Кабінет Міністрів України вніс зміни в ряд нормативно-правових актів, що стосуються оформлення довідки внутрішньо переміщеної особи, отримання адресної допомоги, а також проходження фізичної ідентифікації – Постанова № 548 набула чинності 18 липня 2018 року.
Плюси та мінуси нововведень ретельно вивчили в громадській організації Донбас SOS.
“В цілому такі зміни можна назвати позитивними, оскільки тепер врегульовано багато питань, за якими раніше доводилося звертатися до суду. Головною несподіванкою залишаються зміни в процесі проходження фізичної ідентифікації, тому що додаткові походи в Ощадбанк, додаткові навантаження на банк явно не можна вважати позитивом”, – стверджують юристи організації.
Про деякі зміни йдеться в преамбулі до Постанови Кабміну. Але насправді в тексті документа нововведень значно більше – як позитивних, так і не дуже. Донбас SOS публікує повний перелік:
1. Одним з найважливіших нововведень є зміна термінів проходження ідентифікації в Ощадбанку – тепер це кожні 6 місяців для одержувачів всіх соціальних виплат.
Увага! Пенсіонери, які оформили ЕПП (електронне пенсійне посвідчення) також зобов’язані проходити ідентифікацію в Ощадбанку кожні 6 місяців.
Раніше терміни проходження ідентифікації володарями ЕПП були такі: перший рік – раз в 6 місяців, наступні роки – раз на рік.
Для володарів звичайного пенсійного посвідчення, які не оформили ЕПП, термін проходження ідентифікації залишається раз у 3 місяці.
2. Розмір адресної допомоги студентам денної форми навчання вищих навчальних закладів, а також учням професійно-технічних закладів, до закінчення ними навчання, але не довше досягнення ними 23 років, тепер становить 1000 грн. (раніше було 442 грн.).
3. Особи, яким виплата адресної допомоги була припинена за пунктом 7 Постанови 505 (в зв’язку з непрацевлаштуванням протягом 4 місяців), отримали можливість знову її оформити після втрати працездатності. Наприклад, якщо людина вийшла на пенсію або оформила інвалідність. До цих змін призначення адресної допомоги, припиненої за п.7 (непрацевлаштування протягом 4 місяців), було можливо тільки в судовому порядку.
4. Звернутися з заявою про продовження виплати адресної допомоги на наступні 6 місяців тепер можна не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного періоду або з початку наступного періоду.
5. Розширено категорії осіб, яким адресна допомога не призначається. Це члени сім’ї, які перебувають на повному державному утриманні, а саме:
– в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, а також в соціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
– в школі-інтернаті, установі спеціалізованого освіти військового (військово-спортивного) профілю;
– відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
6. Припинення виплати адресної допомоги особам, що не працевлаштувалися за сприяння державної служби зайнятості тепер здійснюється через 4 місяці. Раніше пунктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України №505 було передбачено тільки 2 місяці.
7. Особи з інвалідністю, їх діти, діти з інвалідністю, а також особи, які здійснюють за ними догляд, тепер мають право оформити адресну допомогу, навіть якщо вони перемістилися з населених пунктів Донецької і Луганської областей, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі. При цьому обов’язковою умовою є неможливість повернення на попереднє місце проживання. Що саме мається на увазі під “неможливістю повернення на попереднє місце проживання”, в Кабміні не уточнюють.
8. Дитина після отримання паспорта в 14 років має право самостійно звернутися за отриманням адресної допомоги.
9. Діти, які були народжені у внутрішньо переміщених осіб вже після початку АТО/тимчасової окупації, мають право на отримання адресної допомоги (переселенських). Раніше щодо цього у органів соціального захисту виникало багато питань. Тепер питання врегульовано законодавчо.
10. Законодавчо врегульовано оформлення довідки внутрішньо переміщеного особи дітьми, які отримали паспорт без реєстрації місця проживання, але вже раніше були внесені до Єдиної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
11. Особи, чиє житло було зруйновано або стало непридатним для проживання в зв’язку з проведенням АТО, мають право на отримання довідки.
12. Особи з інвалідністю І групи, а також особи не здатні до самообслуговування, які отримують соціальні виплати шляхом доставки додому через Укрпошту, звільняються від необхідності проходити фізичну ідентифікацію в Ощадбанку.
13. Особи, що працюють на державній службі, в органах місцевого самоврядування, а також правоохоронних органах не повинні проходити перевірку за фактичним місцем проживання при призначенні (відновленні) виплат.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!