Право на пенсію та право голосу – як переселенцям скористатись конституційними гарантіями

Внутрішньо переміщені особи, яких в Україні понад півтора мільйона, частково позбавлені можливості голосувати на виборах і обмежені в отриманні законно заробленої пенсії. Як переселенцям скористатись правом голосу на виборах Президента держави та правом на пенсію, розповів Радник з питань ВПО в Донецькій області Олександр Ворошков. Прес-конференція відбулася в Антикризовому медіа-центрі.

“Внутрішньо переміщені особи можуть проголосувати під час виборів Президента України без прив’язки до місця своєї постійної реєстрації. Для цього розроблена доволі проста процедура. Достатньо з паспортом відвідати відділ Держреєстру виборців у тому населеному пункті, де планують голосувати, та написати відповідну заяву. При цьому не треба додавати ніяких документів, які підтверджують необхідність зміни місця голосування. Подати заяву про тимчасову зміну місця голосування потрібно не пізніше ніж за п’ять днів до дати проведення виборів. Прийом таких заяв для участі в президентських виборах стартував 31 грудня й закінчиться 25 березня”, – повідомив Олександр Ворошков.

Радник з питань ВПО наголосив на тому, що не варто зволікати з поданням заяви, краще зробити це найближчими днями, поки в органах Держреєстру виборців ще немає черг. Багато хто вже отримав посвідчення про тимчасову зміну місця голосування та зможе без перешкод реалізувати своє право обирати Президента держави. Якщо президентські вибори проходитимуть у два тури, то після першого туру заяву про зміну місця голосування доведеться подавати знову. Аналогічну процедуру необхідно буде повторити і для участі в парламентських виборах у жовтні.

Проте внутрішньо переміщені особи, як і раніше залишаються позбавленими права голосувати на виборах до Верховної Ради за мажоритарними округами та не можуть обирати місцеву владу там, де вони проживають. Через недоліки законодавства, що існує, ці громадяни України позбавлені дуже важливого інструменту впливу на розвиток громад. Хоча є багато випадків по всій країні, коли переселенці, або так звані “трудові мігранти” займають відповідальні посади в органах місцевого самоврядування.

“У Верховній Раді України ще два роки тому був зареєстрований законопроект № 6240, який міг би надати можливість у повній мірі реалізувати виборчі права як переселенцям, так і трудовим мігрантам. Однак народні депутати до сих пір так і не розглянули його. Нещодавно стало відомо, що деякі статті цього законопроекту нібито увійшли до нового Виборчого кодексу, який готується до другого читання у парламенті. Але судячи з того, як народні депутати не поспішають змінювати виборче законодавство, є вірогідність, що втілення у життя норм законопроекту № 6240 так і не відбудеться”, – зауважив Олександр Ворошков.

Схожа доля й законопроекту № 6692, який міг би відновити право внутрішньо переміщених осіб отримувати пенсії без оформлення довідки переселенця. За інформацією Радника з питань ВПО, сьогодні в Україні близько 850 тисяч громадян незаконно позбавлені своєї пенсії. З них 150 тисяч громадян – це переселенці-пенсіонери, яких позбавили пенсії через те, що вони змогли придбати власне житло та змінили місце реєстрації, або виїхали за межі країни чи в інший спосіб порушили чинний порядок нарахування та виплати пенсій.

“Кожен громадянин України за Конституцією має право на отримання пенсії, яка є його власністю. Прийняття законопроекту № 6692 повинно відновити це право. На жаль, народні депутати другий рік поспіль відкладають його розгляд. На даний час документ нарешті пройшов узгодження у профільному комітеті та був переданий до сесійної зали. До порядку денного він чомусь потрапляє щосереди, коли немає кворуму, або ще щось заважає поставити законопроект на голосування”, – зазначив Олександр Ворошков.

За його словами, такі обмеження прав великої кількості громадян України виводять нашу державу з-поміж демократичних країн. З іншого боку, упорядкування пенсійних виплат для переселенців допоможе зняти зайвий тягар з органів соціального захисту, Ощадбанку, зніме напругу на КПВВ та дасть розуміння міжнародним організаціям для надання гуманітарної допомоги.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies