Родина Ірини Воротнікової – одна з майже 80-ти інших сімей, які згуртувалися, щоб отримати земельну ділянку та почати будувати на ній власне житло. Не все відбувається просто на шляху подолання бюрократичних перепон, але у людей є амбітні плани щодо майбутнього поселення, облаштування інфраструктури та навіть організації бізнесу.
Який існує алгоритм дій для безоплатного отримання земельної ділянки відповідно до чинного законодавства, розказуємо на прикладі пані Ірини.
Вирішили оселитися на Донеччині
На початку війни, у липні 2014 року, Ірина Воротнікова разом із чоловіком і сином мусила покинути рідний Донецьк, залишивши там трикімнатну квартиру та дачу. Попервах думали перечекати російську навалу на Черкащині у родичів – сподівалися, що скоро на Сході все владнається. Але ситуація лише погіршувалася, тому у пошуку роботи переїхали спочатку до Броварів, а потім і до Києва.
«За сім років ми шість разів змінювали місце проживання. За цей час син одружився, втім ані наша сім’я, ані синова не мали свого кутка, жили на орендованих квартирах. Покладатись не державу щодо отримання житла ми не стали, натомість вирішили будувати своє, на своїй землі», – розповідає пані Ірина.
Ідею про безоплатне отримання земельної ділянки «підкинула» подруга у травні 2019 року. Вона об’єднала кілька родин з-поміж знайомих, які потребували житла. Це не тільки внутрішньо переміщені особи, які розпорошені по всій Україні та за її межами, а також учасники бойових дій, які повертаються до мирного життя.
«Обмірковуючи місце майбутнього проживання, ми вирішили повертатися на Донеччину, тому зупинилися на селі Приазовське, що в 20 кілометрах від Маріуполя. Там були вільні земельні ділянки за межами села, просто у чистому полі. Це ніякий не ласий кусок біля моря, звичайна сільська земля. Проте епопея виявилася доволі довгою та досі триває», – продовжує Ірина.
Просуванню справи сприяв той факт, що була ціла група сімей, аж 78, які звернулися за виділенням земельних ділянок в одному місці. Їх складно було «не помічати» та безпідставно затримувати розгляд заяв. За словами Ірини, Приазовська сільрада на чолі з головою всіляко підтримувала виділення землі. Заявникам «нарізали» три нових вулиці на околиці села.
Але в процесі оформлення відбулася адміністративна реформа, в результаті якої село Приазовське увійшло до складу Маріупольської територіальної громади. Люди вимушені були чекати, поки відбудеться інвентаризація земель. Це зайняло багато часу.
«Зараз у нас зібрано майже весь пакет документів, не вистачає лише остаточного рішення Маріупольської міськради щодо передачі земельних ділянок у власність. А значить, ми поки що не можемо починати на них будівельні роботи», – зазначила Ірина.
Плани на майбутнє поселення
Відсутність деяких документів не заважає потенційним власникам землі будувати амбітні плани. По-перше, готують заявку на конкурс громадських проєктів Маріупольської міськради – хочуть отримати бюджетне фінансування на прокладання доріг та проведення освітлення.
По-друге, плідно співпрацюють з двома громадськими організаціями, які опікуються внутрішньо переміщеними особами та учасниками бойових дій. У цьому тандемі шукають донорське фінансування на будівництво житлових будинків і соціальних об’єктів, облаштування інфраструктури.
«Ми повинні бути активними, щоб досягти успіху. Тому для вирішення нагальних питань створили орган самоорганізації населення. Наприклад, зараз розмірковуємо над тим, що в березні наступного року у деяких військових – членів нашої громади – закінчується контракт. Для їхнього працевлаштування ми хочемо створити соціальне підприємництво, щоб у звільнених військових були гроші на будівництво та на життя», – пояснює пані Ірина.
Отримання земельної ділянки для будівництва житла. Алгоритм
За законом, кожен українець має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. Не виняток й такі категорії громадян, як внутрішньо переміщенні особи та учасники бойових дій.
З досягненням 18-ти років кожен громадянин України може безкоштовно приватизувати п’ять ділянок землі під різні цілі: будівництво будинку, гаражу, садівництво, особисте сільське господарство і для будівництва дачного будинку.
На будівництво житлового будинку в місті і селі виділяють різні площі землі. У селі можна одержати не більше 0,25 га, у селищах – не більше 0,15 га, у місті – 0,1 га. Безкоштовна приватизація кожного виду земельних ділянок можлива тільки один раз. Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни, незалежно від місця проживання. Сама земля нічого не коштуватиме громадянинові, але на оформлення документів необхідні витрати.
Що потрібно робити:
- Знайти вільну ділянку. Для цього потрібно звернутися до тих органів місцевого самоврядування, де вона знаходиться – в межах міста, села, або району. Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Держгеокадастру.
- Дізнатися, де знаходиться земля та перевірити, чи вільна вона. Це можна зробити на сайті «Публічна кадастрова карта України», або відправивши офіційний запит про надання публічної інформації до місцевих органів влади або до Держгеокадастру.
- Визначившись з ділянкою, подати відповідну заяву до органу місцевого самоврядування. У ній повинні бути вказані приблизний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Також необхідно додати до заяви карту або графічний малюнок, де зазначене місце розташування землі. Заява має бути розглянута протягом місяця.
- Отримавши згоду сільської або міської ради, можна розпочинати розробку проєкту відведення землі. Сама підготовка технічної документації землевпорядниками може тривати від шести місяців до року.
- З проєктом відведення землі слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай, це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір. Якщо всі документи в порядку і проєкт складений правильно, протягом двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та її кадастровий номер.
- Цей витяг і екземпляр проєкту землеустрою надають розпоряднику землі – місцевій раді або адміністрації, які затвердять проєкт і зареєструють в Міністерстві юстиції право власності. Після цього рада чи адміністрація ухвалює рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення.
- Зареєструвати ділянку у державного реєстратора, отримати довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Цей документ є підтвердженням права власності на земельну ділянку.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!