Отримати гроші за лікарняний для ФОПа – місія складна, але здійсненна

18917
коментарі відсутні

лікарняний для ФОП

Підприємниця з Краматорська Галина зіткнулася з неабиякими труднощами, коли оформлювала виплату коштів за листком непрацездатності. Довелося оббігати декілька інстанцій, зібрати купу довідок, здолати непорозуміння з банком та почекати декілька місяців, перш ніж нарешті отримати гроші. У позитивному результаті сумнівалися навіть досвідчені бухгалтери.

Тому на своєму прикладі Галина хоче довести, що ФОПи, як і будь-які інші офіційно працевлаштовані працівники, мають право на оплачувані лікарняні. Головне – повинні бути сплачені всі податки. Ну, і варто набратися терпіння, щоб довести справу до кінця. Але про все по порядку.

Внаслідок важкої хвороби Галина перебувала на лікуванні безперервно чотири місяці, про що їй було оформлено три листи непрацездатності. З цими документами підприємниця звернулася до місцевої дирекції Фонду соціального страхування України.

Фахівчиня установи, за що їй велика дяка, з увагою поставилася до виснаженої лікуванням жінки. Терпляче розповіла, які документи та звідки необхідно зібрати. Перелік виявився невеличкий, утім на деякі папірці довелося чекати.

Передусім, знадобилася довідка від податкової інспекції про сплату Єдиного соціального внеску за рік, що передував періоду лікування. Дистанційно отримати таку довідку не вдалося, тож Галина мусила особисто навідатись до Центру обслуговування ДПІ, щоб надати письмову заяву. Там сказали, що довідку готуватимуть протягом 20-ти робочих днів. Оце діджиталізація! Невже проста вибірка про сплату ЄСВ одного підприємця може займати стільки часу? Загалом, з урахуванням вихідних днів, чекати на довідку від податкової довелося цілий місяць.

А ось Пенсійний фонд порадував сучасними технологіями. Додаток ОК-5, який містить ті ж самі відомості про сплату ЄСВ, Галина отримала, не відвідуючи управління ПФ – замовила та роздрукувала через особистий кабінет на порталі.

Також в банку, в якому обслуговується підприємниця, необхідно було відкрити спеціальній рахунок для соціальних виплат. Тут не обійшлося без курйозу. Співробітниця банку, до якої звернулася Галина, сказала, що згодиться звичайна картка для виплат. Навіть за 100 гривень роздрукувала довідку з реквізитами та «мокрою печаткою». Однак ця картка не підійшла. Довелося самій відкривати спецрахунок в особистому кабінеті на сайті банку. Хоча могли б в установі одразу пояснити, як вчинити правильно!

Всі ці документи, разом з копіями лікарняних та копією виписки про держреєстрацію підприємницької діяльності, Галина віднесла до краматорської дирекції Фонду соціального страхування. Фахівчиня оформила заяву-розрахунок на здійснення оплати за листками непрацездатності. Сказала, що зарахування грошей відбудеться десь через два місяці – адже виплати за лікарняними затримуються по всій країні.

Нарешті гроші надійшли на спецрахунок, але щоб скористатися ними, довелося пройти ще той квест! Перш за все, з цієї суми необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%). Також сплатити ЄСВ за місяць, в якому був закритий останній лікарняний. На цьому етапі Галині допомагала досвідчена бухгалтерка.

Коли всі податки були сплачені, залишилося тільки переказати «лікарняні» кошти зі спецрахунку на особистий, непідприємницький рахунок. Здавалося, що може бути простіше? Але ж ні! Як не старалася бухгалтерка, описуючи платіжні доручення про сплату податків, банк не пропускав операцію. Було зроблено декілька спроб, причому кожного разу довелося понад годину чекати відповіді від банку – яку помилку виявлено.

Зв’язалися з оператором, він довго не міг зрозуміти, що від нього хочуть. Зрештою сказав, що потрібно взяти в податковій інспекції так звану «довідку-розрахунок». Галина разом з бухгалтеркою завантажили з інтернету  бланк довідки, заповнили її та надіслали на підпис через електронний кабінет платників податків. Звідки надійшла якась незрозуміла відповідь, тож Галина сама пішла до податкової. На прохання допомогти заповнити довідку-розрахунок там тільки плечима знизали – мовляв, ніколи з таким не стикалися.

Здавалося, що Галина опинилася в “глухому куті” – гроші нібито є на рахунку, з них навіть податки сплачено, а скористатися ними вона не може. Добре, що знайомий банкір підказав номер телефонної «гарячої лінії» цього ж банку, що спеціалізується саме на соціальних виплатах. І справді, фахівець одразу зрозумів проблему та дав чіткі пояснення, що робити.

А потрібно було в поясненні до переказу коштів не просто вказати номери платіжних доручень про сплату податків, а прикріпити pdf-зображення квитанцій. Знову ж – до чого такі складнощі? Невже не можна перевірити платіжки за вказаними дорученнями? Адже всі операції виконувалися в одному й тому ж банку.

Врешті-решт справу було зроблено. Галина отримала гроші за лікарняні, які їй були так потрібні, та хоча б частково компенсували витрати на лікування.

Світлана Денисенко

 

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика