Одразу на чверть зросте вартість тепла для абонентів комунального підприємства «Краматорська тепломережа». З такою пропозицією керівництво теплопостачальної організації звернулося до виконкому. Пропонується діючий тариф (1805,32 грн/гКал) підвищити до 2236,68 грн/гКал – тобто на 24%.
Тобто, якщо минулої зими платіжка за опалення, наприклад, двокімнатної квартири на Лазурному сягала 2500 грн, то в разі перегляду тарифу сплачувати доведеться не менше 3000 грн у холодні місяці.
Аргументуючи підвищення тарифу, керівництво КВП «Краматорська тепломережа» посилаються на зростання цін на газ, електроенергію, паливо-мастильні матеріали, мінімальну заробітну плату.
Згідно з процедурою, пропозицію комунальників щодо перегляду тарифів спочатку розглядає робоча група, яку очолює заступник міського голови Андрій Безсонний і до складу якої входять співробітники виконкому – комунального, економічного, юридичного відділів, а також представники громадськості та того підприємства, яке висловлює намір змінити плату за свої послуги. Саме на засіданнях робочої групи ретельно перевіряються всі складові, що впливають на необхідність зміни тарифів.
Перше таке засідання відбулося 17 серпня, майже безрезультатно. Справа в тому, що одразу з’ясувалося, що розрахунки тепловиків ніхто не перевіряв, окрім громадських активістів. Це підтвердили всі присутні, включно з головуючим. Тож склалося враження, що чиновники зібралися просто для кворуму, щоб формально узгодити нові тарифи.
Більш того, і представникам громадськості не дали можливості детально ознайомитися з документами – їх надіслали електронною поштою лише напередодні вдень. Прочитати всі 542 сторінки, а тим більше – перевірити розрахунки вони просто не встигли.
«Сьогодні ми зібралися, щоб перевірити обґрунтованість підвищення тарифів на опалення. Це питання вкрай важливе для мешканців Краматорська, оскільки стосується сімейних витрат. Люди повинні розуміти, звідки взялися нові цифри у платіжках. Тому дуже прикро бачити, що чиновники, які утримуються за рахунок платників податків, не знайшли часу, щоб проаналізувати надані документи. Адже, на відміну від нас, вони отримали їх ще на початку місяця», – наголосила Марина Недоруба, керівниця Антикризового медіа-центру.
Також з пояснювальної записки не зрозуміло, як теплопостачальники планують оптимізувати витрати. Виявляється, наприклад, що у мережі та у батареї закачується дороговартісна питна вода. Про перехід на технічну воду мова йде вже кілька років, але нічого не робиться у цьому напрямку. Єдиною «оптимізацією» вважається скорочення штату співробітників влітку, коли підприємство не виробляє тепло, а проводить ремонтні роботи.
Окреме питання – заборгованість населення за спожиту послугу. Наразі загальний борг сягає понад 85 млн грн. Ця сума перевищує річний дохід від реалізації теплової енергії, який у 2020 році склав 75 млн грн.
«Працювати з боржниками вкрай складно, навіть через суд. Щоб подати одну позовну заяву, треба сплатити 2100 грн судового збору. І ще не факт, що боржник виплатить заборгованість. Тому більшу частину боргів ми оцінюємо як безнадійні, а приблизно 25 відсотків є такими, за які можна боротися», – зазначив директор КВП «Краматорська тепломережа» Григорій Безкоровайний.
На наступне засідання робочої групи представники теплопостачальної організації пообіцяли підготувати пояснення щодо окремих складових собівартості тепла, а співробітники профільних відділів виконкому, сподіваємось, знайдуть час та все ж таки перевірять обґрунтованість підвищення тарифів.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!