П’ять років російської агресії – п’ять років боротьби

Молодь Донеччини долучилася до публічної дискусії про український спротив російським найманцям, який розпочався навесні 2014 року та продовжується і зараз, але підпільно в окупованих містах. У Краматорську відбувся “круглий стіл” за участі співробітників СБУ, істориків, представників Донецької облдержадміністрації і громадських діячів, які були очевидцями подій п’ятирічної давнини та активними учасниками проукраїнських мітингів. Їхні спогади, документальне відео з місця подій не залишили осторонь жодного присутнього. До дискусії були запрошені студенти вишів, технікумів і коледжів Донецької області.

“Весна 2014 року поділила Україну на “до” і “після”. Країна усвідомила, що в неї немає дружнього східного сусіда, натомість є велика підтримка з боку демократичного західного світу. Якщо згадати історію, Росія завжди прагнула підкорити Україну. І збройна агресія, яка розпочалася з захоплення Криму та окупації частини Донеччини та Луганщини, – один з інструментів гібридної війни. В той час армія не була готова до війни, але люди, справжні патріоти своєї держави, відважно чинили спротив, незважаючи на небезпеку для себе та своїх близьких. Пройшло п’ять років, багато чого змінилося. Головне – ми довели, що Донбас – це українська земля”, – сказала Наталія Чукова, директор департаменту інформаційної та внутрішньої політики ДонОДА.

Полковник СБУ Юлія Лапутіна розповіла про відрядження до окупованого Краматорська в квітні 2014 року: “Вилітаючи з Києва, ми не знали, що насправді тут відбувається. Коли приземлилися на аеродромі, зрозуміли, що опинилися в осаді. І тільки завдяки місцевим активістам нам вдалося під прикриттям виїжджати у місто, щоб оцінити ситуацію та провести рекогносцировку. Ми зрозуміли всі ризики необережних дій по визволенню міста, оскільки тут було багато людей. Доводилося діяти інакше, зокрема інформаційними методами, розкидаючи листівки з вертольоту”.

Про передумови російсько-української війни та гібридні способи її ведення, про події 2014 року вже написано багато книжок. Ігор Каретніков, співробітник Українського інституту національної пам’яті, представив збірки зі складу пересувної книжкової виставки, яка наразі мандрує Сходом України. За словами науковця, гібридний образ Донбасу, що роками створювався російськими пропагандистами, став інформаційним підґрунтям для вторгнення ворога. “Але Путін помилився. Збройна агресія не робить в Україні федералізацію, навпаки – створює справжню унітарну державу”, – підкреслив Ігор Каретніков.

Колишні жителі Донецька та Макіївки – Дмитро Ткаченко та Олексій Демко – розповіли про те, як брали участь у проукраїнських мітингах у своїх містах в той час, коли там вже хазяйнували російські найманці. Один з наймасштабніших проходив у Донецьку під гаслом “10 тисяч сміливих заради 45 мільйонів єдиних”. Відео цієї події вражає.

“Це жива сучасна історія українського Донбасу, яка стверджує, що навіть одна людина може багато зробити для своєї країни, а разом ми – незламна сила”, – наголосив Дмитро Ткаченко.

Присутні на обговоренні юнаки та дівчата жваво реагували на розповіді очевидців і на документальну хроніку, після чого поставили спікерам багато запитань.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies