За перші 10 днів від початку обов’язкової евакуації, яку оголосили на Донеччині, нею скористувались майже 4 тис місцевих жителів, з яких трохи менше 800 дітей. Як триває обов’язкова евакуація, яку вперше проводять в Україні, під час брифінгу розповідала керівниця координаційного штабу з евакуації Ірина Верещук.
Обов’язкова евакуація: динаміка перших днів
Обов’язкову евакуацію жителів Донецької області оголосили 29 липня поточного року – це перший такий досвід України з проведення убезпечуючих заходів цивільного захисту населення. З 2 серпня обов’язкова евакуація стартувала. Використовують різні шляхи та можливості, наймасовіший з них – евакуаційний потяг, який їде з Покровська. До Покровська людей довозять автобусами, уся логістика – безкоштовна.
Станом на 11 липня через обов’язкову евакуацію з небезпечної території Донецької області вивезли 3908 людей, з них 777 неповнолітніх дітей. Загалом до настання зими з території Донецької області мають евакуювати до 220 тис. жителів, з них 52 тисячі дітей. Наразі в Донецькій області проживає до 350 тис. людей
За словами Ірини Верещук, керівник Донецької ОВА Павло Кириленко звернувся до центральної влади з обґрунтуванням необхідності введення обов’язкової евакуації. Спеціальна комісія проаналізувала стан мереж водопостачання, електропостачання, враховуючи повну відсутність газу. Єдиний вихід пережити зиму – введення обов’язкової евакуації. Координацію та контроль на себе взяла державна влада, доручивши Ірині Верещук очолити координаційний штаб.
Люди, які зголошуються виїхати, мають право на безкоштовну евакуацію та забезпечення безкоштовним житлом, яке гарантує держава. Йдеться про транспортування, поселення, оформлення виплат, окремий супровід вразливих категорій, допомогу з оформленням міжнародної допомоги.
Два дні тому було прийняте рішення допомагати з ноутбуками багатодітним родинам, які евакуювались. Це допоможе розпочати навчання дітям, покинувши все вдома, зазначила Ірина Верещук.
Серед вразливих категорій – маломобільні жителі Донеччини. Зазвичай вони не зголошуються виїхати, бо важко перенести дорогу, є побоювання, що не зможуть влаштуватись на новому місці. Відповідальні діти не хочуть залишати таких свої батьків, тому теж не виїжджають, тим самим наражається на небезпеку уся родина. Для таких маломобільних категорій передбачений окремий супровід, створені умови для перевезення.
Треба обов’язково вивезти дітей з Донецької області до настання холодів, бо 50 тисяч – це дуже велика цифра, зважаючи на слабку динаміку евакуації за перші 10 днів.
«Людям здається, що літо триватиме, що потім можна увімкнути обігрівач, або їм привезуть дрова в приватний сектор, або фронт посунеться і загроза омине, – каже про настрої жителів Донеччини Ірина Верещук. – Таке ставлення може обернутись реальною загрозою для дітей в для всіх, хто залишається жити на небезпечній території за відсутності тепла, світла та під обстрілами».
До півмільйона під евакуацію
Обов’язкова евакуація з Донеччини проводиться вперше в Україні і поки вона єдина. Але прогнози та аналіз вказують на те, що таку є евакуацію доведеться проводити в інших регіонах. Ситуація все більше погіршується, надання тепла ускладнюється. Країна-агресор спрямовуватиме зусилля на те, щоб вивести з ладу систему теплопостачання – саме ця інфраструктура буде об’єктом для атак.
Частина населених пунктів Запорізької, Херсонської та Харківської областей може опинитись без опалення та світла. Навіть наявні мережі не витримають навантаження. Треба заздалегідь дбати про безпеку. Загалом очікується евакуація до 500 тис. жителів з південних та східних областей.
За «один раз» таку велику кількість людей неможливо перемістити ,саме тому процес евакуації має бути планомірним. Не може бути такого, що люди масово дочекаються зими, потім прийдуть на перон і скажуть: ми готові на евакуацію. Відбувається ретельна підготовка до складної зими у всіх регіонах України. Центральна влада використовує усі інструменти для проведення обов’язкової евакуації.
Вирвались з окупації
За 10 днів серпня змогли виїхати з тимчасово окупованих територій Херсонської області 5 тис. жителів, переважно жінок з дітьми, з ТОТ Запорізької області виїхали 5123 людини, з окупованої частини Харківщини – 1681 людина. З ТОТ Донецької та Луганської областей змогли виїхати 769 людей.
Загалом з тимчасово окупованих територій за 10 днів змогли вибратись 12 тис. жителів, з яких 3517 – це діти.
Усі, хто виїжджає та потребує допомоги, підтримки чи роз’яснень, можуть телефонувати на гарячу лінію 1548 та пояснювати свою ситуацію. Обіцяють допомогти кожному.
Обов’язкова евакуація передбачає безкоштовне проживання
Обов’язкова евакуація передбачає безкоштовне розселення людей. Для цього держава задіяла різні механізми та інструменти. Регіонам дозволили проводити капремонти та реконструкцію нежитлових приміщень у житлові та розселяти там ВПО, тендери скоротили до 5 днів.
Продовжуватимуть селити по школах та дитсадках, в гуртожитках навчальних закладів. На сьогодні переселенцями зайняті лише 0,4% від загальної кількості навчальних закладів, де живуть 58 тис. ВПО. Наразі це некритично. Але для евакуйованих зі сходу та півдня будуть збільшувати кількість можливостей для розселення. На освітян надали запит, скільки закладів освіти можна використати для розселення ВПО.
Заклади комунальної та державної власності отримують компенсацію за комунальні послуги, якщо переселенці там живуть безкоштовно.
Щодо розселення в будинках людей, які готові приймати переселенців. Державна програма «Прихисток» наразі надає по 450 грн компенсації за кожну людину, яку поселили безкоштовно. З 1 жовтня сума компенсації становитиме вже 900 грн.
Підпис за відмову
Кожна людина, яка не захоче виїжджати з небезпечного регіону, має нести особисту відповідальність за своє життя. Про це збиратимуть письмові заяви з відмовою на евакуацію. Поки триває роз’яснювальна кампанія та такі підписи не збирають, пояснила Ірина Верещук.
З часом до родини буде приходити комісія в складі представників ДСНС та місцевого самоврядування. В разі відмови доведеться підписувати бланк та нести персональну відповідальність за своє життя та безпеку у випадку настання критичних умов.
Окремий документ доведеться підписувати батькам з неповнолітніми дітьми про усвідомлення настання негативних наслідків. Примусових вилучень дітей з родин не буде, запевнила віце-прем’єр-міністр.
Поки нема тих, хто відмовився та підписав спеціальний бланк. Діють на переконання. Якщо будуть бачити, що переконання не дають результатів, то збиратимуть підписи.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!