Навколо запропонованого Україною вводу на Донбас миротворчого контингенту не вщухають баталії. Незважаючи на попередню підтримку вводу миротворців з боку Російської Федерації та самопроголошених народних республік на початку вересня, варіант введення сил ООН задля примирення сторін запропонований Україною – із розміщенням «голубих касок» на україно-російському державному кордоні, призвів до зовсім протилежного результату.
За думкою російської сторони місія миротворців на Донбасі має обмежуватися виключно охороною співробітників ОБСЄ та, можливо, наявністю миротворців виключно на лінії розмежування між Збройними силами України та незаконними озброєними формуваннями самопроголошених ЛНР та ДНР.
Розбіжності у цьому питанні виникли одразу, оскільки а ні Україна, а ні Росія не відмовилися від власних варіантів введення миротворців, наполягаючи саме на них. Так, під час свого виступу на Генеральній Асамблеї ООН 20 вересня президент України Петро Порошенко рішуче відкинув запропонований Росією варіант розміщення миротворців ООН виключно на лінії розмежування сторін та наполягав на необхідності їхнього розміщення вздовж тієї частини українсько-російського державного кордону, що зараз не контролюється нашою державою.
Після своєї промови Петро Порошенко покинув залу, а слідом за ним вийшов віце-президент США Майкл Пенс, тим самим пропустивши виступ глави російського МЗС Сергія Лаврова. Вже тоді оглядачі трактували це як підтримку з боку США саме українського варіанту введення миротворців.
Наступного дня Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг під час зустрічі із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим прямо заявив, що повністю підтримує ідею про введення миротворчої місії ООН в Донбас.
Врешті-решт, такі поодинокі сигнали вилилися у цілком офіційну думку Сполучених Штатів Америки.
Наприкінці жовтня Спеціальний представник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер побував в Україні із незапланованим візитом в Україну, під час якого він провів кілька зустрічей з вищим керівництвом країни і народними депутатами.
Під час перебування в Україні Курт Волкер дав інтерв’ю Громадському, в якому висловив свою думку про роль Російської Федерації у збройному конфлікті на Донбасі та шляхів імплементації Мінських угод. Говорячи про введення миротворців, дипломат заявив, що дане рішення повинні узгоджувати виключно Україна, РФ і ОБСЄ – без участі самопроголошених республік.
Подібна заява призвела до обурення з боку ватажків самопроголошених «народних» республік, так, «голова» самопроголошеної ДНР Олександр Захарченко назвав позицію Курта Волкера такою, що призводить до глухого куту.
«Що стосується позиції Курта Волкера, то вона як мінімум не розумна. Тому що веде в глухий кут. І якщо Волкер, який був призначений для сприяння врегулюванню конфлікту, тобто пошуку виходу з нього, буде, навпаки, заводити конфлікт у глухий кут, то його просто звільнять як того, що не впорався із завданням», – сказав Захарченко 2 листопада в ході онлайн-конференції з жителями ДНР і підконтрольною Києву території.
За його словами, сторонами конфлікту є самопроголошені республіки і Київ. «І досягти врегулювання конфлікту без жодної зі сторін не вийде», – вважає глава ДНР.
Раніше ватажок самопроголошеної ДНР заявляв що без згоди «народної республіки» не допустить миротворців на власну територію і якщо доведеться використає силу.
У той же час у народних республіках не мають нічого проти запропонованого РФ варіанту введення невеличкої місії миротворців виключно для захисту ОБСЄ.
Зважаючи на те, що запропонований Україною варіант розміщення миротворців підтримується більшістю зацікавлених у врегулюванні сторін, він має непоганий шанс бути прийнятим, то ж РФ змушена протидіяти планам України та затягувати процес, використовуючи для цього уві механізми, серед яких думка «народних республік», до якої втім байдуже, далеко не головна. І схоже це дає свої результати.
Так, за словами постійного представника Італії в ООН Себастьяно Карді, Рада Безпеки ООН у листопаді не планує розглядати питання про розміщення місії ООН на сході України.
«У програмі роботи Радбезу на листопад немає нічого на цей рахунок», – цитує дипломата російське видання ТАСС.
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!