Станом на початок 2025 року на Донеччині залишилося 10 підприємств, які продовжують пекти хліб, тоді як до початку повномасштабної війни їх було 32.
Про ситуацію з хлібопекарською галуззю у Донецькій області Вільному радіо розповіла заступниця директора департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Олена Рибакова.
За її словами, 12 підприємств регіону припинили свою діяльність через початок бойових дій, з них два — релокувалися до більш безпечних регіонів України. Ще 10 фірм знаходяться на тимчасово окупованих територіях Донеччини.
Наразі ті 10 підприємств, що залишаються працювати, виробляють 407 тонн хлібобулочної продукції на місяць. Крім того, на власних потужностях печуть хліб чотири торгівельних підприємства. Злібну продукцію постачають також фахівці хлібопекарської галузі з сусідніх областей та надають мешканцям області як гуманітарну допомогу.
«Потреба у споживанні населенням області (з розрахунку на 324,6 тис. осіб) у хлібобулочних виробах складає 3,9 тис. тонн. Враховуючи те, що крім власного виробництва, мешканцям області хліб завозиться з інших регіонів, а також надається у вигляді гуманітарної допомоги, на сьогодні дефіциту цієї продукції в області нема», — запевнила Олена Рибакова.
Читайте також: Складний шлях відновлення: як хліб родини підприємців та волонтерів з Донеччини підтримує та надихає людей
Станом на січень 2025 року у регіону продовжують працювати три підприємства та сім ФОПів, які виробляють хлібобулочну продукцію для жителів регіону. За обсягами це:
- підприємство у Дружківці — 170 тонн;
- підприємство у Слов’янську — 75 тонн;
- підприємство у Краматорську — 40 тонн;
- ФОП у смт. Новодонецьке — 2,4 тонни;
- ФОП у Святогірську — 55 тонн;
- ФОП у Добропіллі — 2,1 тонни;
- два ФОПи у смт. Олександрівка — 19,5 тонни;
- ФОП у Покровську — 22 тонни;
- ФОП у Родинському — 11 тонн.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!