Пільговий кредит на житло для переселенців: як взяти участь у програмі

П’ять переселенців з Донеччини та Луганщини перемогли у розіграші й отримали пільговий кредит на житло. Визначення переможців відбулося 25 січня 2022 року шляхом вибору серед кандидатів за допомогою генератора випадкових чисел. Цього разу пощастило трьом мешканцям Донецької області та двом – Луганської області, які є внутрішньо переміщеними особами.

Це вже сьомий розіграш, який проводить Держмолодьжитло за програмою «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб». Пільговий кредит на житло під 3 відсотки річних забезпечується за рахунок грантових коштів уряду Німеччини за допомогою Банку Розвитку KfW.

Відповідний договір був підписаний між урядами України та Німеччини в у 2020 році. Перший розіграш відбувся у липні 2021 року, з того часу рандомний відбір проводиться майже щомісяця.

Розповідаємо покроково, як взяти участь у програмі та на яких умовах надається кредит.

Вимоги до отримувачів кредиту

Право на отримання кредиту мають громадяни України, які разом з іншими членами їх сімей є внутрішньо переміщеними особами. При тому вони не мають житла на території України (виключення – житло, що залишилося на непідконтрольній території).

Платоспроможність претендента на пільгову іпотеку передбачає, що після сплати щомісячного платежу за кредитом, залишок загального доходу сім’ї в розрахунку на кожного члена сім’ї буде не менше, ніж прожитковий мінімум. Також особа повинна мати позитивну кредитну історію.

До членів сім’ї кандидата відносяться:

  • дружина (чоловік) та діти, які проживають разом з кандидатом;
  • особа, яка проживає разом з кандидатом, має інвалідність І групи та потребує догляду;
  • батьки, які проживають разом з кандидатом;
  • особа, яка перебуває під опікою або піклуванням кандидата та проживає разом з кандидатом.

На пільговий кредит на житло не можуть претендувати особи, якщо вони самі або члени їх сім’ї раніше вже отримували державну допомогу на будівництво чи на придбання житла за рахунок бюджетних коштів.

Умови кредитування

Кредит надається під 3% річних, термін повернення позики – до 20 років, але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку.

Щоб отримати кредит, треба сплатити перший внесок у розмірі 6% від вартості житла. Важливо, щоб ці гроші у безготівковому вигляді були на карті заявника, інакше кредит не дадуть.

Розмір кредиту розраховується за формулою: гранична вартість житла помножена на нормативну площу. Граничною вартістю є опосередкована вартість 1 кв. м житла (визначається наказом Мінрегіону) з урахуванням коефіцієнту населеного пункту.

Згідно з наказом, на даний час вартість одного квадратного метра житла в Донецькій області складає 15887 грн, в Луганській – 14510 грн. Щодо коефіцієнта, то він дорівнює:

  • 1,75 – для міст Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Харків,
  • 1,50 – для міст-обласних центрів та міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб,
  • 1,50 – для населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж обласних центрів та м. Києва,
  • 1,25 – для міст обласного значення з населенням 100-300 тис. осіб,
  • 1,00 – для інших населених пунктів.

Нормативною площею вважається 21 кв. м загальної площі житла на одну особу плюс додатково 10,5 кв. м на сім’ю. Все понад цю площу або перевищує граничну вартість житла, оплачується самостійно.

За кошти кредиту можна придбати будь-яку квартиру або будинок. Але за умови, що його було прийнято в експлуатацію не раніше ніж 35 років тому, або був проведений капітальний ремонт (реконструкція) не більше ніж 25 років тому.

Читайте також: Стало відомо, в яких містах Донеччини можна отримати кредит на житло

Як взяти участь у програмі та отримати пільговий кредит

Заяву про намір отримати пільговий кредит на житло можна подати шляхом особистого звернення до регіонального управління Держмолодьжитла, заповнивши заяву у письмовій формі.

А можна зареєструватись на участь у програмі в електронній формі –  через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, який адмініструється державним підприємством «Дія».

Всіх претендентів заносять до єдиного реєстру Держмолодьжитла. Відбір проводиться за участю представників Мінреінтеграції, Імплементаційного консультанта (IPC GmbH) і Держмолодьжитла. Згідно з правилами програми –  із застосуванням генератора випадкових чисел через програмне забезпечення (сервіс RandomPicker.com), що погоджено Банком Розвитку KfW і відповідає вимогам законодавства із захисту персональних даних.

Після проведення відбору регіональні управління Держмолодьжитла повідомлять осіб, які отримали змогу взяти кредит на житло, про необхідність подання визначених Порядком документів. Перелік переможців публікується на офіційному вебсайті Держмолодьжитла і сайтах його регіональних управлінь.

Загалом від початку дії програми (з липня 2021 року) у Держмолодьжитлі підписано 258 іпотечних угод із громадянами України, які є внутрішньо переміщеними особами, на загальну суму 304 млн грн.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies