Підводні камені укладання трудового контракту

2979
коментарі відсутні

Підводні камені укладання трудового контракту

Продовжуємо розповідати про різновиди трудових угод, які можуть укладатись між працівником і роботодавцем. Найбільш поширеним є стандартний трудовий договір, про який йшлося у попередній публікації та який чітко регулюється нормами чинного трудового законодавства.

Однак існують випадки, коли сторони підписують трудовий контракт. Головною відмінністю цього документу є можливість включення до його положень особливих умов, які можуть бути невигідними працівникові та обмежувати його права.

Специфічні особливості трудового контракту стисло викладені у статті 21 Кодексу законів про працю України. Зокрема, зазначено що основні правові положення трудового контракту (такі як строк дії, права та обов’язки сторін, матеріальна відповідальність, умови розірвання договору) визначаються угодою сторін.

А це означає, що у контракті можуть міститись суб’єктивні вимоги та зобов’язання, які виходять за рамки трудового законодавства. Проте застосовуються інші закони України, що регламентують діяльність за певними професіями.

Наприклад, передбачене укладання трудових контрактів з окремими категоріями працівників. Такі норми діють у законах «Про культуру», «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», «Про залізничний транспорт», «Про фермерське господарство» тощо. Також зазвичай укладаються трудові контракти з керівниками підприємств, що знаходяться у державній або у комунальній формі власності.

Однак іноді роботодавці, з метою власної вигоди, пропонують й іншим працівникам, які не підпадають під перелічені категорії, укласти саме контракт замість трудового договору. Тому претенденту на заняття вакантної посади потрібно звертати увагу на те, що він підписує при працевлаштуванні.

 

У «лещатах» контракту

 

Контракт обов’язково укладається в письмовому вигляді, у двох примірниках. Як і в разі прийняття на роботу за трудовим договором, роботодавець видає наказ про зарахування працівника в штат, робить відповідний запис у його трудовій книжці та сповіщає податковий орган. Але на цьому схожість закінчується.

Однією з особливих умов трудового контракту є його строковість. На відміну від трудового договору, контракт завжди укладається на певний термін – від одного до трьох років, або на іншій термін, визначений сторонами. Жорстко встановлений строк з одного боку ускладнює становище працівника, з іншого – мотивує його до більш продуктивної праці з перспективою продовження чинності контракту, що можливо за угодою сторін.

Трудовий контракт, укладений на певний термін, передбачає суттєві обмеження для співробітника та водночас збільшує повноваження роботодавця:

  • Не дає можливості працівникові звільнитися за власним бажанням, якщо це не обумовлено окремим пунктом контракту.
  • Роботодавець може припинити дію трудового контракту до закінчення його строку, причому без зазначення підстав, що обумовлені здібностями працівника та виконання ним трудових обов’язків. Єдиною умовою є попередження за два тижні до звільнення.
  • Під час розірвання контракту роботодавець не зобов’язаний звертатися до профспілок за згодою на звільнення та виплачувати працівникові вихідну допомогу. Справа в тому, що у контракті перелічені конкретні вимоги щодо обсягу та якості роботи. А отже, їх невиконання з будь-яких причин дає змогу роботодавцю застосувати спрощений порядок звільнення працівника.
  • У разі, якщо трудові відносини припиняються з підстав, що передбачені у контракті, то працівник не вважається звільненням з ініціативи роботодавця. Тобто на нього не поширюються гарантії від звільнення, передбачені законодавством для окремих категорій осіб.

Також невигідною для працівника є норма, за якою в контракті прописується сума матеріальної відповідальності, що може застосовуватись у разі заподіяння шкоди роботодавцю. Натомість у трудовому договорі розмір матеріальної відповідальності визначається положеннями Кодексу законів про працю України (ст. 135 КЗпП).

Окрім того, положеннями контракту може бути визначений особливий порядок виплати зарплати працівникові та надання йому відпустки, відмінний від того, що передбачений трудовим законодавством.

 

Компенсаційні механізми

 

Хитке становище працівника, який виконує свої трудові обов’язки за контрактом, зазвичай компенсується. Передусім це матеріальна винагорода – підвищена зарплата, премії та стимулюючи виплати. Також умови контракту можуть передбачати певні пільги та компенсації за рахунок коштів роботодавця. Наприклад, працівникові надається службове житло та транспорт, оплачується телефонний зв’язок, відпочинок, санаторне лікування тощо.

Зі свого боку працівник має попіклуватись про себе та наполягати на включенні вигідних йому пунктів. Зокрема, закріпити у контракті положення, за яким роботодавець зобов’язується компенсувати моральну та матеріальну шкоду у разі дострокового розірвання контракту з непередбачених угодою підстав.

Невиконання положень трудового контракту, які є чіткими та детально прописаними, надає право кожній із сторін відразу звернутися до суду, не проходячи стадію досудового врегулювання трудового спору.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика