єнакієво. Графік затверджений в.о. Міністра вугілля та енергетики ДНР Е. І. Голенко, в. о. голови Ради Міністрів А. Ю Тимофеєвим і главою ДНР А. В. Захарченко. Міністерство планує таким чином заощадити до 1 млрд. російських рублів на рік», – повідомило видання.
Загальна сума на виробничі витрати по ліквідації шахт складе близько 10 млрд. рублів без урахування витрат з соціального захисту трудящих, заборгованості із заробітної плати та регресних позовів.
Пояснення цьому рішенню доволі просте – у самопроголошених республіках просто не вистачає грошей на відкачування води. Більш того, їх не вистачає навіть для виплати заробітної платні гірнякам.
Так, 23 жовтня 64 співробітникам шахти імені Засядька були видані продуктові набори від Спеціального штабу по контролю над підприємствами української юрисдикції, які перейшли під зовнішнє управління.
Офіційно їх отримали працівники шахти ім. Засядька, що вступили в ряди ОД «Донецька Республіка».
На шахті періодично гірняків відправляють до неоплачуваної відпустки через проблеми зі збутом продукції, а гроші виплачуються із значними запізненнями та у значно менших обсягах аніж раніше, до того ж частинами.
Затоплення шахт може призвести до трьох наслідків:
- Метан, що витісняється з ґрунту водою, що підіймається, виходить на поверхню, або, що гірше – накопичується в підвалах житлових будинків, льохах та інших заглибленнях, де може вибухнути або кого-небудь отруїти;
- Шахтні води можуть заражати підводні річки і ґрунт. Адже вода, настояна в шахтній виробці, насичується різними хімічними елементами. Хімікати можуть потрапляти в найближчі колодязі питної води, отруювати рибу і організми водойм. Якщо в затоплених шахтах зберігалися отруйні речовини, ситуація ще гірша;
- Головна небезпека – підтоплення найближчих селищ, а також розмив ґрунту, що може призвести до зсувів і обвалення будівель. У гіршому варіанті – будівлі взагалі можуть піти під землю, якщо вода вимиє порожнечі в ґрунті.
Як повідомило раніше Головне управління Державної Служби із надзвичайних ситуацій України у Донецькій області 7 листопада о 15:15 на телефон Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про факт обвалу верхньої поверхні землі на відкритій території у селищі Стряпівка Бахмутського району Донецької області.
На місці події рятувальники з’ясували, що стався обвал землі діаметром 3 м та глибиною 15 м. Представники ДСНС обгородили дільницю обвалу на площі 64 квадратних метрів для забезпечення безпеки місцевого населення.
То ж процес впливу підтоплення шахт на неконтрольованій частині Донбасу на життя мешканців контрольованого Україною Донбасу вже розпочався, поки що він не дуже помітний, але від того не менш небезпечний.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!