Навіть на відстані фахівці сєвєродонецького Центру реабілітації продовжують опікуватись дітьми з інвалідністю
Сєвєродонецький Центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю без перебільшення мав перспективи бути в переліку найкращих і найсучасніших в Україні. Сучасна матеріально-технічна база, спеціальне обладнання, новітні методики реабілітації, а головне – фахівці, які постійно навчалися та віддавали душу дітям і своїй роботі.
Послугами Центру користалися понад 280 дітей дітей-інвалідів і дітей з групи ризику Сєвєродонецької територіальної громади.
Як евакуйовані працівники закладу змогли відновити роботу та як зараз працюють з дітьми та їх батьками, розповіла директорка Сєвєродонецького Центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю Ольга Степова (на фото).
Війна перекреслила всі плани
Напередодні повномасштабного нападу російських військ на Україну Центр реабілітації працював у звичайному режимі. Утім планувалася певна перебудова.
«Враховуючи підвищений запит на надання подібних послуг, ми готувалися до розширення. Міська влада надала в оренду ще одне приміщення, яке от-от мали почати ремонтувати. Ми хотіли зробити наш Центр ще комфортнішим та містким. Вже мріяли, як розмістимо у новому приміщенні більше професійного обладнання та розширимо свої послуги. Планували відкрити трудові майстерні та додати послуги денного догляду для дітей з інвалідністю. Ця війна перекреслила всі наші плани», – каже Ольга Степова.
Всі працівники Центру, а це 22 кваліфіковані фахівці, серед яких педагоги, медичні та соціальні працівники, покидали Сєвєродонецьк у різні дні. Хтось одразу після перших вибухів, хтось ще певний час терпів постійні обстріли міста. Кожен приймав рішення індивідуально щодо порятунку свого та своєї родини.
«Ми всі сподівалися, що ця жахлива ситуація закінчиться так само швидко, як і розпочалася. Втім цього не сталося. На сьогодні всі наші фахівці покинули Сєвєродонецьк та роз’їхалися хто куди – у різні регіони України та за кордон. На жаль, ми не змогли вивезти обладнання з Центру. Під час захоплення міста приміщення були суттєво пошкоджені, що там відбувається зараз, я навіть не уявляю», – з болем говорить директорка.
Оговталися від стресу та продовжують працювати
Зараз Ольга Степова знаходиться у Чернівцях. Хтось з колективу знайшов прихисток у Києві, Дніпрі та області, хтось виїхав за кордон. Але зв’язок між колегами не був втрачений. Спочатку всі перебували у стресі, страху та в розпачі. Кожен на собі відчув, що таке доля внутрішньо переміщеної особи.
Коли трохи оговталися від особистих проблем, то замислилися про своїх підопічних. Адже набагато складніше пережити війну та евакуацію вразливим сім’ям, в яких виховуються дітки з інвалідністю та дітки з порушеннями розвитку.
«Під час спілкування з деякими батьками таких діточок, стало зрозуміло, що їм не вистачає реабілітаційних занять, а заміни вони знайти не можуть. По-перше, діти звикли саме до наших фахівців, а по-друге – люди вимушені виживати за нових умов, і в них просто немає сил шукати реабілітаційні центри чи корекційних педагогів», – зазначила Ольга Степова.
Дізнавшись про таки проблеми, колектив вирішив, що треба продовжувати роботу. Це буде корисно для самих фахівців, тому що дасть їм змогу вийти з емоціонального ступору. А найголовніше – вони мають допомагати відвідувачам свого Центру.
«Нас підтримала військово-цивільна адміністрація, погодивши дистанційну роботу. Досвід такої роботи ми набули за часи карантину. Тоді, щоб не переривати заняття з дітьми, наші фахівці працювали онлайн – надавали консультації, проводили заняття, навіть групові, займалися коучингом батьків. Було знято декілька відеороликів з майстеркласами, фізичними вправами тощо. Ці напрацювання ми використовуємо зараз», – розповіла очільниця закладу.
Робота офлайн та онлайн
Офіційно сєвєродонецький Центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю поновив свою роботу 1 серпня. Однак і до цього моменту співробітники тримали зв’язок з сім’ями. Психологиня Наталія Пушкарьова тривалий час підтримувала батьків, які зверталися до неї особисто. Так само лікарка-педіатр центру Валентина Найдьонова надавала консультації щодо стану здоров’я дітей.
Наразі робота Центру відбувається у змішаному форматі. З деякими підопічними, які знаходяться в Дніпрі, є можливість працювати очно. Фахівчиня, яка також евакуювалася до цього міста, відвідує сім’ї та проводить заняття з дітьми.
Щодо онлайн формату, то сєвєродонецький Центр продовжує надавати наступні послуги:
- послуга раннього втручання для діточок віком від 0 до 4 років,
- консультація логопеда,
- послуга корекційного педагога,
- консультація лікаря-педіатра,
- індивідуальні консультації психолога окремо для дітей та для батьків.
Також щотижня по вівторках в онлайн форматі проводяться групові заняття для психологічної підтримки батьків. До них долучаються всі, хто цього потребує. Обговорюють теми, які їх на даний час бентежать. Ті батьки, які не мають доступу до інтернету, можуть поспілкуватись з психологом телефоном.
Вочевидь, нині Центр не може відновити роботу у тому обсязі, що був до війни. Однак підопічні не покинуті, з ними продовжують займатись фахівці. Як і раніше, ними є діти віком від 0 до 18 років та молодь до 35 років, які мають інвалідність, порушення розвитку або належать до групи ризику.
«Ми сподіваємось на скорішу Перемогу України у цій війні. Віримо, що невдовзі ми повернемось до свого приміщення у Сєвєродонецьку, відремонтуємо його, відновимо обладнання та продовжимо працювати вдома», – наголосила Ольга Степова.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!