Донецький обласний краєзнавчий музей видав каталог-довідник “Героям слава!”, в якому зібрано близько сотні світлин з описами обелісків, монументів, капличок, стел, меморіальних дошок та інших пам’яток, встановлених на честь загиблих героїв та цивільних громадян, а також графіті, породжені війною. Презентація видання відбулася в Антикризовому медіа-центрі 20 лютого, в День Героїв Небесної Сотні.
“Саме з розстрілу мирних громадян на Майдані почався трагічний і водночас героїчний період в історії Україні. Окупація Донецької і Луганської областей, російсько-українська війна, що точиться вже п’ятий рік, унесла життя тисяч цивільних громадян, військових і добровольців. Майже у кожному районі східних областей, частини яких були визволені від загарбників, є пам’ятники та меморіали. Зазвичай, вони встановлені волонтерами, тому ніде офіційно не зареєстровані. Але ж це наша сучасна історія, яку потрібно зберегти. Ми вирішили впорядкувати інформацію про місця пам’яті та виклали її у каталозі”, – розповила Катерина Філонова, в.о. генерального директора Донецького обласного краєзнавчого музею.
Ідею створення каталогу запропонував Віталій Циміданов, старший науковий співробітник музею, начальник сектора охорони пам’яток археології, історії та культури. Для проведення археологічних розвідок йому доводиться їздити по всій Донеччині. Майже усюди небайдуже око зупинялося на пам’ятках, встановлених на честь загиблих бійців, та інших свідченнях війни.
“Цей невеличкий каталог ми створювали понад рік. До роботи доєдналися майже всі співробітники музею – фотографували пам’ятки, шукали про них інформацію, зверталися по допомогу до міських відділів культури, до активістів. Дякуємо всім, хто відгукнувся. Коли ми почали обробляти матеріал, то вирішили додати у каталог різноманітні графіті, що свідчать про патріотично налаштовану Донеччину, та фото об’єктів, які використовувались під час бойових дій. Адже це також наша історія”, – зазначив Віталій Циміданов.
Упорядкувати світлини та текстову частину на сторінках каталогу допомогла Оксана Хілюкова. Не бувши на той час співробітницею музею, вона працювала на волонтерських засадах.
Декілька пам’яток, про які згадується у каталозі, отримали паспорти у міських відділах культури. Це дозволить виділяти кошти на збереження та охорону меморіальних споруд. До речі, громадські організації також можуть звертатися до міських адміністрацій з проханням взяти на облік подібні об’єкти.
Каталог видано накладом 300 екземплярів, його буде розповсюджено по міських та шкільних бібліотеках, громадських організаціях. В електронному вигляді книжку можна переглянути на сайті Донецького обласного краєзнавчого музею. http://muzey-dokm.pp.ua/
За словами Катерини Філонової, у збірку увійшли не всі пам’ятки російсько-української війни на Донеччині. Тому роботу буде продовжено – знов же, за допомогою небайдужих громадян. Фото можна надсилати на електронну адресу музею dokm.ukr@gmail.com.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!