Місцеві вибори по-новому

25 жовтня і Україні пройдуть місцеві вибори. Цього разу обиратимемо найближчий до нас рівень влади – голів громад, місцевих депутатів та депутатів новостворених районів. На відміну від решти областей, мешканці Донеччини та Луганщини не обиратимуть депутатів обласних рад, оскільки в цих областях введено військово-цивільні адміністрації.

Голосування на цих виборах відбудеться за новим Виборчим кодексом, а отже, заповнювати бюлетені прийдеться по-новому.

Новий кодекс – нові правила

Оновлений Виборчий кодекс містить норми щодо виборів Президента України, депутатів Верховної Ради та місцевих виборів. Тобто вироблені єдині правила для виборів всіх рівнів. Кодекс відповідає демократичним процедурам, прийнятим у розвинутих країнах, оскільки повністю забезпечує реалізацію виборчого права громадян.

Головне нововведення цих виборів – змінено процедуру голосування за депутатів районних рад та тих місцевих рад, в яких кількість виборців перевищує 10 тисяч. Тепер виборець обирає не тільки партію, а й конкретного кандидата від неї. Відповідно, у бюлетені потрібно поставити дві позначки.

«Такі вибори більш репрезентативні, оскільки кандидат може стати депутатом незалежно від місця у списку, на яке його поставила партія. Раніше, коли партії самі формували списки, потрапити у раду могли лише перші номери. Тепер передвиборча робота самого кандидата, його рейтинг і пізнаваність стануть для нього перепусткою до місцевої ради», – зазначив Олег Поліванов, засновник Школи навчання виборчих комісій.

Однак, якщо виборець не обере жодного з кандидатів, а лише поставить позначку навпроти обраної партії, це означатиме, що він підтримує весь партійний список, а бюлетень не вважатиметься зіпсованим.

Ще одна новація Виборчого кодексу – гендерна квота. У громадах, де більше 10 тисяч виборців, у кожній п’ятірці кандидатів повинно бути як мінімум два кандидати протилежної статі. Таким чином, у складі обраних рад обидві статі будуть представлені у співвідношенні 40/60%.

Вибори голів громад

Щодо виборів міських, сільських і селищних голів, голосування пройде за звичною процедурою.

У населених пунктах з кількістю виборців менше 75 тисяч обрання голови відбувається в один тур: перемагає той кандидат, який отримав найбільшу підтримку. Другий тур оголошується лише в тому випадку, якщо співпаде кількість голосів за двох або більше кандидатів.

У населених пунктах з кількістю виборців більше 75 тисяч вибори міського голови проходять у два тури, якщо жоден з кандидатів не набирає одразу 50% плюс один голос. У другому турі змагаються два кандидати, які отримали найбільшу голосів на свою підтримку.

«На цих виборах завершується процес утворення об’єднаних територіальних громад – ОТГ. В процесі децентралізації до міст часто поприєднувалися сільські громади. Тож новообраному міському голові доведеться відповідати за більшу територію та більшу кількість жителів, а також представляти громаду перед районом, областю, державою, міжнародною спільнотою», – повідомив Олександр Солонтай, експерт з політики місцевого розвитку.

Обрання старост

Важливою посадою для сіл і селищ, що входять до складу об’єднаної територіальної громади, є староста. Після цих виборів інститут старост залишається, втім дещо змінений.

Якщо раніше старост напряму обирали мешканці старостинського округу, то тепер старости затверджуються на посаду місцевою радою за поданням голови громади. Також у місцевих рад є повноваження формувати території старостинських округів. Староста за посадою є членом виконавчого комітету відповідної ради.

«Попередній механізм, коли мешканці безпосередньо обирали старосту, був більш демократичний і відповідав тому, що староста повинен представляти інтереси свого села чи селища в органах місцевого самоврядування ОТГ. Зараз обрання відбуватиметься опосередковано, через депутатів місцевих рад. Звичайно, це орієнтує старосту не стільки на жителів, скільки на позиції голови та ради, перед якими він звітуватиме», – наголосив Максим Ткач, керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Нова мапа України

Після місцевих виборів 25 жовтня 2020 року зміниться адміністративно-територіальний устрій України. Кожен населений пункт буде входити до складу певної об’єднаної територіальної громади. Кожна ОТГ – до складу якогось району, яких на мапі України стало набагато менше, але вони стали крупніше.

До цього часу на Донеччині було багато міст обласного значення, які не входили до складу районів. За новим адміністративно-територіальним устроєм всі без виключення населені пункти стають частиною району. А значить, їх мешканці обиратимуть депутатів районних рад.

У день голосування кожен виборець Донецької області отримає по три бюлетені: за голову (міського, сільського або селищного), за депутатів місцевої ради, за депутатів районної ради.

Залишились без виборів

Постановою Центральної виборчої комісії прийнято рішення, що з безпекових міркувань місцеві вибори не відбудуться у 10 громадах Донецької області та у 8 громадах Луганської області. Це громади, які розташовані поблизу лінії зіткнення, а також ті, в яких створені місцеві військово-цивільні адміністрації. Голів громад і місцевих депутатів не зможуть вибрати приблизно 500 тисяч виборців.

«До нас зверталися мешканці прифронтових громад, обурені тим, що вони позбавлені права обирати місцеву владу. Сподіваюсь, що вибори у них все ж таки відбудуться, але точно не 25 жовтня, а можливо пізніше, якщо Центрвиборчком прийме відповідне рішення», – сказав Григорій Курачицький, омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі «ОПОРА».

В той же час у тих 18 громадах Донеччини та Луганщини, де скасовані вибори голів та депутатів місцевих рад, пройде голосування за кандидатів у районні ради. Таке рішення ухвалено Центральною виборчою комісією.

Вибори в умовах епідемії

У день голосування приходити на дільницю потрібно з паспортом, власною ручкою та у захисній масці. На вході виборцям виміряють температуру, опитають про наявність симптомів респіраторного захворювання та попросять обробити руки антисептиком. Обов’язкова вимога – дотримуватись дистанції. Також члени виборчої комісії можуть попросити виборця тимчасово зняти маску для ідентифікації особи.

Виборці, які перебуватимуть на самоізоляції, теж зможуть проголосувати, але вдома за попередньо поданою заявою. Члени дільничної комісії, які прийдуть до таких виборців, мають бути захищені масками, рукавичками та щитками.

Якщо людина прийшла голосувати, але її немає у виборчому списку, треба одразу звернутися до суду. 25 жовтня суди працюватимуть протягом всього часу голосування. Утім краще завчасно перевірити себе у списках. Це можна зробити на сайті Державного реєстру виборців, або в територіальному органі ведення реєстру , або на своїй дільниці.

Чому потрібно йти на вибори?

З просуванням процесу децентралізації в Україні все більше справ вирішуються не «на горі», а на місцях. Місцеве самоврядування отримує все більше повноважень, більше фінансових, матеріальних і правових можливостей, щоб вирішувати питання місцевого розвитку. І від того, кого зараз обиратимемо, залежить життя громади у найближчі п’ять років.

Тому місцеві вибори для громадян є самими важливими. Обов’язково прийдіть на дільниці 25 жовтня та зробіть освідомлений вибір!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies