Про ризики планування відновлення України та необхідність це робити вже зараз говорили під час панельної дискусії «Що можуть робити регіони для відновлення – в умовах окупації територій та обстрілів, які тривають?» Захід організували у рамках конференції «Інклюзивне відновлення України: шлях громадськості до участі в прийнятті рішень». До обговорення долучилися представники Уряду, військових адміністрацій та громадськості. Члени неформальної коаліції «Інклюзивне відновлення України» наголошують, що планувати відбудову областей необхідно вже сьогодні. Та, аби у майбутньому уникнути міст-привидів, до цих процесів необхідно долучати громадськість.
Цифрові рішення у відновленні України
Цифрові інструменти можуть допомогти у процесі відновлення України. У цьому запевняє заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна. Зокрема система «DREAM» дозволяє керувати відбудовою прозоро. Вона містить понад 2000 проєктів з відновлення і з нею вже працює більш, ніж 600 громад.
«Якщо ми досягнемо можливості, аби громадянське суспільство долучалося до системи хоча б на рівні моніторингу, це вже буде великий крок. Але щоб далі спрацювали всі ці хороші речі, які нам дає прозорість і підзвітність, нам потрібна проактивна позиція громадянського суспільства. Звісно, що дуже хочеться, в хорошому сенсі, озброїти громадянське суспільство належними інструментами для аналізу. Тепер наша робота пов’язана з Геоінформаційною системою регіонального розвитку. Ми плануємо вийти з її пілотування на рівні громад і регіонів до кінця року», – говорить Олександра Азархіна.
За словами заступниці міністра, Геоінформаційна система регіонального розвитку може стати інструментом моніторингу регіональних стратегій у цифровому форматі.
«Зараз затверджується державна стратегія регіонального розвитку. Автоматично через шість місяців обласні стратегії оновлюватимуться. У цей момент нам вкрай важливо, щоб кожна громадська організація, яка є активною у своїй області, долучалася до цих документів. Ми хочемо, щоб цей документ був не просто власністю цього органу влади, а дійсно власністю громади», – додала Олександра Азархіна.
«Мріємо про те, що Авдіївка буде містом»
Нині Авдіївка окупована військами рф. Інфраструктура міста зазнала численних пошкоджень та руйнувань. Планувати відновлення місцевій владі тих населених пунктів, які знаходяться в окупації чи у прифронтовій зоні, непросто, каже начальник Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш. На це впливає багато чинників.
«Ми на місцевому рівні мріємо про те, що Авдіївка буде містом. Хоча останнім часом у соцмережах дуже багато скептичних коментарів. Люди пишуть, що скоріше за все, це буде село Авдіївка. Всі розуміють, що Авдіївський коксохімічний завод – це містоутворююче підприємство, яке було за своїми потужностями першим в Європі та другим у світі. Левова частка нашого бюджету дійсно складалась за рахунок Авдіївського заводу. Наразі компанія «Метінвест» говорить, що після деокупації та нашої перемоги завод буде відбудовуватися», – зазначив Віталій Барабаш.
Також начальник Авдіївської МВА говорить про те, що місто після відновлення буде іншим. Зокрема при відбудові застосовуватимуть нові технологічні та енергозберігаючі стандарти. Також він додає, що відновлення Авдіївки залежить від деокупації Донецька, оскільки відстань між містами 6 км.
«Залучати громадськість до обговорення стратегії відбудови треба дуже обережно. Може, я трошки зараз буду казати не дуже приємні речі, але після деокупації, як показує практика, є певний прошарок населення, який залишався в окупації, принципово залишався. Потім він залишиться уже і після деокупації та буде робити все можливе, щоб громада не розвивалася. Водночас у нас дуже багато фахових містян, які зараз виїхали, хтось навіть за територію України, які зацікавлені і дійсно хочуть у відновленні брати участь. От саме до таких людей і має бути більше уваги, а всіх інших треба дуже серйозно фільтрувати», – наголосив начальник Авдіївської МВА Віталій Барабаш.
Громадськість Донеччини за конструктивний діалог
Планування відновлення потрібно вже зараз, зазначає виконавчий директор громадської спілки «Коаліція «На лінії зіткнення» Андрій Грудкін.
«Всі розуміють різницю між відбудовою і відновленням? Відбудова – це про бетон та арматуру, а відновлення – це про повернення людей, їхню реінтеграцію, збереження соціальної згуртованості. Є така теза: планувати відновлення треба зараз. Ми погоджуємося, це обґрунтований підхід повністю. Наступна теза звучить так: планувати відновлення зараз не треба – це контртеза до попередньої. Чому не треба? Бо ми не знаємо, які будуть руйнування. Росія ФАБи скидає щодня – все стирається з лиця землі. Ми не можемо планувати. Тепер третя теза, яка є контртезою до попередньої: та ми можемо планувати відновлення. У нас Херсонська ОДА розробляє програму комплексного відновлення за допомогою міжнародних партнерів, хоча частина території окупована. Луганська – більша частина території окупована, але планує це робити цьогоріч. Донецька ОДА не хоче це робити. Таке бачення, і це державні органи, які в принципі мають діяти в одній парадигмі», – розповідає Андрій Грудкін.
Громадська спілка «Коаліція «На лінії зіткнення» одна з перших долучалася до коаліції «Інклюзивне відновлення України». Учасники неформального об’єднання хочуть, аби громадськість мала доступ до планування відновлення у своїх громадах.
«Громадянське суспільство дуже терпляче. Ми завжди за конструктив, за діалог з пропозиціями. Нам потрібна візія післявоєнного відновлення Донеччини та Луганщини, або вийдіть, будь ласка, і скажіть, що ніякого планування відновлення Донеччини та Луганщини до повної деокупації і сталого миру. Але це буде суперечити, наприклад, Кримський темі, яка з 14-го року потужна. Дехто з цих людей зараз у владі, дехто в громадському секторі залишився, але вони планують і це вже національні політики затверджені урядом. Тому ми згуртували 45 організацій – це такий спосіб нашого самозахисту», – наголосив виконавчий директор громадської спілки «Коаліція «На лінії зіткнення».
Також Андрій Грудкін запропонував заступниці міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександрі Азархіній конструктивну співпрацю. Таким чином, аби громадськість разом з Урядом могли не тільки брати участь в ухваленні рішень щодо планування відновлення, а й нести разом за це відповідальність.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!