Наслідки «націоналізації» підприємств в ОРДО – що змінилося за півроку

Донецький інститут інформації» провів аналіз роботи промисловості на непідконтрольній території Донецької області після розриву зв’язків з українською економікою. Результати досліджень були представлені в Антикризовому медіа-центрі. Разом з висновками запрошених експертів вони будуть передані в державні органи влади, які формують політику щодо ОРДО.

«Півроку тому представники« ДНР» ввели зовнішнє управління на 43-х підприємствах непідконтрольною території. За цей період захоплені шахти, заводи і фабрики так і не змогли в повній мірі відновити виробництво і знайти нові ринки збуту для своєї продукції. В результаті структура промисловості зазнала значних змін. Металургія перестала бути основним донором бюджету, а у вугільній галузі проводиться реструктуризація за російською моделлю – планується залишити тільки прибуткові шахти», – зазначив керівник Донецького інституту інформації Олексій Мацука.

Шахти Донбасу традиційно працювали на український ринок, який став їм недоступний. Внутрішній ринок «ДНР» теж не здатний спожити все видобуте вугілля. Залишається єдиний вихід – експорт твердого палива в Російську Федерацію і з її допомогою в треті країни. Оскільки Росія сама є найбільшим виробником вугілля в світі, її участь в цьому питанні можна розцінювати як спробу зменшити соціальну і політичну напруженість у «республіці».

«Підтвердженням того, що через російські торговельні порти йде вугілля з непідконтрольного Донбасу, є приріст обсягів перевалки. Через порт Азов – на 110 відсотків, через Ростов-на-Дону – на 46,7 відсотка, через Таганрог – на 33,4 відсотка», – повідомив аналітик Донецького інституту інформації Віталій Сизов.

Але навіть при такій підтримці вже закрилися або готуються до закриття 34 шахти з 55, що залишилися на непідконтрольній території. Це несе очевидну екологічну загрозу, хоча ватажки «ДНР» заявляють, що Росія допомагає встановлювати водовідливні комплекси там, де це необхідно. Втім, проконтролювати цю роботу не представляється ніякої можливості.

Але є й інша сторона медалі. «Втрата контролю над підприємствами на непідконтрольній території завдала шкоди Україні, – констатував Віталій Сизов. – Тільки за три місяці – протягом квітня-червня 2017 року Державний бюджет недоотримав близько 110 мільйонів гривень, а місцевий бюджет – 125 мільйонів гривень. При цьому з початку року Україна вдвічі збільшила імпорт антрацитового вугілля, в тому числі – з території Російської Федерації».

Запрошений на презентацію колишній мер Харцизька Сергій Третьяков вважає, що Україні в цілому та Донецької області зокрема давно треба було займатися переорієнтації ринків. «Ми роками підтримували підприємства, які морально застаріли і вичерпали свою необхідність. Тому зараз, коли розірвані зв’язки навіть всередині області, треба шукати нові можливості розвитку економіки і будувати зовсім іншу структуру промисловості. У нас є унікальні корисні копалини – пісок, глина, граніт, літій та інші. Навколо них треба створювати нові сучасні підприємства з виробництва скла, будматеріалів, акумуляторних батарей – того, що буде мати попит».

З такими висновками солідарний регіональний представник Асоціації міст України Олександр Меланченко. За його словами, влада на рівні держави і області повинна створити умови для бізнесу і залучення інвестицій, щоб створювати нові затребувані виробництва.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies