На Донбасі погіршується екологічна ситуація?

2805
коментарі відсутні

На Донбасі погіршується екологічна ситуація?

Останнім часом все частіше розповсюджується інформація щодо різкого погіршення екологічної ситуації на Донбасі.

Так, 5 липня народний депутат України координатор групи «Інформаційний опір» Дмитро Тимчук в огляді ситуації на окупованій частині Донбасу повідомив, що у Горлівці погіршилася екологічна ситуація.

«Стан екологічної ситуації в н. п. Горлівка Донецької області визначається як загрозливий, що характеризується збільшенням кількості смертей серед місцевих жителів від токсичного отруєння метаном і забруднення джерел питної води. Зазначена ситуація виникла у зв’язку з закриттям шахт і зупинкою видобутку вугілля в районі даного н. п., в результаті чого спостерігається процес піднесення шахтних вод і затоплення нижніх шахтних горизонтів. Вода з нижніх горизонтів, піднімаючись, виштовхує на поверхню метан та інші отруйні гази», – написав нардеп на власній сторінці у Фейсбуці.

Насправді ж, згідно ГОСТами, метан відноситься до 4-го класу небезпеки, найлегшим, що викликає суперечки про те, чи можна взагалі його віднести саме до отруйних речовин, якими можна отруїтися, як це стверджує нардеп, але небезпека від газу дійсно є.

До по-справжньому небезпечних фізичних властивостей метану відноситься його вибухонебезпечність, яка досягається при концентрації в атмосфері від 4 до 16% – при більш високій насиченості метан загориться, але не вибухне. Найбільш небезпечною концентрацією метану вважається 9,5% – саме при такій цифрі найбільш ймовірний вибух.

При розробці підземних родовищ вугілля або газу з землі звільняється газ метан, який будучи майже вдвічі легший за повітря по всім фізичним законам йде нагору. І тут вирішальне значення має вентиляція: при гарній вентиляції в шахті метан постійно йде нагору по підземних тунелях і виходить на поверхню, де швидко випаровується завдяки своїй легкості. Якщо ж вентиляція в шахті не працює, метан «застоюється» і виникає небезпека вибуху, під час якого відбувається, по-перше, випалювання кисню, по-друге, обвал гірських розробок, які перекривають доступ кисню. Тобто гірники, що вижили після вибуху опиняються відрізаними від доступу свіжого кисню й вмирають від його нестачі в результаті задухи, а не внаслідок «отруйністі» метану.

Дійсно, метан може бути небезпечний за межами шахт і загрожувати жителям шахтних селищ, але і тут мова йде не про його отруйність, а про все ту ж вибухонебезпечність у результаті досягнення небезпечної концентрації. Виходячи з-під землі, метан може виявитися на відкритій поверхні і тут же зникнути вгору, так як вдвічі легший за повітря, що, з одного боку, знімає загрозу для жителів селища, а з іншого – посилює “парниковий ефект” атмосфери, для чого, власне, на території та біля таких селищ виконують спеціальні шурфи для виходу метану на поверхню та його подальшого безпечного розсіювання.

Небезпеку для жителів метан представляє, якщо вийде на поверхню не на відкритому місці, а в підвалі житлового будинку чи сараю: якщо підвал сильно закупорений і немає виходу газу, він може накопичуватися до вибухонебезпечної концентрації і при найменшій іскрі дати вибух. Інакше кажучи, повториться історія з підземним вибухом газу в шахті, але знову-таки мова не буде йти про «отруйність» метану, а про його вибухонебезпечність. Але щоб уникнути небезпеки, достатньо просто як слід провітрювати підвали.

Волонтер Роман Бурко повідомив, що з 1 по 7 липня отримав 5 інсайдів від різних джерел із окупованої території з Горлівки та 2 з Єнакієвого. Люди підозрюють, що окупаційна влада приховує факти хімічного або радіаційного зараження грунту й води. Багато хто скаржиться на слабкість, нудоту, блювоту. Також він доклав відео на якому водою обробляють громадянське авто.

Втім, у Держприкордонслужбі прокоментували відео, на якому прикордонники миють з шлангів машини, що перетинають лінію розмежування в Донбасі у бік підконтрольній території, і яке викликало паніку серед місцевого населення, що перетинає лінію розмежування в районі КПВВ «Майорск».

За інформацією Держприкордонслужби, відео знято 4 липня на КПВВ «Майорск». Це були навчання з тактико-спеціального тренування з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій радіаційного та хімічного характеру.

Як пишуть «Донецькі новини», посилаючись на джерела в Держприкордонслужбі, дана інформація не відповідає дійсності. Людям на КПВВ дійсно стає погано й іноді їх доводиться госпіталізувати, але це скоріше пов’язано з спекетною погодою й іншими причинами, які до радіоактивного й хімічного зараження відношення не мають.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика