Отримувачів субсидій перевірятимуть у громадах, за допомогою сусідів
Об’єднані територіальні громади отримали право проводити обстеження соціально-побутових умов претендентів на отримання житлових субсидій, соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, інших виплат – відповідні зміни до нормативних актів були ухвалені Кабміном у січні.
Пілотний проект, проведений за участю 40 ОТГ, підтвердив, що сусіди точно знають, чи є та чи інша родина насправді малозабезпеченою. У Міністерстві соціальної політики України вважають, що такий підхід не спричинить зловживань на місцях, а навпаки, вдосконалить порядок призначення державної допомоги.
Як розповів генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Мінсоцполітики України Віталій Музиченко, в Україні впроваджується електронна система, що дає змогу вже на рівні ОТГ приймати документи малозабезпечених громадян на отримання житлових субсидій, інших видів державної соціальної допомоги.
“З цією метою у рамках проекту “Модернізація системи соціальної підтримки населення України”, який Мінсоцполітики впроваджує за сприяння Світового банку, здійснюється оснащення ОТГ комп’ютерним обладнанням. Пакет передбачених законодавством документів і результати обстеження соціально-побутових умов у електронному вигляді надходитиме до місцевих управлінь, уповноважених приймати рішення про призначення державної допомоги”, – зауважив Віталій Музиченко.
Він також наголосив на тому, що такий підхід не причинить зловживання на місцях.
“Для цього немає підстав. Пілотний проект, проведений за участю 40 ОТГ, підтвердив, що все навпаки – люди, яким є що приховувати, намагаються обминути громади на місцях і їдуть подавати заяви одразу до районних підрозділів з соціального захисту. Адже хто-хто, а сусіди точно знають, чи є та чи інша родина насправді малозабезпеченою”, – зазначив керівник Департаменту Мінсоцполітики.
Минулого року за підтримки Світового банку вперше в Україні було здійснено масштабну перевірку призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, у ході якої було перевірено 80% справ отримувачів. Загальний обсяг виявлених порушень з боку спеціалістів місцевих управлінь соціального захисту при наданні допомоги малозабезпеченим сім’ям склав близько 6 мільйонів гривень (0,1% видатків на надання цієї допомоги у 2017 році). З них – понад мільйон гривень було недоплачено отримувачам.
“Аналіз результатів перевірок дозволить вдосконалити порядок призначення соціальної допомоги та контроль під час її надання. Наразі, у рамках спільного зі Світовим банком проекту, Мінсоцполітики розробляє нові підходи та механізми, які спрямовані на підвищення ефективності державних програм соціальної підтримки, дієвості контролю за використанням коштів платників податків, що виділяються на ці цілі, а також на попередження шахрайства”, – повідомив Віталій Музиченко.
Одним з таких механізмів є автоматизація виявлення передумов для здійснення порушень. У процесі надання соціальної підтримки справи, що ймовірно можуть містити ознаки порушень, виявлятимуться за допомогою спеціальних алгоритмів. Це дасть змогу здійснювати заходи з контролю вибірково й ефективно, адже проводити перевірки всіх отримувачів державної допомоги є недоцільним.
“Подібна практика в інших країнах дозволяє зменшити рівень шахрайства та зловживань, підвищує адресність допомоги та сприяє ефективному використанню бюджетних коштів”, – сказав Віталій Музиченко.
Нагадаємо, в Україні діє “гаряча лінія” 0-800-502-757 (з 9.00 до 18.00 у робочі дні) для повідомлень про факти незаконного надання чи отримання субсидій, інших видів соціальної допомоги та соціальних послуг. А щодо інших проблемних питань соціального захисту, у тому числі з надання житлових субсидій, інших видів соціальної підтримки, можна звернутися на Урядову “гарячу лінію” за телефоном 1545.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!