Німеччина обіцяє допомогу у Донбасі, що це дасть?
У вівторок, 10 квітня, президент України Петро Порошенко провів переговори з канцлером ФРН Ангелою Меркель. Візит українського президента став дванадцятим по рахунку за три роки його каденції і першим серед іноземних лідерів після переобрання Меркель.
Серед питань що обговорювалися на зустрічі були «Північний поток-2», питання миротворців на Донбасі та санкції проти РФ. Крім того, в травні лідери України, Німеччини та Франції вирішили провести окремі переговори без участі російської сторони.
Головним завданням України було заручитися підтримкою Німеччини саме «українського сценарію» розгортання миротворчого контингенту. Він полягає в тому, що миротворці повинні мати мандат, який поширюється на всю територію конфлікту, мати доступ до ділянки неконтрольованої кордону між РФ і Україною, а також володіти повноваженнями з роззброєння незаконних збройних формувань.
Як відмітив на спільному брифінгу президент Петро Порошенко, Німеччина в цьому питанні повністю на боці України.
– Місія буде не ескортом для спостерігачів ОБСЄ, а буде повноцінною і повномасштабної. Зможе захистити людей, які живуть на окупованих територіях, і наблизити умови безпеки до проведення місцевих виборів, – заявив на спільному брифінгу з Меркель Петро Порошенко.
У свою чергу Меркель лише додала, що «ще треба багато чого обговорити, щоб досягти домовленості в цьому питанні». Надії покладають на травневі переговори в Аахені. У цьому німецькому містечку через місяць планують зустрітися глави України, Німеччини та Франції в рамках за рішенням донбаського конфлікту.
Також обговорювалося питання продовження санкцій проти РФ, у разі невиконання Мінських домовленостей. Крім того, президент України додав, що РНБО найближчим часом розгляне питання введення санкцій проти російських олігархів.
Також Петро Порошенко додав, що Україні важлива підтримка Німеччини, не визнає вибори президента Російської Федерації в анексованому Криму.
«Я хочу подякувати пані Меркель за позицію, в тому числі, по Криму, за невизнання незаконної анексії Криму, невизнання, до речі, результатів російських президентських виборів у Криму. Цей голос світу, де потужний голос Німеччини є складовою частиною, для нас є надзвичайно важливим», – зазначив президент України у ході спільної з канцлером Німеччини Ангелою Меркель прес-конференції.
Втім серед експертів думки щодо результатів візиту не є такими однозначними.
«Під час спільних брифінгів робити заяви, які є неприйнятними для іншої сторони, ніхто не буде. На брифінгу з Меркель Петро Порошенко говорив про неприпустимість охоронної функції для ОБСЄ, тобто неприпустимість російського варіанту розміщення «блакитних касок» – значить, це питання узгоджене з Німеччиною і Берлін розчленує нашу позицію», – вказує на дипломатичні тонкощі експерт-міжнародник Тарас Чорновіл.
Менш оптимістично розцінює результати візиту політолог Руслан Бортнік.
«Цей візит був найбільш провальний за останній політичний цикл Порошенко. Не досягнуто конкретики ні по одному питанню. Що нового ми почули по Донбасу? Нічого! Меркель лише заявила, що обговорювала з Путіним “українське питання”, але на яких умовах? Ясності немає. За великим рахунком, ми отримали тільки побажання зустрічі десь у травні в рамках «нормандської четвірки», вірніше, «трійки». Без Росії така зустріч – обмін репліками, без конкретних домовленостей», – вважає Бортнік.
На думку експерта, якщо говорити про реальний прорив по вирішенню конфлікту в Донбасі, то він можливий тільки після 2020 року. Аргументи такі: сьогодні навіть мінімальний компроміс, який вигідний Україні, для влади недоступний в світлі майбутніх виборів. Таку думку висловив експерт виданню «КП в Україні».
Окрім того, в травні лідери України, Німеччини та Франції вирішили провести окремі переговори без участі російської сторони. Можлива зустріч в травні в німецькому Аахені лідерів Німеччини, Франції та України, але це не зустріч у «нормандському форматі», уточнила Меркель у Берліні.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!