Оздоровление детей с неподконтрольных территорий – пока только на бумаге
Запись прямого эфира онлайн-платформы “Без границ”, посвященного отдыху и оздоровлению детей “серой зоны”, от 13 мая 2018, смотрите по ссылкам:
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Дитячий табір «Зоряний шлях» запрацює у дві зміни, але з певними особливостями
У позаміському дитячому закладі оздоровлення та відпочинку під час змін дотримуватимуться усіх санітарно-епідеміологічних вимог. Зокрема, це – температурний скринінг, масковий режим, дезінфекція поверхонь і кварцування кімнат, де перебуватимуть діти.
Перша зміна у таборі розпочнеться з 11 серпня і триватиме до 31 серпня.
«Нам було не заборонено роботу, якщо Донецька область знаходиться в зеленій або жовтій зоні. Комісія з техногенної безпеки держави прийняла рішення, що Донецька область не входить ні в помаранчеву, ні у червону зони. Від 30 липня 2020 року Постановою № 43 Головного санітарного лікаря отримали рекомендації щодо роботи. Хочу зазначити, що відповідальність покладається як на нас, так і на батьків. Ми готові виконувати всі вимоги санітарно-епідеміологічних заходів для уникнення ризиків, що стосуються життя та здоров’я дітей», – зазначив директор відокремленого підрозділу ГО «Союз ветеранів АТО Донбасу» Позаміський дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Зоряний шлях» Сергій Палагута під час прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі.
Зокрема, усі співробітники табору «Зоряний шлях» працюватимуть вахтовим методом і не полишатимуть територію закладу протягом усієї зміни, а також дотримуватимуться маскового режиму.
Крім цього, розроблені графіки генеральних прибирань, зокрема оброблятимуться подушки, ліжка, дверні ручки та інші предмети, яких торкаються діти. Відбуватиметься кварцування кімнат.
Проводитиметься температурний скринінг співробітників та відпочивальників. Якщо у дитини буде виявлена температура 37,2 і більше, то її відправлять до лікарні на обстеження на коронавірус.
Під час зміни буде заборонено відвідування дітей батьками.
Друга зміна планується з 5 по 25 вересня. На цей час у таборі планують заходи із неформальної освіти.
«Це будуть елементи критичного мислення, медіаграмотності, багато творчих активностей, а також багато активностей, які стануть основою для подальшого успішного навчання в традиційній шкільній системі. Навіть тоді, коли ми будемо дітей оздоровлювати, розважати, ми будемо їх навчати сучасним навичкам», – розповіла кураторка інформаційно-медійного супроводу табору «Зоряний шлях» Віра Шелест.
«Зоряний шлях» – ініціатива ветеранської спільноти Донеччини. Торік у таборі оздоровили понад 300 дітей соціально-незахищених категорій Донецької області.
Отримати путівку в табір безкоштовно можуть пільгові категорії: діти учасників АТО/ОСС, з багатодітних родин, переселенці та інші – завдяки обласній програмі оздоровлення. Для цього треба звернутися до УПСЗН за місцем проживання із заявою, паспортами батьків, свідоцтвом про народження та документом, який підтверджує пільгу.
Ірина Мартинова
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій
Лише 396 осіб в Краматорську оформили статус дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Хто має право на отримання подібного статусу, як відбувається ця процедура та чи вартує вона того – відповіді на ці питання ми шукали у директорки Краматорського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлани Чудінової.
Перші півтора роки за статусом не звертався ніхто
Вже три роки діє Постанова Кабміну №268 від 05.04.17 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».
«Перші півтора року до нас ніхто не звертався за необхідністю оформлювати статус, хоча Постанова була прийнята ще в квітні 2017 року. Але коли у соцмережах почали з’являтися пости про можливість його отримання, поступово почали звертатися постраждалі», – розповіла Світлана Чудінова.
Зараз найчастіше за оформленням статусу звертаються переселенці. Але отримати його можуть і діти, які перебували в населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція і заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
«Звернутися до нас можуть не тільки діти, але й повнолітні особи, – уточнює Світлана Іванівна. – Але важливо, щоб їм на момент проведення АТО було менше 18 років».
В Краматорську 396 родин оформили статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Ще близько 100 осіб – зібрали повний пакет документів, але так і не дійшли до комісії у виконкомі.
Статус є, пільг немає
Наразі статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, не дає жодних переваг чи якихось пільг.
«Коли до нас звертаються за оформленням статусу ми, зазвичай, запитуємо «навіщо?». Люди говорять, що, наприклад, заради освіти – можливо, статус буде давати якісь пільги при вступі до вишу, якось буде впливати на отримання місця у гуртожитку чи на розмір стипендії. Але це тільки припущення, адже поки що ніяких пільг немає», – зазначає Світлана Чудінова.
Проте більшість родин, які дійсно відчули наслідки збройного конфлікту, не поспішають з оформленням статусу. Вони побоюються можливих ускладнень в подальшому.
«Я вам скажу, чому. Тому що в Постанові є розподіл на 5 пунктів: від першого, тобто фізичного насилля, поранення, до п’ятого – це психологічна травма, травма війни. В соцмережах обговорюють: а раптом при отриманні водійського посвідчення звернуть увагу, що була психологічна травма та або не дадуть посвідчення, або зайвий раз направлять до психіатра чи психолога. Тобто у людей виникають сумніви. Якби чітко в Постанові були прописані якісь пільги, тоді б не задавалися цими питаннями. Проте наразі прописан тільки порядок отримання статусу, а що він дає – не вказано», – резюмує Світлана Чудінова.
Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів надається довічно та заноситься до єдиного державного реєстру. Так що відмовитися від нього неможливо.
Інструкція щодо оформлення статусу
Згідно з «Порядком надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», затвердженим Постановою №268, слід підготувати копії таких документів:
Ці документи слід віднести в Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який знаходиться в Краматорську за адресою Двірцева, 27. Там же слід написати заяву про бажання отримати відповідний статус.
Після цього складається Акт початкової оцінки потреби сім’ї, особи в соціальних послугах – спеціалісти з соціальної роботи «виходять в сім’ю», спочатку погодивши час відвідування родини. Тобто з’ясовують, чи є соціально-побутові проблеми, та чи потребує родина соціальної допомоги.
Також батькам рекомендують звернутися до психолога навчального закладу, де вчиться дитина – це дозволить зрозуміти, чи потрібна наразі психологічна допомога. І дають заповнити анкету. В ній жодного питання про війну, це більш опитувальник стосовно соціально-побутових умов. За словами Світлани Чудінової, психологічне насилля не потребує доведення, спеціалісту Центру описують ситуацію та фіксують ознаки психологічної травми зі слів батьків.
Коли буде готовий висновок Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, слід додати до нього все ті ж копії документів та віднести їх до Служби у справах дітей.
Протягом місяця мати чи батько дитини запросять до виконкому на комісію з захисту прав дітей. Після чого родина отримає рішення виконкому про встановлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Вся процедура може зайняти до двох місяців.
Олександр Ворошков, радник з питань соціальної згуртованості в Донецькій області:
«Я вважаю, що статус варто оформити. Тому що мова йде не про безкоштовне харчування, чи безкоштовний проїзд. Якщо людина в дитинстві бачила війну, то можуть бути певні психологічні наслідки. Повинні бути програми психологічної реабілітації. А якщо люди бояться, що в подальшому можуть бути додаткові перевірки, так і зараз: якщо людина хоче бути військовим, то її перевіряють».
Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Діти відправилися на навчання до Литви
Рік безкоштовного навчання за кордоном. Таку можливість отримали 15 дітей переселенців та АТОвців з Дніпропетровщини. Вони відправилися до Вільнюса. Поїздка – результат співпраці Дніпропетровської облдержадміністрації з литовськими партнерами. Про це повідомила прес-служба ДніпроОДА.
«Співпрацюємо з іноземними партнерами, аби діти з таких родин могли відпочивати та навчатися за кордоном, – сказав голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко. – Наш давній друг у цьому – Литва. Країна вже прийняла на навчання 60 хлопчиків та дівчаток з нашої області. Нині до гімназії Вільнюса вирушили ще 15 дітей».
Опановувати знання діти будуть у Вільнюському домі литовців. Це інтернаціональний навчальний заклад. Із нашими хлопцями та дівчатами навчатимуться також школярі з США, Молдови, Туреччини, Грузії, Німеччини, Італії. У вільний час для учнів – екскурсії, культурні та спортивні заходи, а ще – з десяток гуртків.
Після завершення навчального року хлопці та дівчата поїдуть на відпочинок до литовських таборів. Діти, які за підсумковими тестами отримують гарний результат, мають можливість продовжити навчання у Литві.
Схопити удачу за хвіст сподівається 13-річна Олександра Олександрова – хоче побачити Європу, знайти нових друзів та повернутися «іншою».
«Певно, за рік я змінюся. Буду інакше ставитися до екології. Зміняться звички. Взагалі мрію, що гарно навчатимуся, а тому залишуся в Литві й надалі», – сказала вона.
Про нові можливості для своєї дитини мріє мама одного з мандрівників Наталія Козакова.
«Важко відпускати сина на рік, він у нас в родині майстер на всі руки, що я буду без нього робити, раптом кран потече? – посміхається вона. – Насправді ж ми дуже радіємо, що потрапили в цю програму. Син уперше рушить за кордон».
Син Наталії – 13-річний Олексій мріє більше дізнатися про Литву, а ще – підтягнути навчання.
Безкоштовне навчання дітей АТОвців та переселенців у Литві – спільний проект Дніпропетровської ОДА та Почесного Консульства Литви у Дніпрі.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Діти поїдуть на навчання до Литви
Ще 15 дітей переселенців та АТОвців відправляться на навчання до Литви. У міжнародній гімназії Вільнюса діти проведуть рік. Про це, з посиланням на голову Дніпропетровської облдержадміністрації Валентина Резніченка, повідомляє прес-служба ДніпроОДА.
«Маємо докласти максимум зусиль для підтримки дітей АТОвців та переселенців. Використовувати власні ресурси та залучати закордонних партнерів, – зазначив голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко. – Наш давній друг та партнер – Литва. Балтійська країна вже понад три роки приймає на реабілітацію бійців. А їхніх дітей – на навчання. Загалом у гімназії Вільнюса побували вже 60 дітей АТОвців та переселенців».
15 хлопчиків та дівчат із Дніпропетровщини відправляться до Литви на навчання у Вільнюському домі литовців. Разом із ними у міжнародній гімназії навчатимуться школярі із понад 30 країн світу – США, Молдови, Туреччини, Грузії, Німеччини, Італії.
У гімназії діти опановуватимуть литовську та інші іноземні мови. У вільний час будуть відвідувати екскурсії, культурні та спортивні заходи. Зможуть займатися й у гуртках, яких у школі з десяток.
Після завершення навчального року хлопці та дівчата поїдуть на відпочинок до литовських таборів.
Безкоштовне навчання дітей АТОвців та переселенців у Литві стало можливим завдяки спільному проекту Дніпропетровської ОДА та Почесного Консульства Литви у Дніпрі.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Фотовиставка про життя АТОвців
«З татом до школи». У фойє Дніпропетровської облдержадміністрації відкрилася фотовиставка. Її герої – діти АТОвців, які разом із батьками збираються до школи. Побачити світлини можуть усі бажаючі, вхід вільний. Про це розповів радник голови Дніпропетровської ОДА Іван Начовний.
«За минулі роки в нашому фойє на фото були АТОвці із ветеранами Другої світової, у сімейному колі, під час спортивних занять. А нині – зі своїми дітьми-школярами. Представляємо нову виставку – частину масштабного фотопроекту «Заради них». У черговій серії – 20 світлин, на яких – 4 родини військових збирають своїх хлопчиків та дівчаток до школи», – зазначив радник голови Дніпропетровської ОДА Іван Начовний.
Виставку приурочили до початку нового навчального року. Зйомку проводив фотограф Ігор Співак.
«Готова світлина – це спільна робота фотографа та «моделі». Я відповідаю за експозицію, композицію, а людина по той бік об’єктиву – за емоції, настрій. Учасники цього проекту спрацювали чудово, результатом задоволений», – поділився Ігор Співак.
«Цей фотопроект подарував можливість провести із донькою ще більше часу, поспілкуватися, подивитися на стосунки під новим кутом. Приємно, що такі радісні емоції залишилися не лише у серці, але й на світлинах», – поділився враженнями учасник проекту – демобілізований Андрій Кривошия.
«Раніше боялася фотографуватися, не знаю навіть чому. Фотосесія допомогла перебороти цей страх. Більш того, мені сподобалось», – зауважила його донька Катерина.
На фото АТОвці разом із дітьми пишуть на дошках, читають книжки, йдуть до школи. Побачити це на власні очі можна протягом місяця на першому поверсі ДніпроОДА, пр. О.Поля, 1. Вхід вільний.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!