Про ризики приєднання ОТГ до міст

В Дніпропетровській Обласній Державній Адміністрації минулого тижня відбулася установча партнерська зустріч щодо приєднання громад до міст обласного значення та ОТГ. Зустріч  відбулася в рамках проекту «Сприяння діалогу щодо реформ в Україні» OSCE Project Co-ordinator in Ukraine в Україні у співпраці з Дніпропетровською ОДА, Асоціацією міст України, Дніпропетровським Центром розвитку місцевого самоврядування ULEAD з Європою / ULEAD with Europe, Офісом реформ Кабінету Міністрів України.

Представники міст обласного значення та ОТГ області разом з експертами та чиновниками обласної адміністрації  за круглим столом обговорювали що саме перешкоджає процесу приєднання громад до міст обласного значення. З’ясувалося, що серед проблем, які заважають містам та ОТГ приєднати суміжні громади є побоювання сільських чи селищних рад втратити чи мінімізувати суб’єктність, ідентичність, представництво в раді, втратити вплив на ухвалення рішень та розподіл бюджетних коштів. Серед іншого те, що самі міста чи ОТГ не бажають брати на себе додаткові витрати та відповідальність щодо утримання об’єктів інфраструктури на території цих суміжних громад, благоустрою цих територій.

Експерти дійшли до розуміння того, що деяким громадам дуже важко утримувати об’єкти інфраструктури, навіть з урахуванням їх скорочення чи перепрофілювання. Це стосується навіть тих ОТГ, які були утворені одними з перших, отримали більше заохочень від держави у вигляді субвенцій. Як зауважив голова Солонянської ОТГ Михайло Копейко, очолювана ним громада сформувала оптимальну освітню мережу, але непосильний тягар унеможливлює розвиток , оскільки всі зусилля зосереджуються виключно на утриманні, за будь яку ціну, інфраструктури, необхідної для надання послуг.

Фахівці Павлоградської міської ради поділилися ідеєю, що на перехідний період до впровадження медичної реформи на вторинному рівні вони пропонують збільшити медичну субвенцію містам обласного значення, які є центрами госпітальних округів, для фінансування та надання вторинної та екстреної медичної допомоги населенню районів та об’єднаних територіальних громад, в яких відсутні окремі види медичних послуг (реанімація, кардіологія, інфекційні та пологові відділення, тощо). За словами павлоградців, збільшення фінансування конче необхідне, оскільки медична субвенція на утримання закладів охорони здоров’я (особливо лікувальних закладів міст, які є центрами госпітальних округів), у 2019 році складає 55,6% від потреби.

Присутні неодноразово наголошували на необхідності покращити координацію між галузями, органами місцевого самоврядування, державними адміністраціями районного та обласного рівнів.

Зокрема, мова йшла про секторальну децентралізацію – співвідношення госпітальних округів з майбутніми новими укрупненими макрорайонами, наявністю координації з міністерством інфраструктури щодо доріг, іншої транспортної мережі, що впливає на ухвалення рішень щодо госпітальних округів, мережі закладів охорони здоров’я та освіти.

Зустріч в Дніпрі стала черговою серед аналогічних заходів, що, починаючи з липня, відбулися в Київській, Донецькій, Львівській та Одеській областях.

Наразі з 13 міст обласного значення в Дніпропетровській області центрами об’єднаних громад стали лише два – Покров та Марганець.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies