«Ми повинні розглядати всі  варіанти», – як у Краматорську надають компенсацію за зруйноване та пошкоджене житло

Комісія з питань надання компенсації за пошкоджене та зруйноване майно  розпочала свою роботу торік навесні. До її складу входять як представники військової адміністрації, так і громадськості. Про роботу комісії, кількість мешканців зруйнованого та пошкодженого житла, які отримали компенсацію та проблемні багатоквартирні будинки в місті,  поговорили з заступником начальника Краматорської МВА, головою комісії з питань надання компенсації за пошкоджене та зруйноване майно Кареном Заргаряном.

Як працює комісія з надання компенсації за пошкоджене житло

Якщо конкретизувати, чим саме займається комісія, бо всі знають, що, наприклад,  вона виїжджає, дивиться, оцінює житло і потім ухвалює рішення?

Наша комісія приймає заяви від людей через портал «Дія» на отримання компенсації за програмою «єВідновлення». Через одну або дві доби, максимум, заява верифікується і ми можемо її бачити як реєстратори, це по-перше. По-друге, після цього, як ми приймаємо заяву у роботу, у нас є місяць на прийняття відповідного рішення: надання компенсації чи відмова. Після цього, коли ми приймаємо цю заяву, зв’язуємося з заявниками. Якщо їх немає в місті, вони не мають змоги надати нам оглянути об’єкт фактично, ми пропонуємо зустріч і приходимо на об’єкт: квартиру чи будинок. У нас є така відповідна робоча група, яка складається з представників комісії. У неї входять фахівці з управління капітального будівництва – це представники будівельної галузі, цивільного захисту, які робили попередній огляд одразу після надзвичайної ситуації, і безпосередньо фахівець комісії, який також долучається до роботи. Тобто з 3-5 осіб складається робоча група, яка виходить на об’єкт та складає відповідний чек-лист. Ми заміряємо ступіть пошкодження  і вписуємо це в чек-лист, з яким одразу на місці ознайомлюємо заявника чи його представника. Після цього приймаємо відповідні рішення на своїх засіданнях щодо виплати компенсації за складеним чек-листом. Тобто ось така хронологія плюс-мінус.

Як комісія ухвалює рішення, кому буде компенсація а кому – ні?

Якщо говорити про пошкоджені об’єкти нерухомого майна, у постанові Кабінету міністрів є вичерпний перелік відмов. Ми користуємося порядком. Для цього там прописано, що ми повинні безпосередньо оглянути об’єкти і скласти чек-лист.  Якщо заявника немає у місті і він не може надати нотаріально завіреної довіреності третій особи для представлення його інтересів, то ми фактично не можемо оглянути об’єкт і скласти чек-лист. Це є підставою для відмови. Я вам скажу, що в більшості ми приймаємо (позитивне -ред.) рішення тому, що ми з початку консультуємо осіб, які до нас звертаються. У нас велика інформаційна робота щодо цього. Плюс-мінус люди  вже вивчили процедуру та всі знають, як це працює.

Чи є загалом термін, коли люди мають подати заяву на  компенсацією через «Дію»?

Таких визначених термінів у нас поки що немає. Люди мають право звертатися.

Заяви на компенсацію подали близько 50% власників пошкодженого житла

Скільки, можливо, зараз людей отримали компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло в Краматорську, а скільки ще не звернулися?

Є у нас акти комісії попереднього огляду. Вони робляться окремою комісією із представників управління цивільного захисту населення. Різниця між їхніми цифрами та даними тих осіб, які подали на компенсацію вже, це приблизно 50%.  Але ці цифри постійно змінюються після кожного обстрілу. Я можу зазначити, що на теперішній час комісія отримала 1874 заяви протягом року. І було позитивних рішень 1293.

Чи є зараз якісь проблемні будинки, де люди не знають чи не хочуть подавати заяви на компенсацію?

У нас таких проблемних будинків три. Зараз скажу не про окремі приватні будинки, а про багатоквартирні у центрі міста. Почну з двох окремих: на Ярослава Мудрого та Богдана Хмельницького. Там два будинки багатоповерхових, які зазнали пошкоджень суттєво. Але після проведення профільної експертизи з долученням компетентних фахівців було визначено, що будинки доцільно відремонтувати. До речі, у цих будинках люди не мають змоги подавати заяву на компенсацію у зв’язку із тим, що місця загального користування пошкоджені. У будинках, де пошкоджені дахи, під’їзди, тобто ті місця, якими користуються мешканці всього будинку, мешканці не можуть подати заяву на компенсацію. Через це ми їм і відмовляємо відповідно до вимог порядку. Це логічно, бо вони не зможуть робити ремонт у своїх квартирах. Тому військовою адміністрацією міста було прийнято рішення відремонтувати місця загального користування за рахунок коштів місцевого бюджету безпосередньо у цих двох будильниках для того, щоб дати можливість отримати мешканцям, зараз понад 100 заявників, подати заяву на компенсацію. І третій будинок на Леонтовича 13, наш зруйнований будинок. Він був зруйнований у лютому торік. Цей будинок було економічно недоцільно ремонтувати. Мешканці можуть отримувати компенсацію за вщент зруйноване житло. Це зовсім інший порядок. Це постанова Кабінету Міністрів № 600, в якій зазначено, що у будинках, які не доцільні до ремонту, як цей саме будинок на Леонтовича 13, власники квартир мають право на отримання житлового сертифіката. На сьогодні можу відзначити кількість заявників, які отримали сертифікати, їх 12.  Але всього квартир 38. Це дуже малий відсоток мешканців. В середньому сьогодні люди отримують  22 362 грн за один квадратний метр свого зруйнованого житла. Ми проводимо і роз’яснювальні роботи, щоб вони зверталися, отримували сертифікати за цією програмою. Дехто аргументує тим, що вони вклали в цю квартиру набагато більше коштів, ніж вони можуть тепер отримати. Але, на превеликий жаль, ми маємо таку ситуацію, якщо Краматорськ втрапить у зону активних бойових дій, то програма «єВідновлення» призупиниться. Ми вирімо в сили оборони, але ми повинні розглядати всі  варіанти, які можуть бути.

Читайте також: У Святогірську хочуть відбудувати зруйновану музичну школу

Джерело фото: Краматорська МВА

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Антикризовий медіа-центр» не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies