На Донбасі оголошений воєнний стан

2484
коментарі відсутні

На Донбасі оголошений воєнний стан

Після 5-годинного обговорення під час екстреного засідання ВРУ 26 листопада народні депутати проголосували за оголошення в країні воєнного стану – воно вводиться з 9: 00 ранку 28 листопада на 30 діб. При цьому в будь-який момент Президент України може прийняти рішення про скасування дії воєнного стану достроково.

Прийнятий Верховною Радою закон стверджує виданий раніше Указ Петра Порошенка про рішення РНБО ввести воєнний стан у 10 областях України – Вінницькій, Луганській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській, Запорізькій та вздовж акваторії Азовського моря.

Відповідно до закону, воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню й органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини, і громадянина, і прав, і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням терміну дії цих обмежень.

Згідно з прийнятим документом, РНБО України доручає Генштабу країни передбачити заходи часткової мобілізації, а також організувати та провести навчальні збори з резервістами оперативного резерву.

Міністерству оборони і Генштабу доручено уточнити мобілізаційний план збройних сил: зокрема, обсяги призову резервістів оперативного резерву першої черги.

Службі безпеки України доручено вжити заходів щодо посилення контррозвідувального, Антитерористичного та контрдиверсійного режиму та інформаційної безпеки, йдеться в документі.

Також введення воєнного стану передбачає обмеження конституційних прав і свобод як пересічних громадян, так і юридичних осіб.

У разі бойових дій вся влада переходить виключно військовим. Вони отримують право:

– вводити трудову повинність для працездатного населення. Тобто якщо ви не зайняті роботою в оборонній сфері, або її життєзабезпеченням, і не маєте броні за місцем роботи, то військові мають повне право залучити вас до виконання робіт, що мають оборонний характер. Але згідно зі статтею 20 Закону, вам зобов’язані платити мінімальну зарплату та в цілому дотримуватися правил КЗпП;

– контролювати всю публічну інформацію, включаючи радіо, телебачення і всі інші ЗМІ. В законі це прописано як право використовувати місцеві радіостанції, телевізійні центри та видавництва для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і населення;

– вилучати для тимчасового використання майно, необхідне для потреб оборони, не тільки органів виконавчої влади, територіальних громад, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, але також і у пересічних громадян. Правда, згідно зі статтею 23 військові зобов’язані компенсувати вартість цього майна;

– вводити комендантську годину (після початку комендантської години можна пересуватися вулицями тільки при наявності спеціального дозволу), обмежувати свободу пересування як громадян, так і транспортних засобів;

– перевіряти документи, обшукувати особисті речі, багаж і автомобілі, а також як офісні, так і житлові приміщення. Крім того, військові отримують право розквартируватися в офісах і квартирах.

– в порядку, встановленому Конституцією України та законами України, порушувати питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій, якщо вони загрожують суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності й територіальній цілісності, життю громадян;

– забороняти проведення всіх масових заходів згідно зі статтею 8, п. 8. Під це визначення підпадають не тільки політичні мітинги чи демонстрації, але також естрадний концерт або новорічна «ялинка» для дітей.

– обмежувати або забороняти продаж спиртних напоїв.

Можуть тимчасово обмежуватися права і свободи, передбачені наступним статтям Конституції як то недоторканність житла, таємниця листування, телефонних розмов, невтручання в особисте та сімейне життя, свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань тощо.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика