Місцеві вибори за новими правилами

25 жовтня 2020 року місцеві вибори в Україні пройдуть за новим Виборчим кодексом, яким суттєво змінені правила висування кандидатів та голосування за них. Серед інших нововведень: абсолютно нова виборча система, новий адміністративно-територіальний устрій України, нові вимоги до кандидатів і до того ж нові правила утворення виборчих округів.

Виборчий процес офіційно стартував 5 вересня. Висування кандидатів та реєстрація їх Територіальними виборчими комісіями розпочинається з 15 вересня і завершується 24 вересня, за місяць до дня проведення виборів. Тож розберемо головні новації, які мають знати виборці.

Дата висування кандидатів

Кого та куди обиратимемо

Місцеві вибори передбачають обрання сільських, селищних, міських голів, а також депутатів місцевих рад – сільських і селищних, міських, районних, обласних та районних у містах.

У Донецькій і Луганській областях вибори до обласних рад не будуть проводитись, оскільки в них введені військово-цивільні адміністрації.

В той же час у Маріуполі, як в єдиному населеному пункті Донеччини, що розподіляється на чотири райони, відбудуться вибори депутатів районних у місті рад.

Перші вибори пройдуть в усіх об’єднаних територіальних громадах Донеччини. У всіх інших громадах відбудуться чергові місцеві вибори. Також уперше обиратимемо депутатів до районних рад укрупнених районів.

За новим адміністративно-територіальним поділом на підконтрольній українському уряду частині Донецької області утворено п’ять районів:

  • Бахмутський,
  • Волноваський,
  • Краматорський,
  • Маріупольській та
  • Покровський.

Відповідно до цього, виборці Донеччини отримають по три бюлетені:

  • Один – для голосування за очільника свого населеного пункту.
  • Другий – за депутата сільської (селищної, міської) ради.
  • Третій – за депутата районної ради.

Лише у Маріуполі виборцям видадуть чотири бюлетеня – їм треба буде обрати ще й депутатів районних у місті рад.

Новий вигляд бюлетеня для виборів депутатів

У територіальних громадах, які налічують 10 тисяч і більше зареєстрованих виборців (не плутати із загальною кількістю мешканців у населеному пункті), для обрання депутатів міської, селищної чи сільської ради передбачена нова форма виборчих бюлетенів.

У бюлетені ліворуч надруковані назви місцевих організацій партій, а праворуч – пронумерований список кандидатів від кожній партії. Посередині розташовані два квадрати для позначок.

Обравши партію, треба поставити позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію. До другого квадрату потрібно вписати порядковий номер обраного кандидата. Чим більше голосів віддадуть за нього виборці, тим вище він підніметься у списку своєї партії.

Аналогічні бюлетені та спосіб їх заповнення – для голосування за депутатів районних рад.

Таким чином виборець сам формує прохідний партійний список, голосуючи не лише за обрану політичну партію, а й за конкретних кандидатів від неї.

Форма виборчого бюлетеня та спосіб голосування за пропорційною системою

У громадах із кількістю виборців менше 10 тисяч для виборів депутатів сільських, селищних і місцевих рад залишилася мажоритарна система відносної більшості. Прізвища кандидатів у бюлетені розміщуються в алфавітному порядку, виборець може проголосувати лише за одного кандидата.

Вибори очільників населених пунктів

Вибори міських голів у населених пунктах з понад 75 тисяч жителів пройдуть за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості.

Обраним вважатиметься той кандидат, за якого проголосують 50% і більше виборців. У разі, якщо жоден з претендентів не набере такої кількості голосів, оголошується другий тур виборів – між двома кандидатами, які отримали найбільшу підтримку у першому турі.

У населених пунктах з кількістю жителів менш ніж 75 тисяч, вибори сільських, селищних і міських голів відбудуться за мажоритарною системою відносної більшості.

Обраним буде той кандидат, який отримає більше голосів, ніж будь-хто з його суперників. Другий тур може бути призначений лише у тому випадку, якщо співпаде кількість голосів у підтримку різних кандидатів.

Застава та гендерна квота

Серед інших виборчих змін – нове обрахування грошової застави для кандидатів. Наприклад, для депутатів сільської, селищної та міської ради із кількістю виборців до 10 тисяч застава становить 20 відсотків мінімальної зарплати – це 1000 гривень.

Розмір грошової застави для виборчого списку кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті ради розраховується за іншою формулою.

Кандидатам на посаду голови села, селища чи міста з кількістю виборців до 75 тисяч доведеться внести по 5000 гривень застави.

Для кандидатів у мери міст з населенням понад 75 тисяч виборців величина грошової застави обчислюється із розрахунку чотири мінімальних зарплати на кожні 90 тисяч виборців.

Так, кандидати на міського голову Краматорська сплатять по 31190 грн. Претенденти на посаду градоначальника Слов’янська – по 19013 грн, Маріуполя – по 66691 грн.

Грошова застава повертається лише тим кандидатам, які будуть обрані.

Також на цих виборах передбачена гендерна квота. У кожній п’ятірці партійного виборчого списку в окрузі, де кількість виборців 10 тисяч і більше, щонайменше двоє кандидатів мають бути іншої статі.

Якщо, наприклад, Краматорська міська рада складається з 42-х депутатів, то не менше 17 з них повинні бути однієї статі, решта – іншої.

Ще однією важливою новацією на цих місцевих виборах є імперативний мандат. Тобто партія, яка висувала кандидата, і він був обраним, зможе відкликати його, якщо він почне діяти всупереч партійній лінії. Імперативний мандат вже застосовується у Верховній Раді України.

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies