На Донеччині зростає попит на безоплатну правову допомогу

П’ять років тому по всій Україні почали працювати місцеві центри з надання безоплатної правової допомоги. На півночі Донецької області такий центр відкрився у Краматорську.

Згодом географія надання юридичних послуг розширилася за рахунок створення у складі Краматорського місцевого центру дев’яти бюро правової допомоги, що розташовані у Костянтинівці, Дружківці, Лимані, Слов’янську, Бахмуті, Торецьку, Авдіївці, Добропіллі та Олександрівці. Разом з цим щороку зростає кількість громадян, які звертаються до юристів, щоб відстояти свої законні права та інтереси. І при цьому не витрачати кошти на дорогих адвокатів.

Більш ніж 45 тисяч звернень за п’ять років  надійшло до місцевого центру та бюро правової допомоги, розташованих у Донецькій області. За більшістю з них були надані правові консультації, ще понад 5 тисяч осіб отримали адвокатські послуги.

«У 2015 році, коли центри з надання безоплатної правової допомоги тільки-но відкрилися, про них мало хто знав. Протягом першого року до нас звернулося всього 272 людини. Ми проводили широку інформаційну кампанію та з часом стали більш затребуваними. До нас звертається все більше осіб, яким потрібно вирішити ті чи інші юридичні питання. Минулого року кількість звернень сягнула понад 16 тисяч осіб. Це говорить про те, що довіра до центру зростає, люди вірять, що їм буде надана якісна правова допомога», – зазначила Інна Синельник, начальниця відділу Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

На території Донецької області, окрім місцевого центру та стаціонарних бюро, діють 29 дистанційних пунктів доступу у віддалених населених пунктах, які працюють за узгодженим графіком. У 2017 році відкрився мобільний офіс на КПВВ «Майорське», до нього здебільшого звертаються люди, котрі перетинають лінію розмежування. Також працює мобільна група, яка здійснює виїзні прийоми громадян за потребами.

Без витрат на адвокатів

У підрозділах Краматорського місцевого центру надається як первинна, так і вторинна безоплатна правова допомога.

Первинну допомогу можуть безоплатно отримати всі громадяни без винятку, які потребують консультування з юридичних та інших питань, роз’ясненні законодавства. Для отримання такої допомоги необхідно з паспортом звернутися в один зі стаціонарних або дистанційних підрозділів. Юристи вислухають суть проблеми, вивчать питання та підберуть найкращий шлях його вирішення.

Вторинна правова допомога передбачає безкоштовний доступ до правосуддя, тобто надання безкоштовного адвоката, який в суді представляє інтереси клієнта, безкоштовне складання процесуальних документів, позовів та інше. На вторинний рівень можуть звернутися громадяни, що відносяться до соціально незахищеної категорії населення. Це справи, що стосуються дітей, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, малозабезпечених осіб, учасників бойових дій, постраждалих від домашнього насильства, викривачів корупції.

«Типовими питаннями для внутрішньо переміщених осіб є встановлення факту народження та смерті, який відбувся на тимчасово непідконтрольній території. Також люди часто звертаються за поновленням пенсії, нарахуванням соціальної допомоги, визнання особи безвісті відсутньої тощо. Також поширені сімейні справи – розірвання шлюбу, стягнення аліментів, позбавлення батьківських прав, спадкові та житлові питання», – розповіла Оксана Болотюк, начальниця відділу «Бахмутське бюро правової допомоги» Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Робота з правопросвітництва

Важливим напрямком діяльності центру є інформування людей про їх права. Більшість громадян не обізнані про альтернативні засоби захисту своїх інтересів. Тому просвітницька робота консультантів спрямована передусім на профілактику правових проблем.

«Є таке поняття, як медіація, або досудове врегулювання спорів та конфліктів. Багато питань можна вирішити без втручання держави та судових позовів. У цьому напрямку ми працюємо з окремими групами громадян – військовослужбовцями, учнями, студентами, у трудових колективах та центрах пробації. Проводимо тренінги, семінари, круглі столи, на яких намагаємось вчити людей правовій культурі. Згодом це дасть їм можливість запобігти виникненню конфліктів та захистити свої права в досудовому порядку», – повідомила Тетяна Михайлова, головна спеціалістка відділу правопросвітництва Краматорського місцевого центру  з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Дієвим помічником для підвищення правової обізнаності є довідково-інформаційна платформи правових консультацій «WikiLegalAid». Вона містить понад півтори тисячі консультацій з найактуальніших правових питань, з якими звертаються клієнти до системи безоплатної правової допомоги. Також тут можна побачити посилання на нормативні акти, переглянути зразки процесуальних документів та знайти посилання на судові рішення.

Нещодавно з’явилася ще одна послуга – доступ до електронних сервісів Мінюсту. Якщо людина не має комп’ютеру або інтернету, вона може зайти в будь-який відділ безоплатної правової допомоги та отримати необхідні дані з реєстрів.

Краматорський місцевий центр безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: вул. Василя Стуса, 24, м. Краматорськ, 84333. Тел. 099-266-91-62. Email: kramatorsk.donetsk@legalaid.dn.ua Також з усіх питань можна звернутися на єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies