Навіщо Волкер їздить в Україну
14 травня спеціальний представник Державного Департаменту США Курт Волкер у черговий раз завітав до України та побував на Донбасі, зустрівшись із керівником ООС Сергієм Наєвим та давши прес-конференцію для ЗМІ. Згідно із планом сьогодні, 16 травня, відбудеться зустріч із спікером парламенту Андрієм Парубієм.
Однак це не дає відповіді на питання навіщо спеціальний представник Державного Департаменту США Курт Волкер їздить до України, та головне – які успіхи у цих візитів.
Формально Курт Волкер призначений для переговорів із помічником президента РФ, який курує Донбас Владиславом Сурковим аби росіяни погодилися на український варіант введення миротворчого контингенту на Донбас, що президент Петро Порошенко, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та інші високопосадовці вважають ледь не головним варіантом повернення непідконтрольної частини Донбасу.
Втім, вже перші переговори Курта Волкера з Владиславом Сурковим показали, що надії на позитивне завершення переговорів самовпевнені: з 29 пунктів плану США в РФ були згодні лише з 3 або 10%. Не те щоб у принципі було неможливо узгодити такі розбіжності в 90% і прийняти якийсь компромісний план, але завдання за погодженням позицій обох країн була просто колосальною, наскільки вона була по плечу переговірникам і скільки часу може зайняти, ніхто не знає навіть приблизно.
Цікаво, що в день прибуття Курта Волкера статс-секретар, заступник глави МЗС РФ Григорій Карасін в інтерв’ю ТАСС повідомив, що в переговорах Москви і Вашингтона взята певна пауза і немає навіть приблизних термінів їх наступної зустрічі. Тобто ніяких спільних точок у ході переговорів Волкер та Сурков так і не з’явилося за час переговорів що тривали більш ніж півроку.
Ще раніше російські ЗМІ повідомили про телефонну розмову президента РФ Володимира Путіна і канцлера Німеччини Ангели Меркель, в якому мова йшла і про введення миротворців, причому у повідомленні наголошувалося, що особливу увагу було приділено їх функції охорони спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)». Тож в РФ підкреслили, що не мають наміру відмовлятися від власного варіанту використання обмеженого числа миротворців виключно для охорони співробітників ОБСЄ.
Після цього «сигналу» дивна «пауза в переговорах Москви і Вашингтона» за словами Григорія Карасіна. Більше того, сам факт переговорів Волкера і Суркова виглядає сумнівною справою, оскільки обидві сторони продовжують наполягати на своїх позиціях, прямо протилежних позицій опонента.
Цікаво, що й сам спецпредставник Держдепу США по Україні Курт Волкер своїми словами наводить на думку, що безперспективність подальших переговорів розуміють й у самих США.
Так, він доволі жорстко пройшовся по ролі РФ на Донбасі, заявивши, що на Донбасі немає конфлікту серед українців – він спровокований прямою інтервенцією Росії на українські території, що здійснює прямий контроль над збройними угрупованнями і має вирішальне політичний вплив на політичне управління окупованими територіями.
Вести перемовини після таких заяв із РФ, що свою участь у конфлікті всіляко заперечує, доволі проблематично, проте Волкера це не зупинило.
Також Курт Волкер натякнув на небажання йти на компроміс, запропонований США і вводити миротворців, яких він вважає дуже корисним для вирішення конфлікту на Донбасі.
«Я думаю, що механізм ООН (по введенню миротворчої місії на Донбасі – ред.) буде корисним, якщо Росія дійсно хоче вирішення цього конфлікту. Це означає, що вона повинна прийняти рішення вийти з цього конфлікту, вивести свої війська з Донбасу і дати місцевим жителям можливість відновити там нормальне життя. Якщо Росія прийме для себе таке рішення, це буде свідчити, що вона зацікавлена у завершенні конфлікту, а якщо вона накладе вето на рішення Ради безпеки ООН, це буде означати, що вона зацікавлена в продовженні цієї війни», – сказав Волкер.
Це знову ж говорить про певний глухий кут в переговорах по миротворцях між США і РФ виходячи з чого остання може застосувати право вето як постійний член Ради безпеки ООН і відмовити її від цього США на разі неспроможні.
Цікаво, що за словами Курта Волкера жителі окупованих терористами територій Донбасу відвернутися від Росії і захотять возз’єднатися з Україною, коли вона стане сильною, багатою та успішною державою і США працюють кожен день, щоб зробити Україну міцною і успішною державою.
Дуже схоже на певний сигнал, мовляв вмовити чи змусити Кремль піти з Донбасу ми поки що не можемо, то ж слід шукати інший вихід із ситуації, наприклад, такий.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!