«Прийняти, але політичних прав не надавати»: в РФ відносяться до мешканців самопроголошених ЛДНР як до громадян «другого сорту»?

Однією з ідей, що ознаменували собою, так звану «Російську весну» на Донбасі, у 2014 році було приєднання до РФ, що неодноразово обіцяли ватажки та ідеологи «народних республік», але чого так за 4 роки й не відбулося.

Російські офіційні особи навпаки, неодноразово заявляли про відсутність намірів інтеграції самопроголошених ЛНР та ДНР у Російську Федерацію.

Так, у лютому 2018 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у ефірі російського ТБ заявив, що керівництво Росії не буде визнавати створення так званих «ДНР» і «ЛНР».

«Дане слово, особливо коли воно стало предметом переговорів і було схвалено Радою Безпеки ООН, ми завжди тримаємо й виконуємо. Мінські домовленості ніхто не відміняв. Я вважаю, що той, хто зробить перший крок до зламу мінських домовленостей, здійснить колосальну помилку», – заявив Лавров.

Міністр закордонних справ Російської Федерації підкреслив, що таким чином РФ дотримується Мінських домовленостей.

Щоправда, при цьому російський дипломат розкритикував прийнятий Верховною Радою закон про реінтеграцію Донбасу, назвавши його «жахливою помилкою».

Ще раніше, у липні 2017 року стало відомо, що Краснодарська організація «Центр розвитку регіону» виграла президентський грант на реалізацію програми «Репатріація біженців у Донбас», сума гранту склала 471 тисячу російських рублів.

Проект, який буде реалізовуватися на території РФ, а також Донецької та Луганської областей, передбачає сприянню поверненню біженців на батьківщину, в тому числі консультаційну допомогу з працевлаштування, та загалом потребує фінансування у вигляді 654 тисяч російських рублів.

На думку авторів проекту більшість переселенців готові повернутися на батьківщину, якщо їм буде забезпечена робота та житло в безпечних районах, але діяльність по поверненню ведеться непродуктивно, в результаті чого у місцях компактного розселення біженців виникає соціальна напруженість, а територія сходу України страждає від відтоку працездатного населення. ЦРР пропонує програму допомоги біженцям, що складається з трьох етапів: проведення соціологічного дослідження в середовищі біженців, розробка і публікація рекомендацій для репатріації. На третьому етапі ініціатори проекту мають намір надавати організаційне сприяння поверненню біженців в Україну, включаючи допомогу при працевлаштуванні.

Звичайно не слід занадто серйозно розглядати подібні ініціативи, враховуючи кількість біженців (660 тисяч) та загальну суму проекту (654 тисячі російських рублів) мова йде про суму менше 1 російського рубля чи приблизно 38 українських копійок на одну особу. Значення цього проекту полягало в іншому – вочевидь у російському суспільстві з’явився «суспільний запит» на свого роду втому від біженців із Донеччини та Луганщини та бажання від них позбавитися.

Водночас російські політичні експерти заявляють, що можливе прийняття мешканців самопроголошених «народних республік» до російського громадянства, проте не треба наділяти жителів невизнаних республік Донбасу права бути обраними та вибирати на території РФ.

«Однозначно потрібно прирівнювати громадянство ДНР до громадянства російського, крім політичних прав. А все інше – повинні бути абсолютно такі ж права», – заявив в ефірі телеканалу «Росія 1», політолог Дмитро Куликов.

Можливо таким чином в РФ просто не мають довіри до мешканців «народних республік», котрі будучи громадянами України чекали допомоги від іншої держави.

Тим часом в Україні продовжують сподіватися на дипломатичне вирішення конфлікту за допомогою США. Так, спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер заявив, що бажав би продовжувати переговори з помічником президента РФ Владиславом Сурковим щодо розміщення миротворців на Донбасі.

«Я бачив повідомлення в пресі про можливу заміну Суркова. Але офіційно ми не маємо інформації з Кремля, чи буде він чи не буде продовжувати. Він – дуже розумна, дуже професійний, дуже серйозна контактна особа, що передає зміст переговорів надійно. Я був би задоволений продовжувати роботу з ним, якщо Кремль його обере», – заявив спецпредставник США під час зустрічі з іноземними журналістами в Лондоні.

Микита Сініцин


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies