Легені Донецької області – соснові ліси – пошкоджуються з часом та зникають внаслідок пожеж і бойових дій. Щоб відновити лісові масиви, у Лиманському лісгоспі збудували насіннєво-селекційний центр. Його річна потужність – 1 млн 200 тис саджанців, готових до висаджування у відкритий ґрунт. Такі обсяги дозволять швидко відновити пошкоджені ділянки лісів.
Насіннєво-селекційний центр у Лимані збудували у короткий термін в рамках національної програми «Зелена країна». Кошти у сумі 37,6 млн грн були виділені з Обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Був побудований цех для висівання насіння, споруджена теплиця для вирощування сіянців та облаштований майданчик для дорощування. Процес підготовки ґрунту та висівання насіння цілком автоматизований, що виключає помилки та підвищує продуктивність праці.
«В цеху встановлена технологічна лінія шведської компанії ВСС. На початку процесу готується спеціальний субстрат – суміш ґрунту з поживними речовинами. Пропорції підбираються оптимальні для вирощування сосни. Насіння сосни ми збираємо самі від сильних і здорових дерев, що ростуть у нашому господарстві. Далі підготовлене насіння подається у касети з субстратом, а потім на вібростолі ґрунт усаджується», – розповів Олексій Приходько, директор державного підприємства «Лиманське лісове господарство».
Касети з висадженим насінням сосни переносять у теплицю, де вони швидко та рівномірно проростають. Для цього теплиця оснащена штучним затемненням, зрошенням і провітрюванням, яке вмикається автоматично за потребою. Тут сіянці знаходяться від 2 до 3 тижнів.
Наступний етап – дорощування молодих сосен у відкритому ґрунті. Для цього поряд із теплицею облаштований спеціальний майданчик. Його площа вдвічі більша за площу теплиці, тому за один сезон можна двічі висадити саджанці. Тут молоді сосни перебуватимуть до осені, після чого їх розсадять у лісі.
На момент пересаджування у природні умови саджанці будуть десь 20 сантиметрів заввишки, така ж довжина й у коріння. Це забезпечує добре укорінення та інтенсивне подальше зростання.
«Міста, куди будемо висаджувати майбутні сосни, вже визначені. Це прогалини в лісі, що були спричинені пожежами. Наприклад, тільки під час бойових дій у 2014 році було знищено 1700 гектарів лісу у Національному природному парку «Святі гори». Також є природня потреба замінювати старі дерева, які пошкоджені хворобами та шкідниками», – зазначив Олексій Приходько.
Встановлене обладнання дозволяє за один сезон виростити дві генерації саджанців. Тож влітку 2022 року лісові масиви Донецької області поповняться молодняком сосни у кількісті 1 мільйон 200 тисяч штук.
Зараз у лісгоспі розмірковують над тим, як збільшити обсяги вирощування молодих сосен, адже потужність технологічної лінії дозволяє це зробити. Для цього планують побудувати ще одну теплицю та облаштувати ще одне поле для дорощування. Тоді саджанці можна буде використовувати для відновлення лісів не тільки в Донецькій, а також у сусідніх Харківській і Луганській областях.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!