Діджиталізовану виставу «Тіні забутих предків» за повістю Михайла Коцюбинського маріупольський народний театр «Театроманія» востаннє відіграв рівно рік тому у рідному, тоді ще вільному місті.
Нині, коли Маріуполь зруйнований та захоплений, митці намагаються відновити свою творчу діяльність у тих місцях, куди вони переїхали через війну і окупацію.
Напередодні 24 серпня кілька учасників приїхали до німецького Ганновера, де разом з Українською спілкою Нижньої Саксонії організували низку культурних заходів. Зокрема, відбулася фотовиставка «Я Маріуполь» та безпосередньо вистава, яка стала першою українською постановкою в історії Ганноверу.
До глядачів звернувся режисер маріупольського народного театру «Театроманія» Антон Тельбізов. Він поділився радістю від того, що попри все колектив продовжує творити та підіймати важливі для суспільства теми – теми насильства, війни, дискримінації.
«Маріупольці – це неймовірні люди, які робили все, щоб наше рідне місто було чудовим, яскравим і самобутнім. Де б ми не були, до нього завжди хочеться повернутись. Маріуполь – це місто зі своєю культурою, яка є дуже лагідною, чуттєвою та сучасною. Сьогодні, у День Незалежності, важливо показати всьому світові, що наше місто та наша Україна – це сила, незламність і воля», – наголосив у своїй промові Антон Тельбізов.
Спектакль просто неба
Для постановки вистави «Тіні забутих предків» до Німеччини з’їхалися маріупольські актори з України та з усієї Європи, куди їх розкидала війна. Дехто з молодих митців зараз проживають у Ганновері як біженці.
Для того, щоб відновити творче життя «Театроманії» за кордоном, режисер Антон Тельбізов у співпраці з молодіжним клубом Союзу українців у Нижній Саксонії у короткий строк створив театральний гурток і підготував молодь до участі у виставі.
«Ця вистава дуже важлива зараз. У ній розкриваються вічні теми боротьби, свободи, вибору, кохання. Всім відомо, що сталося з Маріуполем, тому для нас важливим було зібратися разом, щоб у тисячний раз довести й показати, що нас неможливо зламати, навіть коли у нас забрали все. І ми з гордістю покажемо наше мистецтво та те, чим ми дихали та жили», – підкреслив режисер.
Вистава, хоча й поставлена за класичною літературою, поєднала різні форми мистецтва – фольклор, перформанс, танець та пісню.
Фотовиставка «Я Маріуполь»
Автори виставки Євген Сосновський та Анастасія Пономарьова, які є друзями Антона Тельбізова, показали місто таким, яким його не бачив ніхто. Впродовж двох місяців фотограф Євген Сосновський знаходився в оточеному Маріуполі та робив фото, котрі передають всі жахи війни.
В цій експозиції організатори намагалися донести до глядача, який біль, жахіття та руйнування принесла загарбницька російська армія мирному процвітаючому місту Марії. У красномовних колажах поєднані світлини довоєнного Маріуполя та тих самих об’єктів, які вже зруйновані.
На виставці представлені чотири роботи художниці Анастасії Пономарьової, яка створила серію ілюстрацій «Маріупольська мотанка», доповнивши їх світлинами Євгена.
Також вражаючим свідченням нелюдської агресії проти мирних українців є фотографії, зроблені зі щоденника маленького маріупольця Єгора, який він писав у підвалі в оточеному ворогом місті. Дев’ятирічний хлопчик описував свої поранення, втрату рідних, весь жах війни, яку він бачив на власні очі. Ось такими фразами:
«У мене померли дві собаки і бабуся Галя, і улюблене місто Маріуполь за весь цей час, починаючи з 24-го четверга».
Митці вірять, що наступного року вони покажуть цю виставу та фотовиставку у рідному Маріуполі – українському, вільному та відродженому. І в тій, майбутній добірці, будуть фото оновленого міста.
Світлана Денисенко
Фото: Ukrainischer Verein in Niedersachsen e. V. UVN e.V.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!