Законність паперових документів наразі підтверджується витягами з державних реєстрів. Уклавши шлюб на початку 2000-х років на Донеччині, можна випадково дізнатись, що вашого шлюбу насправді не існує, бо в державному реєстрі відсутні відомості про акт цивільного стану. Як таке буває і чи можна вирішити цю проблему, розповідаю з власного досвіду.
Несподівана новина
Донедавна пересічним громадянам не було можливості перевірити, чи їх шлюб внесений до реєстру. Доступ до реєстру обмежений, бо подібна інформація не потрібна для широкого використання.
З чоловіком ми одружились у жовтні 2002 року в місті Горлівка. Маємо оригінал свідоцтва про шлюб і завжди за потреби надавали оригінал та ксерокопію цього документа. Насправді, свідоцтво про шлюб вимагають дуже в рідких випадках. Восени минулого року знадобилось наше свідоцтво для нотаріуса під час здійснення певних нотаріальних дій щодо нерухомості в Краматорську. І коли нотаріус зазначив, що прийшла черга упевнитись, що ми одружені, я показала йому свідоцтво про шлюб. Але нотаріус підкреслив, що паперові документи то «ні про що», він має перевірити в державному реєстрі.
І от тут справжньою несподіванкою стала… відсутність нашого шлюбу в тому самому реєстрі. Мабуть, нотаріус врахував тоді, що шлюб був укладений на території, яка з 2014 року є тимчасово окупованою, і взяв до уваги паперовий оригінал свідоцтва про шлюб. Необхідні дії щодо нерухомості нотаріус здійснив. Але проблема залишилась: чому в реєстрі нема відомостей про наш шлюб.
За відсутності вільного доступу
Тільки з літа 2022 року витяг з реєстру про шлюб чи розлучення стало можливим замовити через портал «Дія». Послуга коштує 73 гривні, але ж і йти до РАГСу нема потреби. І отримавши цей витяг, можна хоча б зрозуміти, чи є ваш шлюб у реєстрі.
Читайте також: Документи з «Дії» можна отримати у відділенні «Укрпошти»
Наша родичка, чий шлюб був зареєстрований понад 20 років тому, ходила до РАГСу за витягом про реєстрацію шлюбу, бо цей документ в неї запросила міграційна служба для оформлення закордонного паспорту. Прописка на окупованій території дає багато обмежень, тому треба було багато чого підтверджувати. Той витяг вона отримала без проблем.
З відсутністю запису про шлюб у реєстрі стикнулась інша знайома, яка також з тієї, окупованої території. Через численні переїзди загубили оригінал свідоцтва про народження дитини. А коли звернулись до РАГСу про відновлення свідоцтва про народження дитини, з’ясувалось, що їхнього з чоловіком шлюбу також нема в реєстрі. І спочатку треба відновити запис в реєстрі про шлюб, а вже потім відновлювати свідоцтво про народження.
Ще одна родичка розвелась з чоловіком за рішенням суду. А коли звернулась до РАГСу аби внести розлучення до реєстру, також дізналась про те, що їхнього шлюбу, укладеного в 2003 році, також нема в реєстрі. А щоб зафіксувати в реєстрі розлучення, спочатку треба зафіксувати сам шлюб.
Невдале змагання з державою за 34 копійки
Оговтавшись від новин, озвучених нотаріусом, йду до Краматорського відділу РАГС з усіма документами: паспортами, де стоять печатки про шлюб, свідоцтвом про шлюб та дитячим свідоцтвом про народження. У РАГСі перевіряють і підтверджують, що запису нема в реєстрі.
«Дивно так, день ДО та день ПІСЛЯ вашого весілля є відомості в реєстрі від Горлівського РАГСу, а цей день відсутній. Це добре, хоча б свідоцтво про народження дитини «світиться» в реєстрі, тобто паперовий документ дійсний», – каже працівниця РАГСу та пояснює, що треба зробити, аби запис про шлюб у реєстрі таки з’явився.
По-перше його треба «поновити». На зауваження, що ми нічого не втрачали, що значить «поновити», мені не відповідають, а перераховують, які документи підготувати.
Записатись на прийом – тоді діяли карантинні обмеження і за живою чергою прийому не було.
Зробити копії паспортів, свідоцтва про народження, довідок переселенців.
Зробити нотаріально завірену копію свідоцтва про шлюб.
Сплатити державне мито 34 копійки, сплатити десь 70 грн за заповнення документів і 45 грн – за виготовлення нового свідоцтва про шлюб. Наше свідоцтво недійсне, бо відсутній запис у реєстрі, його в нас заберуть та видадуть нове, з тим номером, який буде в реєстрі.
Виходить так, якщо ми міняємо паспорти -книжечки на нові, ID картки, то в них не буде відомостей про шлюб. Бо цієї інформації нема в реєстрі. І значить, з новим паспортом можемо укладати новий шлюб з іншою людиною, бо для держави ми не є одруженими. На такий «сценарій» відповіді у працівниці РАГСу не було, бо це дійсно так може бути.
Саме 34 копійки державного мита стали продовженням історії з поновленням запису в реєстрі. Звертатись за послугою треба разом з чоловіком. Але ми мали нотаріальну довіреність: я можу представляти інтереси чоловіка в різних установах. Тому пішла сама. Сплачувати 70 грн за заповнення заяви відмовилась відразу: сама в змозі за зразком заповнити ту заяву. Не хотіла й платити 34 копійки державного мита за послугу. У 2002 році, коли було весілля, усі необхідні державні мита ми сплатили, чому тепер через чиюсь помилку чи недбалість маємо знову йти до банку, стояти в черзі та щось платити. Про відмову заплатити держмито написала окрему заяву.
Віддавати оригінал свідоцтва про шлюб також не стала. Термін надання послуги – 30 днів. На дворі – кінець 2021 – початок 2022 року. Якщо раптом щось станеться і оригінал свідоцтва про шлюб буде не з нами, а в державній установі? Чим доводити, що шлюб таки був укладений? Документи в мене все ж таки прийняли і ми стали чекати, чим завершиться ця пригода.
«Прописка» на окупованій території – то клеймо
Відповідь від РАГСу отримала як на електронку, так і через пошту, прийшов конверт з документами рекомендованим листом, за який з державного бюджету заплатили 48 грн. Хоча б могли зателефонувати, та я підійшла б за документами до РАГСу.
У наданні послуги з поновлення запису в реєстрі нам таки відмовили. Бо на момент подачі заявки не були сплачені 34 копійки державного мита. Без цього послуга неможлива. Ну добре. Звертаюсь за роз’ясненнями до обласного управління юстиції. Але таке не проходить, вони скидають відповідь на виконавця, тобто Краматорський РАГС. Записуюсь на прийом до керівництва обласного РАГСу. Добре, що знаходиться переміщений з Донецька РАГС у тій же будівлі, що й Краматорський РАГС.
І тільки на прийомі отримую більш менш зрозуміле пояснення того, що взагалі відбувається з записами в реєстрі. Державний реєстр актів цивільного стану почали вести з 2008 року. Усі документи, які видають після того, як з’явився реєстр, повністю занесені до нього. А от щодо занесення відомостей про акти цивільного стану ДО 2008 року, то на рівні держави розробили відповідний графік, коли саме які роки працівники РАГСів мають вносити вручну. І цей процес ніби рухався, але прийшов 2014 рік та тимчасова окупація частини Донецької області. РАГСи в окупованих містах припинили свою діяльність та були переміщені, а ось інформацію до реєстру припинили вносити. Бо на той час забрати тони документів не було можливим. Ось і залишились люди з пропискою на окупованій території з такою проблемою, як відсутність записів в реєстрі.
«Одруження» вдруге
Було бажання продовжити «ходити по колу» та вимагати усе ж таки внести запис до реєстру, але 24 лютого 2022 року усе життя вчергове змінилось. Єдине, що встигла дізнатись, для чого взагалі той запис потрібний. Мені пояснили, що усі труднощі в такому випадку припадуть на дитину.
Для оформлення пенсії знадобиться свідоцтво про народження. А якщо воно буде загублене, то для відновлення свідоцтва про народження буде потрібно підтвердити шлюб батьків. А в ресєтрі його нема. Також будуть проблеми з оформленням спадщини на рухоме та нерухоме майно, придбане у шлюбі.
Коли у поточному році ми вкотре переїхали і прийшло розуміння, що додому швидко не повернемось, вирішили таки сплатити ті 34 копійки та оформити запис у реєстрі. Бо невідомо, що буде в майбутньому.
Звертаюсь до місцевого РАГСу на безпечній території України, пояснюю свою ситуацію. З таким запитом у РАГСі не стикались, щоб за поновленням запису до них звертались люди з тимчасово окупованою територією. Але обіцяють допомогти. Перелік документів – такий самий. Поки чекаємо призначений для подачі документів день, жартуємо, що знову будемо одружуватись. Такий жарт подобається й родичам і друзям.
Заява між сиренами
Призначений день був «веселим». Коли чекали свого часу, розпочалась повітряна тривога. Нас виперли з РАГСу, бо після трагедії у Вінниці з цим стало дуже строго. Встигаємо взяти реквізити для сплати тих самих 34 копійок. Дають ще одну квитанцію – заплатити 70 грн за допомогу з написанням заяви.
«Ви ж будете робити помилки, а ми вже знаємо, як писати заяву, зробимо це на комп’ютері», – каже представниця РАГСу.
«Ви серйозно? Робити помилки в написанні власного прізвища? Я сама можу заповнити ту заяву», – була моя відповідь. З цим погодились, не стали змушувати платити за додатково нав’язані послуги.
Поки триває повітряна тривога, переміщуємось до найближчого відділення Ощадбанку. Сплатити можна будь де, але в суботу мало банків працює. Сплатити через Приват24 також проблематично, бо треба оригінал квитанції. Добре, що тривога була тоді недовгою і поки дійшли до банку, то він уже працював.
Аби сплатити 34 копійки, треба заплатити за квитанцію 30 гривень. Касирка попереджає про це і після нашої згоди проводить платіж. Узяти 34 копійки з нас не може, всюди діє округлення до рівної цифри. Тобто платіж складає 40 копійок. І тут нові хвилювання. Ці гроші йдуть до бюджету. Надмірно сплачені гроші – то є проблема, бо з поверненням ціла процедура. У касі заспокоюють, що проблем не буде і ми повертаємось до РАГСу.
Там нам дають анкети з купою запитань та зразком для заповнення. Кожному своя заява. Коли вже завершуємо писати та йдемо подавати документи, знов лунає сирена. І знов нас виганяють на вулицю – під час повітряної тривоги усі мають покинути будівлю.
Звертаюсь до працівниці РАГСу з такою пропозицією: піти разом до підвалу, де в них облаштоване укриття, і поки будемо чекати відбою, вона б перевірила наші документи. Така ідея не дуже сподобалась працівниці, вона дуже швидко усе перевіряє. На квитанції про сплату держмита пишемо що відмовляємось від надмірно сплачених 6 копійок і швиденько виходимо з будівлі.
Нібито усе в нормі. Каже, що має забрати оригінал свідоцтва, але ми відмовляємось: війна триває, куди віддавати. Питань більше не було. Тільки пояснили, що те наше рідне свідоцтво все одно недійсне. Ну добре, хай буде.
З новим документом і записом у реєстрі
Термін надання послуги з поновлення запису в реєстрі – 15 робочих днів. Тобто три повних тижня, якщо з вихідними. Через декілька днів після подачі заяви, телефонує працівниця РАГСу та просить донести ще один документ – моє свідоцтво про народження, бо мала зміну прізвища, отже, треба підтвердити своє дівоче. На дворі – 24 серпня з безкінечними повітряними тривогами. Ми б дойти до РАГСу не встигали поміж тими сиренами. Добре, що в РАГСі погодились на копію, надіслану через Вайбер. Більше додаткових документів в нас не просили.
Через три повні тижні й насправді зателефонували з РАГСу та запросили забрати нове свідоцтво про шлюб. Розписались в книзі актів, розписались за отримання документу і нам відділи нове свідоцтво про шлюб, де написано: «повторно, запис поновлено». У свідоцтві про шлюб зазначено, що такі-то зареєстрували шлюб у жовтні 2002 року, про що у вересні 2022 року складений відповідний актовий запис. Місце державної реєстрації – у іншій частині України, за декілька сотень кілометрів від Донеччини. Ніде не написано, що шлюб був укладений саме в Горлівці.
Тепер маємо дві «дати» весілля – день самого весілля, яке було 20 років тому, та день запису в реєстрі, коли для держави ми стали нарешті одруженими. Для весільної подорожі обрали прогулянку до місцевого ландшафтного парку, де облаштована екологічна стежка та ростуть цікаві рослини.
Джерело фото на заставці: diamant.ua
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!