«Подвійні» переселенці з новими довідками

«Двічі переселені» – нове  випробування для людей, які в 2014 році були змушені покинути свої домівки та пристосовуватись до нових умов життя в іншому місці, а в 2022 році знов поїхали в нікуди.


Уже зараз такі родини стикаються з новими випробуваннями, які відрізняють їх серед інших переселенців.  Серед них – оформлення допомоги від держави.

Черги замість Дії

Послугу з оформлення допомоги на 2 тис грн для дорослих та 3 тис грн на дітей обіцяють надавати через Дію. Така можливість онлайн оформлення допомоги значно скоротила б черги у ЦНАПах чи управліннях соцзахисту, куди звертаються за оформленням статусу переселенця та за допомогою.

Станом на 15 квітня послуга в Дії досі не актуальна, а живі черги вже розписані на травень. Хоча кінцевий термін оформлення допомоги подовжили до 30 квітня (раніше казали про 14 квітня). Якщо встигнути оформитись до 30 квітня, обіцяють виплати й за березень у тому числі.

Подвійні переселенці змушені пройти окрему процедуру – спочатку анулювати ту довідку про переміщення, яку вони вже мають, а тільки згодом отримати нову довідку та написати заяву на отримання допомоги.

Наразі відбувся шалений наплив переселенців у ті регіони, де з 2014 року їх було дуже мало. У працівників соцслужб нема досвіду, що саме робити з такими подвійними переселенцями. Отже, сама процедура в різних містах відрізняється.

Без нової довідки

У 2015 році Оксана разом з родиною переїхала з окупованого Харцизька до мирного Краматорська. Минулого року народила доньку. А в лютому поточного року була змушена знов тікати. Тимчасово прихистили знайомі в Дніпрі.

Оксана як переселенка отримувала допомогу на проживання – 440 грн на себе й 1 тис грн на дитину. За зміною довідки у Дніпрі не зверталась. Нема з ким залишити дитину. Допомогу від держави з новими сумами отримала автоматично – 2 тис грн на себе та 3 тис грн на доньку.

«Ми так і читали: усім отримувачам допомоги на проживання перерахують гроші по-новому автоматично. Так і сталось. Не бачу сенсу оформлювати нову довідку, сподіваюсь, скоро повернемось додому, до Краматорська», – каже Оксана.

Спрощення в «процедурі»

Олександра Петрушенко разом з чоловіком та трьома дітьми  тікала з Ясинуватої влітку 2014 року. Оселились у Краматорську. Увесь час отримували допомогу від держави на проживання. Після перших вибухів у лютому 2022 року схопили дітей та поїхали до Вінниці. Хоча й читали з новин, що допомогу будуть й надалі отримувати, з новими, збільшеними сумами, але проконсультувались у соціальній службі та вирішили отримати довідку за новою адресою та переоформити виплати.

У Прозорому соціальному офісі черга за талончиками. Довго чекати не довелось, записали на 6 квітня. Дітей з собою не брали, прийшли разом з чоловіком та усіма документами. Нас п’ятеро, на кожного заповнювали анкету. Загалом це зайняло близько години.

Раніше кожні півроку треба було переоформлювати «переселенські». Кожного разу носили довідки зі школи, довідки з місця роботи. Коли старшому ссину виповнилось 14 років, він також ходив з нами зі своїми документами, як і дорослий. Через карантин усі ці вимоги пом’якшили.

Тепер старший син не пішов з нами. Жодних довідок з навчальних закладів чи з роботи ніхто не вимагав. Сама заявка спрощена, аніж було до того. Ще одне помітили. Від переселенців вимагали відкривати рахунок виключно в Ощадбанку. А тепер нема значення, який рахунок надаєш. Я написала рахунок з Ощадбанку, а чоловік – йому тепер окремо будуть виплачувати – написав рахунок Приватбанку.

Спочатку в нас вилучили краматорські довідки. А через три дні зателефонували, щоб ми прийшли забрали нові. У черзі не стояли. Готові довідки були на рецепції.

Допомога з новими сумами прийшла в той же самий день як і усім, хто не переоформлював довідку та саму допомогу.

Тільки через УСЗН

Ольга Науменко – з Горлівки. У 2014 році її родина приїхала до Краматорська. У березні поточного року новий переїзд – тепер до тихого Кропивницького. «Переселенські» в Краматорську не отримувала.

Переїхавши до Кропивницького, як і всі, чекала, коли запрацює Дія, щоб оформити допомогу на проживання. І хоча термін подовжили до 30 квітня, час йде, а дія так і не працює. Прийшли до ЦНАПу, аби записатись у чергу. Тут приймають без попереднього запису, за живою чергою день у день.

«Добре, що не зайняли чергу. А відразу спитали про подвійне переселення. В місцевому ЦНАПі з такими переселенцями не працюють, треба звертатись у районний УСЗН. Кажуть, що в ЦНАПі нема відповідної програми, аби закрити стару довідку, – розповідає Ольга.  кажуть, що в ЦНАПі нема відповідної програми, аби закрити стару довідку.

Зателефонувала туди, розповіли про чергу на середину травня. І порадили звертатись до ЦНАПУ. Але коли сказала про подвійне переселення, розмова пом’якшилась, записали номер телефону та пообіцяли зателефонувати ввечері. Чесно кажучи, не повірила. Але таки зателефонували й запросили «на завтра». Це було несподівано та приємно»

Управління соціального захисту працює за талончиками. Людей багато, але все рухається за часом, до кабінету запрошують за прізвищем. У коридорі одна з працівниць УСЗН допомагає заповнити бланки, це певним чином пришвидшує подальше спілкування в кабінеті та оформлення всіх документів.

Ще одна працівниця робить ксерокопії паспортів, свідоцтв про народження, ІПН та інших особистих документів.

Раніше в цьому УСЗН лише одна спеціалістка відповідала за роботу з переселенцями. Тепер підключили увесь колектив. І без того навантаження надвелике, за день приймають понад 300 людей.

«Мені пояснили, що спочатку треба анулювати стару довідку, з Краматорська. На це піде пару днів. Бо треба робити запит на Мінсоцполітики, через непрацюючі департаменти в регіонах, де триває війна, – згадує Ольга. – Приходити довелось двічі. Перший раз написала заяву на нову довідку. Другий раз, коли довідка була готова, оформити допомогу. За один раз документи не приймали. Вдруге прийшла за два дні, коли спеціалістка зателефонувала та запросила до УСЗН».

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies