Патрульні поліцейські: що входить до їхніх повноважень
Черговим етапом реформування правоохоронної системи України стало створення підрозділів патрульної поліції. Відбувалось це поступово. Так, майже 200 нових патрульних поліцейських Краматорська та Слов’янська склали присягу у травні 2016 року. Правоохоронці покликані забезпечувати громадський порядок та безпеку в рамках законодавства та своїх повноважень.
Хто такі патрульні та чим займаються
Патрульна поліція є підрозділом Національної поліції України. Серед завдань правоохоронців – першими реагувати на повідомлення про правопорушення і надзвичайні події. Також у разі потреби вони мають надавати й первинну медичну та невідкладну допомогу. До обов’язків патрульного входять:
- патрулювання вулиць міста;
- реагування на порушення правил дорожнього руху;
- оформлення ДТП;
- виїзд на виклик за номером 102: це може бути повідомлення про сімейну сварку, бійку або грабіж тощо.
Також поліцейські мають попереджати та відвертати будь-які правопорушення у межах своїх повноважень. Якщо було скоєно кримінальне порушення, патрульні у разі необхідності повинні надати невідкладну допомогу потерпілим, затримати порушника та охороняти місце події до прибуття слідчих.
Окрім цього, патрульні поліцейські мають проводити й профілактично-роз’яснювальну роботу. Наприклад, пояснювати про важливість дотримання правил дорожнього руху. При чому робити це можуть не тільки для водіїв, а й для пішоходів, оскільки й останні часто порушують правила. За потреби робити зауваження, якщо порушення незначне. Патрульні повинні попереджати водіїв про небезпеку, звертати їхню увагу до аварійних ділянок дороги.
Які повноваження патрульних
Дії патрульних поліцейських визначено законом України «Про Національну поліцію» та оновленим Кодексом України про адміністративні правопорушення. Згідно з ними поліцейські уповноважені:
- перевіряти документи,
- зупиняти транспорт та
- притягувати до адміністративної відповідальності.
Так, з 2015 року патрульні можуть самостійно виносити постанови за куріння, розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених місцях або за появу у громадських місцях у п’яному вигляді тощо.
Як правильно спілкуватися з поліцейським
Якщо до патрульного поліцейського звертається людина, або, навпаки, правоохоронець звертається першим, він зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, звання та, якщо його просять, пред’явити службове посвідчення.
На сайті Патрульної поліції є правила та рекомендації щодо спілкування із правоохоронцями. Серед них, наприклад, як поводитися, якщо поліцейський зупинив транспорт через порушення. Так, рекомендовано вислухати патрульного і уточнити усі незрозумілі моменти. Людина має право не погодитися з правоохоронцем і оскаржити його дії, але у визначений законом термін та у встановлений порядок. Але має виконувати законні вимоги патрульного. Також зазначається, що не варто провокувати конфлікт і чинити опір.
Слід пам’ятати, що згідно з законом «Про Національну поліцію», поліцейські можуть застосовувати зброю. Робити вони це мають теж за правилами: після попередження про необхідність припинення протиправних дій та повідомлення про намір застосувати зброю. Причини для використання правоохоронцем зброї:
- відбиття нападу на поліцейського або членів його сім’ї, коли є загроза їхньому життю чи здоров’ю;
- захист людей від нападу, що також загрожує їхньому життю або здоров’ю;
- звільнення заручників;
- відбиття нападу на об’єкти, які знаходяться під охороною або їхнє звільнення від захоплення;
- затримання порушника, якого застали за вчиненням тяжкого або особливо тяжкого злочину і який намагається втекти;
- затримання особи, яка чинить збройний опір;
- затримання озброєного порушника, який погрожує застосувати зброю або інші небезпечні для життя і здоров’я людей предмети;
- якщо водій створює для оточуючих людей або поліцейських загрозу, зупиняти транспорт, пошкоджуючи його.
Оскаржити дії поліцейських можна, звернувшись на «гарячу лінію» патрульної поліції за номером (044) 287-82-82. Скаргу можна надіслати на електронну адресу: public@patrol.police.gov.ua. Також зробити це можна і через звичайну пошту, відправивши листа до відповідного Управління патрульної поліції.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!