«Без минулого немає майбутнього» – так називається проєкт, що з вересня був започаткований громадською організацією «Інша жінка» для внутрішньо переміщених осіб, які знайшли прихисток у Полтаві. Проєкт передбачає цикл лекцій з історії України та має на меті досягнення одразу двох цілій – просвітницьку та соціальну.
Ми бачимо, як ворог, здійснюючи агресію проти нашої країни, маніпулює фактами та викривлює їх на свою користь, щоб виправдати криваву війну. Тому саме зараз вивчення власної історії набуває надважливого впливу. Також внутрішньо переміщені особи, які вимушено опинилися на Полтавщині, мають змогу не тільки отримати нові знання, а ще й спілкуватись один з одним та знайомитися з полтавцями.
На заходах, що відбуваються щонеділі, історичні факти викладаються простими словами, у доступній формі, з демонстрацією на екрані світлин і документів. Запрошені лектори – відомі у Полтаві знавці історії – розповідають про випробування, які довелося пройти українському народові, про великі досягнення та про яскраві постаті, якими ми можемо захоплюватися. Лекції відвідують близько трьох десятків людей, як переселенців, так і місцевих.
Знати минуле, щоб не повторювати помилок
На долю українського народу випало чимало випробувань. Наразі ми всі проходимо випробування війною. Вивчення історії сприяє аналізу та оцінці минулого, допомагає зрозуміти та правильно сприймати події, які відбулися.
Одну зустріч із серії лекцій «Історія України. Історія успіху» провела засновниця Туристичної агенції «Феєрверк мрій – агенція креативного туризму, викладачка історії, екскурсовод Анна Шендрик. Лекція була присвячена темі «Україна XIX століття». Даний період багатий на значні історичні перипетії, адже в певні періоди частина України була у складі Російської імперії, а частина – у складі Австро-Угорської імперії. Такий поділ та певне поневолення українського народу призвели до пошуку своєї самоідентифікації та відродження.
«Від вересня ми започаткували для внутрішньо переміщених осіб проєкт «Без минулого немає майбутнього». Хотіли занурити людей в історичні факти для розуміння того, чому виникла військова агресія росії проти України. Нам потрібно знати свою справжню історію, а не таку, як нам її подавали з імперських позицій – маніпулятивну, викривлену, нівелюючу нашу національну ідентичність. Ми переглядаємо історичні факти, щоб ця війна, яка завершиться нашою перемогою, ніколи не повторилась», – наголосила Ганна Дем’яненко, членкиня ГО «Інша жінка», ініціаторка волонтерського проєкту «Жінка підтримує жінку» у м. Полтава (на фото).
Непересічна постать Василя Кричевського
Днями відбулася вже десята лекція, яка була присвячена українському митцю Василю Кричевському, чиє життя та творчість тісно пов’язані з Полтавщиною. Його ім’ям названий Полтавський краєзнавчий музей, що був побудований за проєктом архітектора Кричевського, а внутрішні інтер’єри розписані за ескізами художника Кричевського.
Так, Василя Кричевського називають постаттю ренесансної величини, значення якої сягнуло далеко за суто мистецькі межі. Адже митець працював у царині архітектури, дизайну, малярства, книжкової й станкової графіки, театральної декорації, оформлення кінофільмів. Він був одним з фундаторів Української академії мистецтва, професором і керівником низки вищих шкіл у Києві, Миргороді, Львові.
«Зараз, коли з пропагандистських телеканалів ворога постійно твердять про те, що України ніколи не існувало, нас хтось вигадав, – нам потрібно самим вивчати власну історію та згадувати своє глибочезне коріння. Щоб ніколи не допускати викривлення нашого минулого. Ми, українці, є цілісною нацією з великим минулим. Тому маємо право бути незалежними та самостійними. Кожному з нас варто отримувати уроки зі своєї історії та шукати в ній натхнення», – підкреслила лекторка Оксана Сулима, історикиня, завідувачка сектору науково-дослідного відділу фондів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського (на фото).
Паралелі між минулим і сьогоденням
Доля Кричевського нерозривно зв’язана з долею України на початку ХХ століття. Дві революції, дві війни, вимушені переїзди, втрата майна та майже всього мистецького надбання. Це великою мірою відгукується в душах вимушених переселенців, багато з яких також втратили все.
«Саме в цій лекції мені сподобалося, що вона об’єднала в собі цікавість нашої історії, різних сфер мистецтва та творчості великої кількості людей, які були пов’язані з особистістю Василя Кричевського. Я з великим задоволенням відвідую ці пізнавальні заходи, бо вони дозволяють усунути прогалини у знанні справжньої історії України. На жаль, багато років у нас замовчувалось те багатство, та спадщина, яку ми мали. Натомість на перший план виходила імперська історія, яка нівелювала все наше, національне», – поділилася Світлана, переселенка з Харкова.
Лекції з історії України викликають неабияку зацікавленість вимушених переселенців. З одного боку, це можливість дізнатись щось нового, а з іншого – спосіб вийти з того соціального вакууму, в якому вони опинилися на новому місці проживання. На спільних заходах люди знайомляться, знаходять земляків, обмінюються спогадами та допомагають один одному подолати труднощі.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!