Міжнародний валютний фонд – звідки в нього гроші та навіщо вони Україні

4592
коментарі відсутні

Міжнародний валютний фонд – звідки в нього гроші та навіщо вони Україні

Міжнародний валютний фонд – це така собі фінансова «швидка допомога» для країн, які переживають кризу – економічний спад, знецінення національної валюти, відплив капіталу тощо.

Гроші надаються в борг, під відсотки, на декілька років. Одразу чітко розписується графік повернення запозичень. Головною умовою фінансової підтримки від МВФ є проведення структурних реформ, що мають стабілізувати економіку країни.

До того ж, потрібно бути офіційним членом Міжнародного валютного фонду та вносити до нього внески. Членами МВФ, які беруть участь у його роботі та роблять внески до нього, є 189 країн-членів ООН, в тому числі Україна.

Квоти країн-членів залежать від розміру їхніх економік і вираховуються за чотирма показниками:

  • валовий внутрішній продукт,
  • відкритість,
  • стабільність,
  • резерви.

В рамках своїх квот країни мають право позичати гроші у Фонді. Україна також має свою квоту у сумі 2 мільярди доларів, за якою визначається обсяг доступу до фінансування та вартість кредитів. До порівняння – квота США сягає 83 мільярди доларів.

Кредити МВФ є одними з найдешевших (у порівнянні з іншими фінансовими інституціями) – для України вони становлять 2-3 відсотки. Що правда, для країн, чиї внески до Фонду набагато вищі, кредити дешевше.

Щоб отримати допомогу, країна узгоджує з МВФ Меморандум про співробітництво. У ньому містяться пропозицій уряду щодо того, як досягти макроекономічної стабільності та збалансованої фінансової системи. Іноді це – рекомендації провести конкретні реформи.

Так, позика МВФ у складні для України часи – 2014 -2015 роки – була спрямована на стримання економічної кризи та стабілізацію банківської системи. В той же час від країни чекали виконання певних зобов’язань. Зокрема, скоротити дефіцит бюджету та розпочати боротьбу з корупцією.

Наступний етап співпраці з Фондом потребував проведення вкрай непопулярних реформ – Пенсійної, що призвела до підвищення пенсійного віку, Енергетичної – що змусила уряд збільшити ціну на газ та електроенергію для населення. Проте були й такі, що позитивно сприймалися суспільством. Наприклад, Податкова, Банківська та Антикорупційна  реформа.

Виконання вимог МВФ і отримання траншів від нього слугує орієнтиром для інших міжнародних кредиторів, урядів інших країн, а також для внутрішніх та зовнішніх інвесторів, що ситуація в країні залишається стабільною, а уряд успішно втілює затверджені реформи.

Загалом за весь час співпраці з МВФ, починаючи з 1994 року Україна отримала понад 30 мільярдів доларів. Всі ці роки держава справно повертала борги. Цьогоріч виплати за кредитами становлять близько 1,4 мільярди доларів, в тому числі і 280 мільйони доларів відсоткових платежів.

Варто зазначити, що фінансовою допомогою Міжнародного валютного фонду користується багато країн, тож усі вони є боржниками. В тому числі й багаті країни – США, Японія, Німеччина та навіть Швейцарія. Звичайною практикою є те, що країна віддає старий борг, залучаючи нову позику. Ніхто, і Україна теж, не погашає борг грошима платників податків. І тільки відсотки по боргу сплачуються з держбюджету.

 

“Донеччина. ЗмІнИ”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика