Місце перетину різних поколінь: як пустир у Добропіллі згуртував громаду

21790
коментарі відсутні

Місце перетину різних поколінь: як пустир у Добропіллі згуртував громаду

Багатофункціональний майданчик, смуга перешкод та спортивне обладнання – з цього складається публічний простір «Непустир» у Добропіллі. Ще п’ять років тому тут, на околиці міста, був пустир, на якому росли лише бур’яни, а місцеві викидали сміття. Перетворити це місце на локацію, де б збиралися мешканці, вирішив добропільський активіст Владислав Бурховецький. Так пустир перемінився на публічний простір, навколо якого згуртувалася громада.

 

Як проблема може стати ресурсом

 

Скромний знак при в’їзді сповіщає, що ми у Добропіллі. Ще хвилин сім поїздки приватним сектором і поміж одноманітних будинків виринає майданчик, на якому майже всі об’єкти зроблені з дерева. Це – публічний простір «Непустир».

«Заїжджаєш у місто і там все сіре-сіре, а тут несподівано щось є», – пояснює президент громадської організації «Молодіжний центр «Творці історії» Владислав Бурховецький, який став ініціатором створення публічного простору.

Ще п’ять років тому місце, де нині розташувався «Непустир», було поросле бур’яном, а місцеві викидали сюди сміття. На карті міста воно позначалося як пустир. До того ж тут проходила водна магістраль, тож будь-яке будівництво було під забороною. Однак, Владислав мріяв перетворити занедбану територію на околиці Добропілля на місце, яке б збирало та об’єднувало людей різного віку. На це його надихнув німецький досвід.

«У нас були програми з культурного обміну. Ми три роки робили проєкти з командою в Берліні. Там населення у більшості не німці, наприклад, на 20 людей може бути два корінних жителі, а інші – з Італії, Франції, Грузії – всі туди з’їжджаються. Там дуже розвинена ця культура, інше мислення, як можна використовувати публічні простори. Ми бачили, як люди взаємодіють з цим, і як змінюється їхнє мислення. Ми теж вирішили показати мешканцям вже тут у Добропіллі: те, що вважаємо проблемою або з чим боремося, може насправді бути ресурсом. Наприклад, вони тут хотіли розбити фундамент, а згодом ми на його місці встановили майданчик», – розповідає Владислав Бурховецький.

До ідеї активіста щодо перетворення пустиря та встановлення спортивного обладнання місцеві мешканці ставилися з недовірою. Мовляв, коли це буде. Однак, у 2017 вдалося виграти мінігрант від Британської ради. Проєкт, з яким подавалися, мав назву «Новий початок». Сума мінігранту склала 15 тис грн. Встановлювати турніки зібралося лише п’ятеро людей. Однак, залучити помічників допоміг випадок.

«Ми все зібрали, але не знали як і хто буде ставити. Йшов напідпитку чоловік, запропонував допомогу. А я думаю: «Що він нам там допоможе», а він каже: «Я ж зварювальник, якщо що, допоможу». А в нього ще й діти були. Ми погодилися, нам до того ж треба було укріпити конструкцію. Пішли до нього на гараж,  він тут неподалік по вулиці мешкав. Поки ми варили, такий натовп зібрався у нього, питали, що робимо. Ми пояснювали, що є спортивне обладнання треба його тільки встановити. Так зібралося людей 20 і ми все за день викопали, забетонували і зробили. І тоді ми побачили, що тут взагалі хтось є, з ким можна щось робити», – розповідає Владислав Бурховецький.

 

Місце перетину різних поколінь: як пустир у Добропіллі згуртував громаду - Фото №1

 

Місце перетину різних поколінь

 

На спортивному обладнанні розвиток «Непистуря» не зупинився. Далі стали до облаштування центральної локації – багатофункціонального майданчика: тут і гойдалки для дітей, і місце для вогнища для молоді, і лавочки для старшого покоління, і місце, де можна встановити екран для перегляду фільмів. У 2018 році в Добропілля приїхала команда «Код міста». Це програма з розвитку креативної економіки та створення умов для сталого розвитку міст.

У Добропіллі команда «Код міста» працювала з мешканцями над концепцією простору. Згодом архітектор представив проєкт. Далі вже активісти Добропілля почали  збирати кошти. За допомогою краудфандингу вдалося залучити необхідні 34 тис грн для майданчика.

Ще одна локація на «Непустирі» з’явилася у 2019 році. Це гойдалки та сітка з канатом. Усе зробили місцеві мешканці із залишків будівельних матеріалів від багатофункціонального майданчика. Нещодавнім оновленням «Непустиря» стала дерев’яна смуга перешкод та альтанка. Аби розширити публічний простір, довелося купувати земельну ділянку поряд. Смугу перешкод встановлювали волонтери табору «Будуємо Україну разом» спільно з місцевими.

Облаштовувати «Непустир» планують і надалі. Владислав каже, що хочуть озеленити територію та зробити освітлення, аби публічний простір став ще більш дружнім та комфортним для його відвідувачів.

 

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика