Підсумки проекту ГОЛОСи

стаття російською мовою

Наскільки складною буде реінтеграція окупованих територій? Чи існують точки дотику між людьми, розділеними агресивною пропагандою і постраждалими від військових дій? З чого починати інформаційну підготовку до повернення мирного населення в Україну? Щоб відповісти на ці питання, ми спробували з’ясувати реальну ситуацію за допомогою проекту ГОЛОСи.

Проект передбачав збір думок жителів Донецької і Луганської областей, включаючи підконтрольні та непідконтрольні Україні території. Теми для обговорень і пропоновані нами питання стосувалися тільки соціальних і побутових сфер, виключаючи політичні, релігійні та військові. Мета проекту полягала в тому, щоб показати учасникам (ГОЛОСам) і читачям наших інтернет-майданчиків, що, незважаючи на територіальне й ментальне роз’єднання, створене гібридної війною, насущні проблеми мирних пересічних громадян залишаються загальними.

Для збору думок були використані кілька різних варіантів:

  • анкетування за допомогою сервісів Google;
  • залучення до спілкування людей, що знаходяться по різні сторони від лінії розмежування;
  • опитування випадкових людей на вулицях кількох міст;
  • телефонний зв’язок з жителями непідконтрольних територій.

Парні сесії анонімів

Для реалізації проекту ми використовували такі форми веб-сервісів, які дозволяють учасникам зберегти свою анонімність. Приводом для вибору подібного формату стала жорстка цензура і боязнь відкрито висловлюватися. Люди, які мешкають або часто відвідують території, що знаходяться під контролем незаконних формувань, вважають за краще тримати свою думку при собі. На контакт з українськими ЗМІ вони не йдуть через страх звернути на себе увагу т.зв. «органів безпеки». Їхні мотиви небезпідставні, оскільки прецеденти з арештами або зникненням незгодних з режимом трапляються досі.

Яким чином можна спілкуватися, при цьому зберігаючи анонімність, ми докладно описали за цим посиланням. Парна сесія – це контакт двох незнайомих осіб, які з нашою допомогою змогли зустрітися онлайн і поговорити на будь-які теми в умовах повної конфіденційності. Використовуючи попереднє анкетування, ми намагалися формувати пари з осіб, що знаходяться по різні сторони від лінії розмежування, але підходять один одному за віком і рівнем освіти.

Теми, на які було запропоновано спілкуватися учасникам парних анонімних сесій:

  • Помилки людей: взаємна упередженість.
  • Благодійність та соціальна допомога нужденним.
  • Рівень довіри до ЗМІ.
  • Торгівля між підконтрольними і непідконтрольними Україні територіями.
  • Охорона здоров’я по обидва боки від лінії розмежування.
  • Освіти по обидва боки лінії розмежування.
  • Проблеми оформлення і отримання соціальних виплат і пенсій.
  • Актуальність отримання біометричних паспортів, ID карт.
  • Ринок праці та проблеми з працевлаштуванням.
  • Комунальні послуги.
  • Думки про реінтеграцію непідконтрольних Україні територій.

До початку спілкування і після нього ми просили учасників відповісти на декілька запитань, що стосувалися їх думки на задану стартову тему, а також оцінити ставлення до свого співрозмовника до і після бесіди. Відзначимо один з позитивних моментів: кілька людей написали нам, що після анонімної сесії обмінялися між собою реальними контактними даними для продовження спілкування.

Кількість залучених людей до участі в парних сесіях:

Дані анонімних парних сесій ГОЛОСів

Анкетування користувачів соціальної мережі

За допомогою анонімної анкети від сервісу Google були проведені п’ять опитувань серед користувачів Facebook. Теми для анкетування були обрані з найбільш обговорюваних на той момент в ЗМІ та соціальних мережах.

Резюме про зібрані думки можна прочитати за нижченаведеними посиланнями на сайті АКМЦ. Вони ж були продубльовані на сторінці в Facebook, за допомогою якої здійснювалося таргетування. У статтях наведені інфографіки, складені на підставі отриманих відповідей, і деякі коментарі, що залишали респонденти.

Всього в анкетуванні взяли участь 957 осіб. У наведеній таблиці загальна кількість учасників наведена за територіальним критерієм:

Дані онлайн анкетування ГОЛОСів

Опитування без допомоги віртуальних сервісів

Журналісти АКМЦ «наживо» поспілкувалися з випадковими людьми на вулицях кількох міст підконтрольної території. На питання відповідали корінні жителі Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, а також перебуваючі тут переселенці. Коментарі усіх опитаних наведені «без купюр» у відео-роликах.

Мешканці непідконтрольної території не погоджувалися на відео і аудіо інтерв’ю, хоча питання стосувалися тільки соціальних і побутових проблем. Ми мали змогу поговорити тільки з двома мешканцями Донецька і Луганська на певних умовах: збереження повної конфіденційності та аудіо зміна голосу.

Дані кількості интерв’ю “наживо”

Відео-матеріали ми об’єднали з даними онлайн-анкетування у вигляді інфографіки для подання більш повної картини:

Загалом протягом роботи над проектом були зібрані думки 1 132 жителів Донецької і Луганської областей, які проживають по обидва боки від лінії розмежування. Крім цього, 137 осіб взяли участь у парному анонімному спілкуванні, змогли почути про те, що відбувається по інший бік від очевидців, і поділитися своєю думкою.

Наша робота була спрямована на пошук загальних факторів, які здатні об’єднати людей, роз’єднаних поточної війною. Зібрані відповіді говорять про те, що при виключенні зі спілкування політичної і військової пропаганди, мирні пересічні громадяни можуть легко знайти точки дотику по соціальним та побутовим аспектам, що важливо для процесу реінтеграції.

Ми вдячні всім учасникам і зробимо все можливе, щоб ваш ГОЛОС почули!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Прегелянути коментарі (0)

Цей сайт використовує cookies