«Нас можуть виселити з гуртожитку, де будемо жити?» – переселенка з Донеччини

«Умови спартанські, коридорна система, кухня та санвузол загальні. Але ми й цьому раді». Переселенців хочуть виселити з гуртожитку, юристи кажуть про неправомірність таких дій.

Літо у розпалі, а навчальні заклади, в яких компактно розмістилися внутрішньо переміщені особи, вже готуються до нового навчального року. За їхніми припущеннями, він має початись офлайн, тобто у звичайному режимі, з присутністю учнів та студентів на заняттях.

Але в багатьох школах, студентських гуртожитках наразі проживають тисячі переселенців. Декого вже попередили, що приміщення скоро доведеться звільняти. Люди бідкаються та не знають, де тепер їм жити.

У розпал бойових дій на сході України Ольга Терехова разом з сином виїхала з Краматорська та знайшла прихисток у невеличкому містечку на Львівщині. Родину розмістили у гуртожитку одного з місцевих навчальних закладів.

«Умови спартанські, коридорна система, кухня та санвузол загальні. Але ми й цьому раді. Бо зайвих грошей, щоб винаймати окреме житло, не маємо. А додому повертатися, особливо зараз, вкрай небезпечно. Вже якось пристосувалися жити тут, і ось новина – у гуртожитку з дня на день розпочинається ремонт, а з 1 вересня заселяються студенти. Нас поки що не просять терміново на вихід, утім ситуація цілком зрозуміла», – розповіла Ольга.

Чи можуть виселити з гуртожитку: що кажуть юристи

Масове виселення ВПО з гуртожитків та місць компактного розташування – одна з найактуальніших проблем, що виникла на даний час та турбує багатьох людей у різних куточках України. З проханням допомогти в цьому питанні переселенці звертаються до благодійного фонду «Право на захист».

Юристи фонду зустрілися з керівництвом одного з навчальних закладів, в якому склалася аналогічна ситуація. З’ясувалося, що вони оголосили про виселення, оскільки мусили виконувати наказ Міністерства освіти про підготовку до навчального року.

Натомість юрист БФ «Право на захист» Валерій Редик вважає такі дії неправомірними. Адже примусове виселення сімей без надання альтернативного житла є порушенням права на забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщеної особи.

«Стаття 47 Конституції України гарантує право кожного на житло. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Згідно з частиною 8 статті 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують надання у тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами відповідно до законодавства вартості житлово-комунальних послуг», – зазначив Валерій Редик.

Що каже центральна влада з приводу можливого виселення

На дотриманні прав внутрішньо переміщених осіб щодо забезпечення їх тимчасовим житлом акцентують і в Кабміні.

Віцепрем`єрка, очільниця Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук наголосила, що виселення вимушених переселенців із закладів освіти без надання альтернативного місця тимчасового проживання є неприпустимим.

«Необхідно якнайшвидше знайти рішення до початку навчального року, щоб забезпечити усіх ВПО тимчасовим житлом», – підкреслила Ірина Верещук.

У зв’язку з цим Мінреінтеграції скерувало відповідного листа на керівників структурних підрозділів з питань освіти обласних та районних військових адміністрацій, а також до органів місцевого самоврядування з вимогою терміново – до 25 липня – опрацювати питання переміщення таких ВПО у тимчасове або соціальне житло з придатними умовами для поселення.

Чи знайдеться альтернативне житло для родини Терехових – питання відкрите. Проте обізнаність щодо своїх прав ще нікому не завадила.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies