«Ми запізнилися на потяг» – на Донеччині занизькі темпи вакцинації загрожують розповсюдженню COVID-19
Лише 5% населення Донецької області вакциновано від коронавірусної інфекції. Це недостатня кількість, щоб сформувати потужний колективний імунітет і протистояти розповсюдженню хвороби. Про це на брифінгу заявив заступник начальника управління департаменту охорони здоров’я ДонОДА Олександр Педенко.
З початку кампанії з вакцинації в області щеплено 250762 особи, з них 99334 отримали дві дози вакцини, тобто пройшли повний цикл щеплення. При цьому показники захворюваності на COVID-19 та госпіталізації хворих в регіоні зростають.
«Це говорить про те, що ми запізнилися на потяг з назвою «успішне подолання коронавірусу», – констатував Олександр Педенко.
Між тим, на сьогодні в Донецькій області немає перепон для того, щоб зробити щеплення – працюють 195 пунктів і 12 центрів вакцинації, також на підприємства та в організації виїздить 91 мобільна бригада. Вакцинуватись можна у будь-який день, включно з вихідними та святковими.
Наразі в Донецькій області є різні вакцини в достатній кількості – загалом близько 77 тисяч доз препаратів. Moderna, якою проведено перше щеплення, є в наявності для другого. Pfizer щотижня надходить в Донецьку область, передусім ним забезпечується ревакцинація. В достатній кількості є вакцини AstraZeneca та CoronaVac – як для першої, так і для другої дози. Тож вакцинуватись є чим.
В той же час, низька активність населення щодо щеплень призводить до того, що захворюваність не стримується, а навпаки – поступово зростає. Так, на початку тижня, 9 серпня, захворіли 78 людей, 6 померли від ускладнень. Ще тиждень тому хворобу виявили у 65 людей.
«Поки що Донецька область знаходиться у «зеленій зоні» за епідпоказниками. Але є тенденція до погіршення ситуації – зростають усі показники, які впливають на посилення карантинних обмежень. Тому раджу вакцинуватись усім, щоб запобігти карантину», – наголосив Олександр Педенко.
Тим, хто отримав обидві дози вакцини, видається міжнародний сертифікат. Документ генерує Інформаційно-медична система, а видає сімейний лікар. У сертифікаті вказується ім’я та прізвище українськими та англійськими літерами, назва вакцини та дати введення 1 та 2 дози. Затверджується документ печаткою того медичного закладу, який його видає, також вказується прізвище сімейного лікаря та його особистий підпис.
«Іноді скептики кажуть – ось, в Ізраїлі провели масову вакцинацію, а люди все одно хворіють. Утім варто знати, що вакцинація не захищає від хвороби в принципі – але запобігає важкому перебігу хвороби та летальним випадкам. Це стосується як щеплення від COVID-19, так і рутинної вакцинації, яку отримують наші діти від десяти інфекційних хвороб. Вони можуть захворіти, але в легкій формі», – додав Олександр Педенко.
Щодо вакцинації дітей та підлітків, питання про яку виникають перед початком навчального року – наразі її проводити не планується. Але, якщо Мінздравом будуть ухвалені такі рекомендації, Донецька область готова їх виконувати. Поки що є дозвіл на вакцинацію дітей до 12 років, якщо це потрібно їм за медичними показниками.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!