Особливості проведення ЗНО для випускників Донеччини

Які будуть умови цьогорічного тестування, хто та як зможе зареєструватися на додаткову сесію, а також як бути у випадку подовження карантину учасникам ЗНО з тимчасово непідконтрольних територій, розповідає заступниця директора Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Лариси Лащенко.

Тепер, коли терміни проведення оцінювання затверджені, на що потрібно звернути увагу випускникам?

Міністерство освіти і науки ухвалило рішення, що перше ЗНО почнеться з 25 червня. Тобто це перший сценарій: 25 червня тестуванням з математики ми розпочинаємо, а 17 липня тестуванням з хімії завершуємо. І в період з 17 по 29 липня у три етапи будуть оголошені результати.

Хотілося б сказати, що вже 4 червня, тобто вже зовсім скоро, учасники зовнішнього оцінювання на своїх інформаційних сторінках побачать запрошення-перепустки, у яких буде вказано до якого пункту тестування вони розподілені, за якою адресою вони повинні з’явитися у той чи інший день. Тому я зараз дуже прошу всіх: як тільки прийде цей день, 4 червня, щоб одразу заходили на свої сторінки і роздруковували ці запрошення.

Чи будуть якісь особливості у цьогорічній процедурі тестування?

З одного боку, процедура не змінюється. Але ми розуміємо, що на сьогоднішній день дуже серйозна ситуація пов’язана із епідемією коронавірусу, і вона, звичайно, внесе свої корективи у проведення ЗНО. Ми наразі готуємося разом із МОН, і сьогодні Уряд дуже багато працює над тим, щоб забезпечити проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Думаю, що найближчим часом ми побачимо і рекомендації головного санітарного лікаря, і постанову Кабінету міністрів, де чітко буде прописано, що і як ми будемо організовувати, щоб все було безпечно.

Якщо карантин подовжать, як складатимуть ЗНО випускники з непідконтрольних територій?

Наразі ми оперуємо інформацією, що карантин продовжено до 22 червня. Тестування – 25 червня. Якщо все буде добре, і якщо дійсно карантину в цей час вже не буде, то учасники з непідконтрольних територій спокійно зможуть сюди приїхати. Тобто на сьогодні ми розраховуємо, що карантин завершується і тестування проходить за умов дотримання санітарних вимог, що діють у нашій державі.

Якщо за цей час учасники з непідконтрольних територій не зможуть за якихось причин перетнути лінію розмежування, вони можуть у п’ятиденний термін подати заяву на додаткову сесію. І ми від них не вимагаємо ніяких додаткових документів. Завжди за спрощеною процедурою регламентні комісії допускають їх до проходження ЗНО в додатковий період.

Якщо ж ситуація в цілому не буде такою стабільною як зараз, і буде переноситися зовнішнє незалежне оцінювання, то це буде для усіх, а не лише для учасників з неконтрольованої території.

Раніше на додаткові сесії було дуже складно потрапити. Зараз ситуація з цим змінилася?

Для того, щоб потрапити на додаткову сесію, існувала наступна можливість: в основний період ті, хто або навчається за кордоном, або особи з неконтрольованої території, або ті, в кого якісь змагання, мали одразу написати заяву на додаткову сесію.

Зараз навпаки – проходить зворотній процес. Міністерство освіти і науки, розуміючи, що ті, хто реєструвалися на додаткову сесію, можливо, тепер хочуть на основну, дозволило це зробити. І регіональні центри до 12 травня приймали такі заяви. Більш того, до 18 травня ми приймали заяви від тих, хто хотів змінити місце проходження ЗНО.

А тепер ще з 25 травня по 9 червня буде додатковий період реєстрації на додаткову сесію. І я хотіла б донести до відома громадськості, що з 2020 року додається нова категорія. Тобто у випадку надзвичайних ситуацій, карантину, який встановлюється на території держави, зареєструватися в додатковий період можуть всі особи, які проживають на цій території.

Якщо раніше на додаткову сесію могли зареєструватися особи з неконтрольованої території, учасники ДПА, то тепер усі, хто не встиг і не зміг зареєструватися, можуть звертатися до нас у цей період. У реєстраційній картці, яку треба створити у новій програмі саме з 25 травня, до тих документів, які додаються (копія паспорта, копія документу про загальну середню освіту) додається копія документу з місцем реєстрації, щоб ми бачили, що там вказане проживання на території України.

Якщо буде новий спалах хвороби, які можливі варіанти розвитку подій?

За словами нашого освітнього омбудсмена, якщо буде новий спалах, то тоді відбудеться перенесення зовнішнього незалежного оцінювання на серпень вже без державної підсумкової атестації, тільки ЗНО для вступу до закладів вищої освіти. Але це поки що тільки виступ, тобто точка зору. Ми нині працюємо за нормативними документами, на сьогодні є такі рішення. Якщо ситуація змінюватиметься, то будуть інші. Ніхто не буде створювати такі умови, коли порушуватиметься безпека громадян.

Цьогоріч лунали такі думки, що потрібно відмінити ЗНО у зв’язку з карантином. На вашу думку, чи така ситуація можлива?

Ну, це показник демократичності держави, коли стільки думок, коли вони всі звучать… Вони звучать і у Верховній Раді… Але те, що на сьогоднішній день відбулося, і те рішення, яке ми маємо, підкріплене не лише позицією Міністерства освіти і науки України, не лише позицією Українського центру оцінювання якості освіти і регіональних центрів, але і Комітетом Верховної Ради з питань освіти і науки стосовно того, що ЗНО має бути, і воно має бути саме у такому форматі. І як форма державної підсумкової атестації, і як результат для вступу до закладів вищої освіти.

Ріта Карпенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies