П’ять років у статусі ВПО: брак коштів, безробіття та відсутність житла

Такі дані чергового, 12-го раунду дослідження наводить Агентство ООН з питань міграції, яке оцінює потреби переміщених жінок, чоловіків і дітей за допомогою своєї глобальної методології відстеження переміщень.

Опитування проводилося наприкінці 2018 року серед 4044-х внутрішньо переміщених осіб. За даними Міністерства соціальної політики України, на даний час у статусі ВПО зареєстровано близько 1,3 мільйона осіб. В той же час кількість постраждалих від збройного конфлікту, за оцінками Гуманітарної групи країни, становить 5,2 мільйона осіб.

Згідно з опитуванням МОМ (Агентства ООН з питань міграції) найбільш проблемними питаннями, які вказали ВПО, були брак власного житла (37%), складнощі у працевлаштуванні (90%) та нестача грошей (51%).

МОМ зазначає, що більшість (69%) переміщених осіб перебувають у нинішньому місці проживання понад три роки. Частка тих, хто заявляє про намір не повертатися в місце свого проживання до переміщення навіть після закінчення конфлікту, зросла з 29% у березні 2017 року до 34% у грудні 2018 року.

Тривале переміщення потребує довгострокового вирішення проблем, з якими стикаються ВПО, і на одному з перших місць стоїть проблема житла. Втім частка ВПО, котрі встигли придбати своє житло, становить лише 12%, тоді як 63% переміщених осіб й досі орендують квартири, будинки або кімнати.

Ситуація із зайнятістю переселенців залишилася незмінною порівняно з попереднім раундом. Наразі працевлаштовані 44% ВПО, тоді як до переміщення близько 60% опитаних мали роботу. Вісім (8%) відсотків ВПО повідомили, що активно шукають роботу і готові почати працювати протягом двох тижнів. Переважна більшість (90%) з них зазначали, що стикалися зі складнощами, коли шукали роботу.  Економічно неактивне населення становило 48% опитаних ВПО, з найбільшою часткою пенсіонерів (24%) та осіб, що зайняті роботою по дому, доглядають дітей чи інших осіб у домогосподарстві (15%).

Добробут ВПО дещо покращився порівняно з попереднім раундом: середньомісячний дохід на члена домогосподарства ВПО дорівнював у грудні 2018 року 2429 грн. Але ці дані свідчать про загальну економічну незахищеність переселенців, оскільки середньомісячний дохід на члена домогосподарства ВПО помітно нижчий за цей показник для українських домогосподарств у цілому (2429 грн. та 4382 грн. відповідно). Крім того, рівень середньомісячного доходу ВПО залишається низьким порівняно з фактичним прожитковим мінімумом, розрахованим Міністерством соціальної політики України (3385 грн.).

Найбільша частка ВПО, які проживають у великих містах, оцінили фінансову ситуацію своїх домогосподарств як “коштів вистачає на базові потреби” (49%), тоді як найбільша частка домогосподарств, що проживають у малих містах і селах, оцінювали свою фінансову ситуацію як “коштів вистачає лише на харчування” (44% і 53%, відповідно).

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука так прокоментував результати опитування, яке проводить МОМ:

“Дуже багато питань внутрішнього переселення залишаються не вирішеними до кінця, однак незважаючи на це, ми постійно спостерігаємо прогрес. Внутрішні переселенці не тільки потребують допомоги і підтримки. Це українські громадяни, які прагнуть збудувати нове життя і розвиватися. У цьому закладено великий людський та інтелектуальний потенціал для приймаючих громад. А держава підтримає субвенціями, які вже успішно працюють починаючи з 2018 року”.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies