Соня Міцкевич і Роман Дощак – двоє довгострокових спостерігачів місії, які у лютому прибули з Канади, для того, щоб вести спостереження за виборами в Донецькій області. У Краматорську, в Антикризовому медіа-центрі, канадці провели зустріч з місцевими активістами та журналістами.
Загалом канадська місія складається з 50 спостерігачів, які працюють по всій Україні командами по дві людини. Вони спостерігають за всіма аспектами виборчого процесу, включаючи реєстрацію кандидатів, виборчі кампанії, медіа-середовище та фіксацію порушень. Також вони звертають увагу на те, яку роль відіграє у виборчому процесі громадянське суспільство, внутрішньо переміщені особи та меншини.
Спостереження від кожної групи щотижня передаються Головній команді у Києві. Це група з 13 експертів, включаючи аналітиків, які розглядають політичні, виборчі, правові та інші питання, пов’язані з президентською кампанією.
“Місія оцінює, як проводяться вибори відповідно до національного законодавства та чи відповідають вони міжнародним стандартам. Міжнародні стандарти спостереження за виборами базуються на повазі до політичних свобод і базових свобод людини. Довгострокові спостерігачі перебуватимуть в Україні до виборів, під час та після. В день голосування до нас приєднаються короткострокові спостерігачі. Так само – у разі другого туру. Спостерігачі орієнтовно покинуть країну 27 квітня”, – розповіла Соня Міцкевич.
У свою чергу, активісти розповіли спостерігачам про чинники, які можуть вплинути на демократичний перебіг голосування на Донеччині та в Україні в цілому, а це передусім підкуп виборців та використання адмінресурсу.
За словами спостерігачів, канадська місія оприлюднить звіт одразу після виборів, в якому надасть початкову оцінку виборчого процесу. Загальні висновки місії будуть представлені через місяць в остаточному звіті, де також будуть рекомендації щодо покращення виборчих процесів у майбутньому.
Організація CANADEM здійснила понад 130 місій спостереження в понад 40 країнах, що значним чином вплинуло на зміцнення демократичного процесу в усьому світі. CANADEM направила понад 2 тис. спостерігачів протягом 11 місій спостереження за виборами в Україні, починаючи з 2004 року. Місія спостереження за виборами діє згідно з “Декларацією принципів міжнародного спостереження за виборами”, ухваленою ООН у 2005 році.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!