Заступник Генерального прокурора – Головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що в Україні «гуляє» близько 400 тис. одиниць неврахованої зброї, яка, на його переконання, завезена із зони бойових дій на Донбасі. Про це він написав у блозі на УНН.
«У нас в країні за 4 останні роки більш ніж 40 тисяч карних виробництв за незаконний обіг зброї. Я не знаю й сумніваюся, що стільки зброї залишилося у зверненні з часів Другої світової війни. Звідки взялися ці 40 тисяч автоматів, пістолетів, патронів, гранат, гранатометів? Це тільки те, що виявили правоохоронці. А зазвичай статистика відображає лише 10% зброї, яка “гуляє” в державі. Так що у нас 400 тисяч неврахованої зброї «гуляє» за рамками права. Переконаний – це зброя з АТО», – сказав Матіос.
Він зазначив, що в 2014-2015 роках були важкі бої, і є акти про втрати озброєння в бойових умовах.
«Стільки втрат, пошкоджено стільки зброї. Ніхто ж не робить фото пошкодженого автомата і не докладає до цих звітів. Всі, хто їздив або допомагав у зоні АТО, привіз звідти крім посттравматичного розладу ще й якийсь трофей – хто патрон, хто гранатомет. Я не жартую. І все це “гуляє” в мирному житті», – зазначив Матіос.
Щоправда останнього часу вивіз зброї із зони проведення ООС, як вважається, значно ослаб.
«Із зони ООС зараз вивозять тільки трофейну зброю, яку було здобуто у сепаратистів, вона неврахована. Але її небагато. Найбільше зброї везли в 2014 і 2015 роках, коли не було контролю. Тоді везли все, і хто скільки міг – гранати, пістолети, автомати, навіть РПГ. Цим займалися і військові, а часто волонтери. Ховали зброю в своїх машинах, бусиках. Контролю особливого не було. Зараз весь цей арсенал знаходиться в схронах по всій території України, від сходу до заходу», – розповів OBOZREVATEL екс-боєць «Айдара» Валентин Лихоліт (Батя).
Керівник наглядової ради української асоціації власників зброї Георгій Учайкін теж каже, що зброя на мирну територію країни потекла річкою в 2014-2015 роках.
«Коли почалися перші грабежі військових складів і захоплення приміщень СБУ, міліції, то зброюя стала гуляти по всій країни. Її у нас – як гуталіну на гуталиновой фабриці. За останні два-три роки все це перетворилося на бізнес. У людей є попит на зброю. В цілях безпеки українці скуповують в основному пістолети ПМ (“макаров”), пістолет Стечкіна, ТТ. Приблизно за 500 доларів можна купити будь-який з них. За оцінками однієї швейцарської компанії, в 2017 році неврахованої зброї у нас в країні було приблизно 5 млн штук», – говорить Учайкін.
Сліди ж вивезеної та прихованої раніше зброї знаходять повсюди.
Як повідомляє прес-центр СБУ співробітники спецслужби знайшли у схованці в Київській області арсенал важкої зброї і боєприпасів.
Замаскований тайник влаштували в лісопосадці на глибині одного метра біля одного з сіл Бориспільського району Київської області. Біля схованки на асфальтовому покритті траси співробітники СБУ виявили нанесені фарбою відповідні позначки, які допомогли б зловмисникам знайти місце схованки.
«Оперативники спецслужби вилучили зі схованки дванадцять гранат РГД-5, одну гранату РГТ, шістдесят шість гранатометних пострілів до підствольного гранатомету, три гранатомета РПГ-22, п’ятнадцять РПГ-7, один РПГ-18, сімнадцять мін 76-го калібру, велику кількість патронів різного калібру, два запала до УЗРГМ, двадцять маршових двигунів до ручного гранатомета РПГ-7, шість 40-мм освітлюваних патронів та один сигнальний патрон», – йдеться в повідомленні.
За інформацією ЗМІ, гранати на внутрішньому ринку продаються від 20 до 50 доларів за штуку. Автомати Калашникова мають різну ціну на «чорному ринку». Так звані “весла” – АКМи з дерев’яним прикладом, в силу незручності прихованого носіння і відносного дефіциту боєприпасів калібру 7,62 мм, цінуються досить низько – від 350 до 500 доларів за штуку.
АК-74 і АКСУ зі складними прикладами і калібром 5,45 мм, через компактність, а також доступність боєприпасів – цінуються вище – від 450 до 600 доларів за штуку.
Ціна тротилової шашки або елемента динамічного захисту танка коливається від 100 до 400 гривень.
Більш того, українська зброя вийшла на міжнародний рівень.
Так, ще 13 червня Єврокомісія по реалізації європейської стратегії по боротьбі з незаконною торгівлею зброєю опублікувала доповідь, згідно з якою конфлікт на Донбасі – загроза контрабанди вогнепальної зброї з південного сходу України в країни Євросоюзу.
Як підсумок, озброєння переправляється в Болгарію і Румунію, де нелегальний бізнес досяг колосальних масштабів.
Британські журналісти телеканалу Sky News в серпні 2016 року провели власне розслідування і з’ясували, яким чином зброя потрапляє в країни Західної Європи з території України.
Кореспондентам вдалося зустрітися з представниками одного з угруповань у Румунії, які заявили про свою готовність продавати зброю всім, хто готовий платити, в тому числі й бойовикам.
«Ми привозимо з України зброї з боєприпасами стільки, скільки ви захочете», – заявив один із контрабандистів і, відкривши багажник автомобіля, продемонстрував гвинтівки, дробовики, мисливські рушниці та пістолети.
Зараз, як заявляють експерти з Польщі, Україна лідирує за кількістю контрабанди зброї в Європу, більш того, за своїми обсягами випередила навіть Косово.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!