37 мільйонів гривень інфраструктурної субвенції отримали об’єднані громади Донецької області минулого року. Вже четвертий рік поспіль держава підтримує тих, хто добровільно створив ОТГ, надаючи їм допомогу на покращення та розвиток територій.
Лиманська ОТГ вкладає у дороги, Олександрівська – у шкільні автобуси
Розмір щорічної субвенції визначається пропорційно до площі території громади та кількості сільського населення що в ній мешкає. За таким критерієм розподілу найсуттєвішу фінансову допомогу стабільно отримує Лиманська об’єднана територіальна громада. У 2019 році ця сума склала 9,3 млн грн. Гроші вирішили витратити на капітальний ремонт доріг – вул. Поштова та провул. Торговий у Лимані та вул. Перемоги у селі Зарічне. Правда згодом частину субвенції «перекинули» на ремонт даху адміністративної будівлі Лиманської міської ради.
Трохи меншу суму інфраструктурної субвенції отримала Олександрівська ОТГ – 6,3 млн грн. Громада була утворена в 2018 році, а з 2019 року перейшла на прямі відносини з держбюджетом, тому вперше отримала державну субвенцію на розвиток території. Допомогу вирішили спрямувати на придбання нових шкільних автобусів, бо старі вже вичерпали строк експлуатації та потребували заміни. Майже третина школярів у Олександрівській ОТГ підвозяться до місця навчання. Працівники закладів освіти також користуються шкільними автобусами. Тож ціллю проєктної заявки було саме забезпечення рівного доступу дітей громади до освітніх послуг. Загалом минулого року було придбано чотири нових шкільних автобуси, а старі використовуватимуть для організації транспортного сполучення між населеними пунктами ОТГ.
Комунальна сфера, медицина та освіта
Кожна громада визначає першочергові потреби, куди спрямовує виділені державою гроші на розвиток інфраструктури. Так Сіверська об’єднана територіальна громада продовжує оновлювати парк комунальної техніки. Минулого року за кошти інфраструктурної субвенції тут придбали екскаватор. Раніше доводилося арендувати технику, кожного разу сплачуючи за це кошти з бюджету. Тепер місцеве житлово-комунальне підприємство зможе власними силами виконувати всі земляні роботи, пов’язані з ремонтом доріг та водогонів, прибиранням стихійних звалищ тощо.
Соледарська міська ОТГ визначила пріоритетом покращення якості медичних послуг. За кошти інфраструктурної субвенції тут придбали рентгенівський цифровий апарат на 2 робочих місця. Поки проводили закупівлю, в лікарні відремонтували рентгенологічний кабінет. Також оновили парк комунальної техніки – місцевий водоканал поповнився новим спеціалізованим автомобілем, справжньою аварійно-ремонтною майстернею на колесах.
Черкаська селищна ОТГ вирішила за кошти інфраструктурної субвенції відкрити додаткову групу дитсадка. Для цього витратила 3 млн грн на ремонт приміщення в дошкільному закладі.
Іллінівська сільська ОТГ спрямувала державну допомогу на капітальний ремонт вуличного освітлення. У минули роки тут вже було змонтовано вуличне освітлення на сонячних батареях у селі Зоря та на рекреаційних ділянках регіонального ландшафтного парку “Клебан-Бик”.
Претендентів стає більше
Субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад, або просто інфраструктурна субвенція, – це один з інструментів підтримки розвитку ОТГ (і тільки ОТГ, а не громад, міст, сіл чи районів) за кошти державного бюджету. Вперше вона була запроваджена у 2016 році, і отримали її створені в 2015 році 159 ОТГ. Від того часу її щорічно розподіляють між усіма ОТГ – як новоствореними, так і тими, які функціонують вже кілька років.
За минулий рік 37 мільйонів гривень були розподілені між десятьма ОТГ Донецької області. У 2019 році на території Донеччини утворилися ще три об’єднані територіальні громади – Криворізька сільська ОТГ, Бахмутська та Вугледарська міські ОТГ. Цьогоріч вони теж отримуватимуть інфраструктурну субвенцію. Обсяг державної допомоги вже визначено – більше 2 млрд грн для всіх ОТГ, створених в Україні за період 2015-2019 років. Ця сума майже співпадає з тою, що була надана у 2019 році. Тож для кожної окремої громади субвенція зменшиться.
Таким чином, ті ОТГ, які були створені раніше, і протягом декількох років користалися допомогою, мали кращі можливості вдосконалити свою інфраструктуру за кошти державного бюджету.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!