Потужний десант з Кабміну відвідав прифронтову Донеччину – чи варто чекати позитивних зрушень?

Багато питань, які турбують жителів так званої “сірої зони” не вирішуються роками, хоча й обговорюються на багаточисельних нарадах, в тому числі – за участю урядовців. Чергове ознайомлення з ситуацією на Сході України відбулося 21 березня.

Делегація на чолі з Міністром Кабінету Міністрів України Олександром Саєнком та Міністром з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадимом Чернишом здійснила робочу поїздку у прифронтову зону Донецької області.

Міністри побували в декількох населених пунктах, на КПВВ, після чого провели нараду з правозахисниками, представниками міжнародних, громадських організацій та поспілкувались з журналістами.

Судячи з відповідей державних чиновників, проблеми, що не вирішуються протягом п’яти років війни, не будуть розв’язані найближчим часом. Ось декілька відповідей Вадима Черниша на найбільш болючі питання.

Коли нарешті запрацює Закон про протимінну діяльність? Його було ухвалено у грудні минулого року, але й досі не прийняти підзаконні акти. Це гальмує гуманітарне розмінування Донбасу, а міжнародні донори, які чекають доповнень до закону, можуть зовсім припинити свою діяльність. Таке припущення вже зробила організація “Halo Trust”.

Вадим Черниш: “Закон передбачає створення Центру протимінних операцій, проте його фінансування не закладено в бюджеті України на 2019 рік. Щодо міжнародних організацій, то закон не дозволяє іноземним донорам фінансувати напряму операторам, які проводять розмінування. Щоб це виправити, потрібно вносити зміни до закону”.

Як вирішується питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб?

Вадим Черниш: “Відповідну постанову підготовлено міністерством, наразі вона проходить урядові комітети. Якщо усіма буде узгоджена, то потрапить на обговорення на засіданні Кабміну”.

Прифронтові Гладосово, Травневе, Опитне буквально відрізані від цивілізації через зруйновні дороги. Туди не привозять продукти, люди не мають доступу до соціальних та медичних послуг. Цієї зими в Опитному дві людини померли, не дочекавшись швидкої допомоги. Невже так складно хоча б відсипати ці ділянки шлаком, щоб проїжджали машини?

Вадим Черниш: “Якщо я правильно зрозумів, про які дороги йдеться, то там, здається, потрібно провести розмінування. Будемо говорити про це з командуванням Операції Об’єднаних Сил”.

Який механізм відшкодування розроблено постраждалим від збройного конфлікту?

Вадим Черниш: “На мою думку, варто використовувати досвід інших країн, наприклад, Колумбії. А саме – створити реєстр постраждалих. Фіксувати факти, надавати статус людині – чи нанесено шкоду здоров’ю, чи втрачене житло. Потім цей реєстр може стати підґрунтям для позовів проти країни-агресора. До речі, правозахисні організації можуть самі запропонувати відповідні зміни до законодавства. Робіть проекти законів, а ми розмістимо їх для обговорення”.

Чи буде МінТОТ оскаржувати рішення Окружного суду Києва про скасування Переліку товарів, які дозволені до переміщення через лінію розмежування?

Вадим Черниш: “Цей перелік був встановлений нашим міністерством як похідний від постанови Кабміну на виконання закону про боротьбу з тероризмом. Зараз Генеральний штаб, Міністерство оборони та інші органи спільно з неурядовими та міжнародними організаціями розробили нову постанову, яка відповідає закону про відновлення державного суверенітету. Якщо Кабмін її затвердить, ми будемо писати новий Перелік – у відповідності до нової постанови уряду. На даний момент діють норми переміщення товарів через лінію розмежування, які були встановлені раніше”.

Чи пов’язана ваша поїздка з оцінкою безпекової складової напередодні президентських виборів?

Вадим Черниш: “Жодним чином не пов’язана. Безпекова складова, яку уряд забезпечує лише певною мірою, знаходиться в руках військових і правоохоронців. Згідно їх повідомлень, ситуація тут цілком контрольована, незважаючи на загострення останніми днями. Натомість є інсинуації, поширені Росією, про нібито ймовірні провокації з боку України. Тобто страхи формуються ворожою стороною, щоб посіяти невпевненість серед населення, вплинути на настрій людей і таким чином долучитися до визначення долі нашої держави. Але ми сьогодні побачили, що життя на Сході України продовжується, що цей регіон знаходиться у повній увазі уряду, всіх міністерств і відомств”.

Тож, урядовці декларують всіляку турботу про жителів регіону, де точиться збройний конфлікт. Проте чомусь протягом майже п’яти років не вирішуються елементарні питання життєзабезпечення людей – не приймаються необхідні закони, а прийняті не працюють належним чином, не розробляється механізм соціального захисту постраждалих від конфлікту, навіть декілька кілометрів дороги не можуть розмінувати. Можливо, після цієї поїздки, коли були озвучені конкретні проблеми, щось зрушиться.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies