На Донбасі проходять тренінги з кібербезпеки в рамках програми Team for Ukraine

Інтерв’ю з координатором кібербезпеки Томашом Філдер, українознавицею Ленкою Віх та волонтером В’ячеславом Раєвським.

Що стало двигуном для втілення проекту Team for Ukraine?

ЛВ: З початком гібридної російсько-української війни нам стало зрозуміло, що інформаційна війна в кіберпросторі є дуже важливою частиною. Тому експерти з Чехії, Словаччини, Польщі почали цікавитись. Звичайно Україна для них є таким полігоном де вони можуть вивчити дуже багато справ і так само можуть допомогти Україні, щоб проводити тренінги для звичайних громадян, як захиститись у кіберпросторі.

Яка мета тренінгів?

ТФ: Основна діяльність – дати поради людям, як себе захистити у кіберпросторі. Й так само даємо поради специфічні, тобто журналістам, або активістам, які знаходяться на окупованій території. Ці основні правила безпеки в Інтернеті фактично однакові. В принципі, треба знати основні речі, наприклад, як оновлювати дані. Ще ми даємо поради, як себе вести у соціальних мережах. І так саме, якими формами комунікації користуватися.

Хто може відвідати захід?

ЛВ: Ці тренінги розраховані на звичайних громадян, просто звичайних користувачів мережі Інтернет. Кібернетики в Чехії створили таку анкету, яку заповнювали громадяни на сході протягом 3-х місяців, передусім, в Донецькій області. Коли проаналізували ці анкети, то зрозуміли де є найбільші прогалини, саме вони є частиною тренінгу.

Які основні помилки допускають користувачі Інтернету?

ТФ: Основною помилкою є те, що людина користується для більшості послуг одним паролем і фактично кожну таку послугу можна атакувати. Тому рекомендуємо мати спеціальну програму – менеджер паролів, в якому можна мати всі ті паролі й який генерує сам паролі.

Які поради даєте щодо користування меседжерами?

ТФ: Ми рекомендуємо всім користуватися такими меседжерами, в яких є так зване шифрування. Тобто, інформацію має той користувач, який надсилає і який отримує. Доступу до цієї інформації не має навіть провайдер.

Де вже пройшли тренінги?

ВР: Провели ці тренінги в Авдіївці, Маріуполі, Костянтинівці тощо. В Авдіївці нам учасники задавали суто користувацькі питання, а в Покровськ, прийшли достатньо підготовлені люди. Були питання професіоналів. Далі проходитимуть у Сівєродонецьку, Щасті, станиці Луганській, Попасній і завершимо у Харкові. Після кожної поїздки в Празі проводиться узагальнена конференція.

Ви ще завітали до жителів міст з допомогою. Якою саме?

ВР: Ми усвідомлюємо, що не тільки інформаційна безпека є важливою. Ми комбінуємо нашу діяльність, тому крім тренінгів із нашими друзями з Чехії, ми довезли гуманітарну допомогу населеним пунктам біля Авдіївки: канцелярські прилади, рюкзаки тощо. Треба було бачити очі цих діток, звичайно вони були дуже раді. А також привезли багато корисних речей для наших військових.

Юлія Дерека


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies