Підсумки 2018 року війни на Донбасі

3488
коментарі відсутні

Підсумки 2018 року війни на Донбасі

Вітчизняний військовий експерт Михайло Жирохов підбив підсумки бойових дій на Донбасі за останній рік.

Зокрема, попри те, що з 30 квітня відбулося переформатування антитерористичної операції (АТО) в Операцію Об’єднаних Сил (ООС) ніякого надто серйозного зрушення не було. А чогось глобального чекали практично всі, бо фактично за документами влада в зоні проведення військової операції належить військовим. Але якихось зовсім вже екстраординарних кроків від призначеного керівником ООС генерала Наєва не було, що, втім, цілком вкладається в стратегію України по поверненню окупованих територій.

В цілому весь рік тривала практика повільного просування на тих ділянках фронту, які заведено називати в ЗМІ «сірою зоною», у військових є дещо інше визначення – «нейтральна смуга». Так, ось цього року ми звільнили кілька десятків кілометрів своєї території – в районі Світлодарської дуги (Червень), на Бахмутській трасі (листопад) і особливо масштабно – під Горлівкою. Причому просування на останньому напрямку спостерігалося практично весь рік – про контроль над різними невеликими населеними пунктами на східних і північних околицях досить великого міста повідомлялося постійно – принаймні в травні (Південний), липні (Золоте-4) та серпні (Шуми) вже точно.

За офіційними даними за 11 місяців 2018 р. загинуло 110 українських військовослужбовців. Ще 776 отримали поранення. Якщо додати ще 4 загиблих за грудень (на 24-е число) і одного померлого від ран, отриманих в листопаді, то загальна цифра втрат ВСУ складе 115 осіб. А якщо додати ще й неофіційні цифри втрат серед добровольців, Нацгвардії, а також померлих від поранень, отриманих раніше, то загальна цифра може виглядати як 134 людини.

Варто зазначити, що у порівнянні з минулим роком (дані на 18.12.2017 р. з того ж офіційного джерела) кількість загиблих різко зменшилася (в минулому році ця цифра становила 191 особа), зате різко збільшилася кількість поранених в результаті бойових дій – 776 проти 174. Це в принципі цілком вкладається в загальну картину позиційної війни.

З іншого боку, оцінити втрати противника вкрай складно. Якщо приймати серйозно цифри, які регулярно поширює прес-центр штабу з проведення ООС, то варто визнати, що бойові втрати противника приблизно у два рази перевищують наші. Цікаво, що навіть маючи деякі сумніви в точності підрахунків, різке збільшення ворожих втрат відзначають і незалежні спостерігачі. Так, якщо спиратися на дані втрат за прізвищами, зібрані інтернет-користувачами, то можна говорити про те, що на сьогодні відомо про 309 загиблих по всіх причин бойовиках – то є різниця з нашими втратами (навіть якщо складати цифри бойових і небойових) реальна і досить істотна.

В цілому ж можна констатувати, що в найближчі пару-трійку років миру на Донбасі не буде. Наша військова стратегія розв’язання проблеми Донбасу упирається в одне – необхідність штурмувати щільну житлову забудову, де все ще проживають сотні тисяч цивільних. Причому можливий наступ відбуватиметься в ситуації, коли обидві сторони не можуть активно застосовувати авіацію, а в вогневих засобах приблизний паритет. Причому ситуація в ЗСУ з озброєнням дещо змінюється з отриманням більш сучасного озброєння як вітчизняного, так і західного зразка, проте ці зміни поки не впливають на загальну ситуацію.

Мало того, чим швидше буде розвиватися наш наступ і ближче ми до кордону з Росією, тим більше ймовірність повторення ситуації літа 2014 р., коли з прикордонного угруповання практично у відкриту працювала артилерія РФ – причому не тільки ствольна та самохідна, але й реактивна.

Така фактично патова ситуація говорить тільки про те, що всі рецепти швидкого військового вирішення проблеми Донбасу були й поки що залишаються фантазіями окремих політиків і деяких військових експертів. Вихід у нашої країни в нинішній ситуації тільки один – “грати надовго”: підтримувати та посилювати армію, реформувати країну, посилювати свої позиції у світі. Тобто для розв’язання питання, пов’язаного з російською окупацією частини Донецької і Луганської областей, нам просто потрібно трохи більше часу та терпіння.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика