Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування

12662
коментарі відсутні

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування

Що поєднує щедрика з в’юрком? Чому у щедрівках посеред зими співають про приліт ластівоньки? Чому роль Маланки зазвичай виконують перевдягнуті у жіноче вбрання парубки? Про всі ці тонкощі переселенцям з Донеччини розповіли співробітники Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського.


Яскравий етнічний захід з елементами театралізації відбувся напередодні свята Щедрого вечора у Центрі підтримки внутрішньо переміщених осіб Волноваського району Донецької області «Пліч-о-пліч», що працює у Полтаві.  

Гуманітарний хаб обслуговує не тільки вихідців з Волноваського району, а й внутрішньо переміщених осіб з усієї Донецької області, які через війну були змушені покинути свої домівки та оселитися у більш безпечних регіонах України, зокрема – на Полтавщині.

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №1

 

«Є бажання глибше вивчити українські традиції»

 

Наталія евакуювалася до Полтави із Зайцевого Бахмутського району. Впродовж всіх восьми років війни селище знаходилося майже на лінії зіткнення та часто потрапляло під обстріли. Після повномасштабного вторгнення російських військ жінка зі своєю старенькою мамою мусила покинути рідну домівку. Тут, у Полтаві, намагається якось відволіктися від сумних думок про захоплене ворогом Зайцеве. Каже, що із задоволенням відвідує подібні заходи.

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №2

 

«Всі заходи – культурні, мистецькі, просвітницькі, що пропонують переселенцям, – я намагаюся відвідувати. По-перше, в мене є велике бажання глибше вивчити українські традиції. Бо це наше коріння. По-друге, я вже на пенсії, роботи тут для мене немає, а такі зустрічі дозволяють хоч трохи відволіктися від туги за рідним домом», – розповіла Наталія.

Наталія та її мама Ніна теж переселенки, приїхали зі Слов’янська, у Полтаві живуть з квітня. Також сумують за домом, але навіть в умовах вимушеного переселення намагаються урізноманітнити своє життя.

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №3

 

«Кожен такий захід – це віддушина для нас. Водночас це можливість зануритися в українські традиції. Особливо зараз, під час російської агресії, хочеться якомога більше дізнаватись про своє українське коріння. Сьогодні нам розповіли цікаві факти про новорічні обряди. Багато чого ми раніше не знали. Дякуємо організаторам за такий захід», – зазначила Наталія.

Етнографічно-театралізований захід «Щедрівочка щедрувала – з Новим роком вітала!» був присвячений карнавальним дійствам Різдва та Щедрого вечора, тобто колядкам і щедрівкам, особливостям святкування на Полтавщині. Завдяки артистичному виконанню співробітниками музею ролів Маланки та Кози захід перетворився у видовищне дійство.

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №4

 

«Нашим гостям з Донеччини, які здебільшого є міськими жителями, напевно, цікаво дізнатись про всі тонкощі новорічних святкувань, бо це для них щось нове. Загалом із самого початку великої війни наш музей активно працює з переселенцями. Більшою мірою така робота була спрямована на реабілітацію дітей. Для них ми проводили екскурсії та різноманітні майстер-класи, щоб малеча освоювалася на новому місці та знаходила друзів. Також працюємо й з дорослими вимушеними переселенцями. Ця робота чи не найважливіша наразі», – наголосила Катерина Штепа, науковий співробітник відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею.

 

Запит на культуру та традиції   

 

Роботу Центру «Пліч-о-пліч» у Полтаві координує голова Волноваської районної ради Сергій Демченко у взаємодії з головою Волноваської РДА, начальником районної військової адміністрації Юрієм Бакаєвим. Безпосередньо з внутрішньо переміщеними особами працюють Людмила Кодберг і Вікторія Пугач (на фото).

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №5

 

Подібний етнічний захід – перший, що був організований для переселенців центром «Пліч-о-пліч» у Полтаві. Зазвичай людям надають тут гуманітарну допомогу, правові та соціальні консультації, допомагають розв’язати питання працевлаштування.

«Під час спілкування з переселенцями ми з’ясували, що в них є запит на культурне, змістовне проведення часу. Тому вирішили започаткувати такі творчі заходи для дорослих та дітей. Сьогодні наш перший досвід, і судячи по відгуках, тематика дуже сподобалася відвідувачам. Будемо продовжувати та підбирати не менш цікаві теми для зустрічей», – повідомила Людмила Кодберг.

Центр підтримки внутрішньо переміщених осіб Волноваського району Донецької області «Пліч-о-пліч» працює у Полтаві трохи більше ніж два місяці. За цей час осередок став точкою опори для сотень людей, що потребують підтримки.

«За два місяці роботи Центром підтримки ВПО у Полтаві було прийнято та оброблено 824 заяви, а саме: через телефонний зв’язок, онлайн-форму та під час особистого прийому. Складані заявки про нагальну потребу наших переселенців ми подаємо до благодійних фондів з проханням щодо надання відповідної допомоги. З багатьма фондами вже налагоджена плідна співпраця, завдяки чому вихідці з Донецької області отримують продуктові та гігієнічні набори, зимовий одяг та взуття, ковдри, подушки, рушники, підгузки для дітей і дорослих», – зазначив голова Волноваської районної ради Сергій Демченко.   

Так, напередодні Нового року 240 переселенців за підтримки БФ «Право на захист» отримали у Центрі підтримки ВПО «Пліч-о-пліч» у Полтаві непродовольчу гуманітарну допомогу у вигляді ковдр, подушок, постільної білизни тощо. 

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №6

 

Також проводиться робота щодо працевлаштування. За цей час за сприяння центру «Пліч-о-пліч» 28 осіб знайшли роботу або стали на облік до центрів зайнятості. 7 переселенців були працевлаштовані в рамках програми «Cash for Work» польського проєкту «Польський центр міжнародної допомоги» з благоустрою території міста Полтава.

Зо три десятки внутрішньо переміщених осіб отримали безплатну юридичну допомогу. Питання , які потребували вирішення, це оформлення документів на пошкоджене житло, документів про освіту, отримання аліментів на дитину, консультації щодо вимушеного простою на місці роботи та зупинення трудового договору, консультації з питання подачі заяви до поліції на пошкоджене житло та майно.

Вже цього року, 11 січня, у Центрі підтримки ВПО Волноваського району Донецької області у м. Полтава відбулася зустріч з представниками УВКБ ООН, Благодійного фонду «Право на захист», гуманітарного центру «Проліска». Під час зустрічі були обговорені проблемні питання і подальші плани співпраці на 2023 рік.

 

Переселенців у Полтаві познайомили з традиціями щедрування - Фото №7

 

Центр підтримки ВПО Волноваського району веде прийом громадян з вівторка по суботу, з 9:00 до 16:00, за адресою: м. Полтава, вулиця Грушевського,10, приміщення дитячої бібліотеки.

Світлана Денисенко 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика