Напередодні місцевих виборів не буде зайвим згадати повноваження та обов’язки різних гілок міської влади. Це дозволить краще розуміти процес управління містом, а ще – дасть можливість не потрапити на «гачок» недобросовісних кандидатів, які обіцяють вирішити ті проблеми, які не належатимуть до їхньої компетенції у разі обрання.
Отже, міська рада є великою системою, яка керує містом. Вона утворюється з трьох гілок:
- міського голови
- виконавчого комітету
- депутатського корпусу
Також до місцевої ради входять всі виконавчі органи, комунальні підприємства та установи.
Взаємний контроль – основа роботи
Наприклад, міський голова скликає сесії ради, формує порядок денний і головує на пленарних засіданнях. Тільки він може накласти вето на проєкти рішень ради і виконкому.
Рада може розпустити виконавчий комітет та достроково припинити повноваження міського голови. Тільки рада більшістю голосів ухвалює або не ухвалює рішення, винесені на пленарне засідання.
Виконавчий комітет утворюється за рішенням ради. Однак кандидатури до його складу подає міський голова. А рада може їх підтримати чи відхилити. Саме виконавчий комітет заслуховує звіти керівників комунальних установ і підприємств, виконавчих органів та координує їхню роботу.
Депутати міської ради, як і голова, обираються кожною громадою на чергових місцевих виборах одночасно по всій країні. Кількість депутатів міської ради залежить від кількості населення. Інформація про склад депутатського корпусу міститься на сайті міської ради.
Місцеві депутати не отримують зарплатню з бюджету, а працюють в раді на громадських засадах. Гроші вони отримують за своїм основним місцем роботи. Однак і за той час, що проводять на засіданнях, роботодавець має їм сплачувати.
Рада працює сесійно
Сесія складається із засідань постійних комісій та пленарних засідань ради. Зазвичай, громадяни знають або навіть слідкують за онлайн-трансляціями саме пленарних засідань. Однак, і засідання постійних комісій ради мають бути відкритими. Кожен громадянин може прийти та послухати: які питання і як обговорюють депутати.
Сесія ради проводиться не рідше ніж один раз на місяць. На найпершій сесії після виборів депутати більшістю голосів обирають секретаря ради. Всю каденцію ради він готує сесії, організовує контроль за виконанням рішень ради, допомагає депутатам в їхній роботі. І саме секретар міської ради має здійснювати повноваження міського голови у разі дострокового їх припинення.
Депутати розподіляються по постійних комісіях за окремими напрямками. Наприклад, є комісії з питань бюджету та фінансів, ЖКГ, охорони здоров’я тощо.
Депутати міської ради можуть ділитись за фракціями та об’єднуватись в депутатські групи. Наприклад в Маріупольській міській раді три фракції депутатів, обраних від різних політичних сил та дві депутатські групи. Вони можуть голосувати всією фракцією або групою.
Рішення ради оприлюднюються на сайті міськради, а головні ще й друкуються у газетах.
Також на сайті розміщують інформацію про поіменне голосування, протоколи пленарних засідань, а часто і відеозаписи самих засідань.
Рішення міської ради обов’язкові до виконання на території її дії – як для членів цієї громади, так і для гостей.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!