Ситуація у взаємовідносинах між Україною та Росією продовжує залишатися доволі суперечливою: з одного боку, РФ захопила Крим, та продовжує допомагати самопроголошеним «народним» республікам Донбасу, за що на офіційному законодавчому рівні визнана окупантом, з іншого боку – незважаючи на це обидві країни не знаходяться у стані оголошеної війни, більш того, продовжують розвивати та розширяти торгівельні відносини.
Як пише американське видання Newsweek незважаючи на майже чотири роки гібридної війни Україна і Росія продовжують торгувати між собою і зміцнювати економічні зв’язки.
Так, за даними Нацбанку України, в 2018 році двостороння торгівля між країнами зросла приблизно на третину за період з січня по листопад.
Імпорт з Росії в Україну зріс на 38,6%, а український експорт у країну, офіційно визнаної українським парламентом “країною-агресором”, збільшився на 11,6%.
Причиною цього, пише видання, є складна мережа геополітичних і економічних інтересів, яка об’єднує дві пострадянські країни незважаючи на фактичну війну.
«Ці торгові тенденції відразу не зникають. Український уряд є пасивним, і, як видається, досить тим, що загальні обсяги торгівлі (з Росією) знизилися, а торгівля з ЄС зростає після підписання угоди про вільну торгівлю. Проте, пасивність може бути небезпечною… збільшення агресії на Донбасі повинно супроводжуватися як мінімум економічними санкціями», – сказав Марсель Ван Герпен, директор голландського аналітичного центру Cicero Foundation в коментарі Daily Signal.
Тим не менш, з-за війни, Україна, хоч і повільно, але намагається зменшити зв’язку з Росією. Так, у грудні 2017 року, Київ оголосив, що постачання ядерного палива тепер здійснюється 50 на 50 Росією і американською компанією Westinghouse. Ще в 2015, 95% ядерного палива Україна одержувала з Росії, зазначає видання.
Після початку війни, Україна заборонила військовий експорт в Росію і тепер провідну позицію в імпорті українських товарів військового призначення займає Китай, який в 2016 році закупив військових товарів з України на 90 млн доларів. А от у сфері енергетики, співпраця зростає. Після двох років без поставок російського газу, НАК «Нафтогаз» оголосив про плани розблокувати постачання від “Газпрому” за вигідну ціну, запропоновану цією компанією.
Зростає також і транзит російського газу через Україну. А в грудні Україна зняла санкції з російської постачальника вугілля «Южтранс», одного з найбільших постачальників антрациту в Україні.
Поки у економічних відносинах Україна збільшує товарообіг із Російською Федерацією тим часом США відстоюють інтереси України у зовнішньополітичних відносинах із РФ.
Так, з осені продовжуються перемови між спеціальним представником Державного Департаменту США по Україні Куртом Волкером та помічником президента РФ Владиславом Сурковим.
Під час переговорів обидві сторони намагаються виробити єдину позицію щодо введення на Донбас миротворців та загального мирного врегулювання ситуації. Під час першої зустрічі з 26 пунктів запропонованих США російською стороною були відкинуті 26. Тим не менш, це не призвело до відмов від перемовин і зустрічі Волкера та Суркова продовжилися.
Остання з них відбулася 26 січня у місті Дубаї.
Під час телеконференції спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер позитивно відгукнувся про хід переговорів з помічником президента РФ Владиславом Сурковим.
«На цей раз, я думаю, було більше відкритості в обговореннях про більш широкому мандат миротворчих сил, більш широкому географічному районі їх охоплення, про те, як це буде відповідати загальним мінським протоколу, і те, як будуть проведені вибори. Було дуже конструктивне обговорення, в тому числі про модальності (місії ООН): як дістатися з однієї точки в іншу. Ще подивимося: російська сторона збирається повернутися до нас з переглянутим пропозицією про те, яке у них бачення, і ми подивимося на це. І у нас до цього часу немає відомостей про дату зустрічі», – пояснив Волкер.
При цьому на зустрічі з Сурковим спецпредставник США не отримав інформації про конкретні терміни надання ідеї РФ щодо миротворців на Донбасі.
Вочевидь для того аби пришвидшити вирішення питання Міністерство фінансів США опублікувало повний перелік прізвищ наближених до президента РФ Володимиру Путіну людей, які потрапили в «кремлівський список», проти яких вимагають ввести санкції.
Всього в доповіді 210 прізвищ – 114 великих чиновників і керівників держкомпаній, а також 96 олігархів.
Зокрема, в цей список потрапил увесь російський уряд на чолі з прем’єром Дмитром Медведєвим.
От і виходить, що США стоять на захисті українських інтересів ледь не сильніше аніж сама Україна.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!